فلسفه – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

وی با تأكيد بر اين مطلب كه امساك اعضا و جوارح، شرط تحقق روزه واقعی است، ادامه داد: طبق آموزههای دينی، نخوردن و نياشاميدن يكی از ويژگیهای روزه محسوب میشود، ولی بايد امساك اعضاء و جوارح بدن نيز رعايت شود تا روزه كامل و جامع باشد و اگر امساك اعضا صورت گيرد به روزه واقعی نزديك خواهيم شد؛ اگر ما بخواهيم جزء روزهداران واقعی باشيم بايد چشم و گوش و زبان و ديگر جوارح ما نيز كنترل شود و مرتكب گناه نشويم. اگر وی به تقابل بین نفس و بدن تصریح کرده، که کرده، و از نفس به عنوان ساکن تن همچون کشتیبانی که در کشتی منزل کرده باشد سخن گفته است و حکومت بر بدن را به نفس تخصیص داده است، اصولاً علاقۀ اخلاقی اوست که او را به چنین کاری رهنمون شده است.

وگرنه ما باید هر کاری رو با اعمالش بسنجیم! علیرضا آزاد هستم مدیر سایت مدیریت استراتژیک بدن و تا لحضاتی دیگر این موضوع رو با هم دیگه دنبال می کنیم. در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تصمیم گرفتیم برنامه این هفته رادیو بدن رو فارغ از هرگونه گرایش خاصی به پی بردن به فلسفه و حکمت روزه اختصاص بدیم. در روایت دیگری پیامبر گرامی فرموده اند: کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود در کدام ماه آمرزیده می شود؟ ولی متاسفانه هر ساله مردم در پایان ماه مبارک رمضان به علت اجرای غیر صحیح این عبادت و بر اثر پر خوری، یا دچار افزایش وزن شده یا به بیماری های گوارشی و قلبی مبتلا می شوند.

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله ص در توصیف ماه رمضان می فرماید: «وَ هُوَ شