نجوم و اخترشناسی چه فایدهای دارد؟

پس از دوران خلافت مامون که دارالترجمه مشهور خود را برای ترجمه آثار علمی ملل مختلف بنیان نهاد، پیشرفت نجوم بمانند علوم دیگر سرعت زیادی گرفت. این برنامهی بینظیر با همکاری گروه کارگردانی جهانی، بزرگترین دانشمندان جهان و گروه بینظیری از تولیدکنندگان، برنامهسازان و نویسندگان مختلف ساخته شده… یک برنامهی بینظیر برای روایت داستان حماسی سیارهی ما… مزاج فرهنگی ما استقلال را نمیپذیرد. برای اینکه قید و بند پایشان نیست، و الا مقررات دانشگاههای آمریکا و ایران هیچ فرقی با هم ندارند، فقط نحوه عمل و فرهنگی که حاکم است (باعث تفاوت میشود). ما در علم هیئت 10 دایره عظیمه داریم که در اینجا با دوتاش کار داریم .

برای دانلود مجموعه مستند کاسموس اینجا کلیک کنید. هر سال وزن سوالات آزمون مرحله اول متفاوت است و برای اینکه عدالت آموزشی بیشتری برقرار باشد دقیقا مشخص نمیکنند که از مبحث چند سوال مطرح میشود. از اولین رصدخانههای نجوم کشور است که در ایران ساخته شده است. رصدو شناخت آسمان بخش جدا ناپذیری از المپیاد نجوم و اخترفیزیک است. از اونجایی که دوسال قبل هم المپیاد جهانی فیزیک تو ایران برگزار شده بودو وازاونجایی که ماخیلی مهمون نوازیم دوباره میزبانی المپیاد جهانی سال ۲۰۰۹ فیزیک به ایران دادن. مشهدیها اینقدر حقشناسی دارند که هنوز عکس من روی دیوار دانشگاه به عنوان یکی از روسای دانشکده علوم است؛ اما خیلی زود متوجه شدم آن کارهایی که در دانشگاه شیراز میتوانم انجام دهم، دانشگاه مشهد توانایی آن را ندارد و از سمتم به عنوان رییس دانشکده علوم دانشگاه مشهد استعفا دادم.

این هم درست است، اما از خودمان و از دیگران کیفیت نمیخواهیم و استاندارد کار، نداریم. ممکن است کسی بگوید اگر فلان دانشگاه را آزاد بگذاریم که هر کاری دلش میخواهد انجام دهد، سوءاستفادههای کلان اتفاق میافتد و شاید مثالهای فراوانی هم بیاورد که مثلاً در فلان دانشگاه غیرانتفاعی، پیام نور یا دانشگاه آزاد این اتفاق افتاده است. بعد نوشتم دکتر منصوری خدمات زیادی برای این کشور انجام داده است؛ انجمن فیزیک اگر الان وجود دارد، اگرچه قبل از انقلاب هم وجود داشت، اما احیا، توانمندسازی و گسترش آن به دست دکتر منصوری انجام گرفت و کارهای دیگری مثل مرکز نشر دانشگاهی، خدمات بزرگی است که توسط وی انجام شده است.

توانایی نداشتند. اول اینکه مدیران آن زمان جوان بیتجربه بودند و تجربه مدیریت دانشگاهی نداشتند؛ در جبهه جنگ شاهکار کرده بودند، اما جبهه جنگ با دانشگاه فرق میکرد و تجربیات این دو قابل انطباق نبود. در سال ۱۳۷۰ به قدر کافی در دانشگاههای ایران پرسه زده بودم و در مدیریت آکادمیکشان تجربه داشتم که کمبودها در کجاست. به وزیر وقت علوم، دکتر مصطفی معین، دلایلم را که حق مطلب در مورد تحصیلات تکمیلی ادا نمیشود، عنوان کرده و پیشنهاد تأسیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان را مطرح نمودم و خواستم اجازه بدهند تجربه متفاوتی در نظام آموزش عالی ایران داشته باشیم و نمونهای که ارائه دادم این بود که (در درجه اول) دانشگاهی داشته باشیم که کارشناسی ارشد نداشته باشد، برای اینکه بقیه دانشگاهها این کار را نسبتاً خوب انجام میدهند؛ دوم اینکه بدنه کارمندی قدیمی و باسابقه نداشته باشد و در عین حال، (دانشگاه) در تهران هم نباشد؛ تهران وسوسهکننده است و برای کارمند، دانشجو، استاد حواسپرتی میآورد؛ در عین حال خیلی دور از تهران هم نباشد و در نهایت دانشگاه در شهر زنجان ایجاد شد.

یکسال قبل از دپارتمان نجوم دانشگاه “پنسیلوانیا” برگشته بودم و آشنایی داشتم که آنها یک تلسکوپ کوچک با آینه ۵۰ سانتیمتری داشتند و کارهای خوبی انجام میدادند؛ من هم مورد مشابهی را برای دانشگاه شیراز پیشنهاد کردم که موافقت هم شد. این که دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان چقدر متفاوت است را باید از دانشجوها بپرسید. اگر یک دانشگاه ادعا میکند که دارم کار میکنم، آیا کاری که انجام میدهد طبق استاندارد هست یا نه؟ اثبات فرعی بودن نامگذاری بروج : به نظر شما اگه هیپارک نامگذاری نمیکرد و حالا ( در تیر ماه )میگفتیم شمس در قسمت 4 است آیا مشکلی بوجود میومد ؟

۲۰۰ سال قبل از میلاد، یک ستاره شناس به نام هیپارکوس ابعاد ماه و فاصله آن از زمین را تخمین زد. امروز، روز مرگآوری است؛ زیرا دو ستاره کشنده (زحل و مریخ) با هم قرین شده است و بهرام (مریخ) در برج میزان است و خورشید و ماه به برج شما شعله میکشد و جنگ بهنفع شما نیست. در این برنامه با وارد کردن هر تاریخ و زمان، قادر به دیدن موقعیت قمرهای زحل در مدار حرکتیشان به دور سیاره خواهید بود.

پیشنهاد کرده بود که مناظرهای بین من و دکتر منصوری ترتیب داده شود و ما با هم صحبت کنیم. بودجه اولیه این کار در اینجا (دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان) داده شد و نتایج گزارش و مطالعاتمان را برای پژوهشگاه دانشهای بنیادی (IPM) فرستادیم. به عنوان یک منجم، نام “ابوریحان بیرونی” که یک منجم بود را برای این رصدخانه انتخاب کردم؛ برای اینکه از نظر من، “ابوریحان بیرونی” یکی از استثناهای تاریخ ایران و جهان اسلام است. فشار در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهها بسیار سنگین بود و امکانات مالی هم کم بود.

ترم دوم هم از ۱۵ بهمن شروع میشود که تعطیلات ۲۲ بهمن را داریم؛ تعطیلات عید نوروز که عملاً دانشگاهها از ۱۰ اسفند خالی میشوند و تعطیلات تا ۱۴ و ۱۵ فروردین ادامه دارد و معمولاً ترم دوم زایل میشود. اگر بتوان دما را به حد بسیار بالا رساند ، ممکن است به رنگ آبی یا حتی بنفش نیز بدرخشد. به تاثیر کهکشان­ها بر روی هم یا خوشه­ های کهکشانی و برآیند آنها و همینطور انبساط جهان پرداخته می­شود. علاوه بر هیئت که از شاخه های مهم نجوم در دوران اسلامی است ، نجوم رصدی نیز شاخه دیگر این علم است که منجمان رصد های زیادی برای تعیین طول و عرض جغرافیایی شهر ها و اندازۀ میل دایرة البروجی انجام دادند.

گفتم اجازه بدهید فقط به کار نظری در اخترفیزیک نپردازیم و یک تلسکوپ کوچک هم داشته باشیم تا بتوانیم کارهای رصدی انجام دهیم. از خیلی سال پیش به خودم و دانشجویانم گفتم اگر روزی دو صفحه کتاب فیزیک نخوانم، آن روز خودم را فیزیکدان نمیدانم و در کار فیزیکدان هم دخالت نمیکنم و این قرار را تا به امروز حفظ کردهام و این موضوع، یکی از تعهداتم به خودم است.

شما میتوانید کار خود را با مطالعهی کتابها و مجلات عمومی در زمینهی نجوم آغاز کرده و پس از یافتن مهارتهای رصدی حوزه تخصصیتر علاقهی خود را در زمینههای متنوع نجوم آماتوری انتخاب و تمرکز خود را بر آنها قرار دهید. پس از دوازده دوره در سال ۲۰۰۷ این المپیاد با تغییرات اساسنامهای المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک نام گرفت که اولین دوره جدید در تایلند، دومین دوره در اندونزی و سومین دوره آن (۲۰۰۹) در ایران برگزار شد. مکانیک سماوی یکی از مهم ترین مباحث المپیاد نجوم و اخترفیزیک است که نیاز زیادی به فیزیک و ریاضیات پایه دارد و در صورتی که این مباحث را به درستی یاد نگیرید متوجه مباحث اصلی نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید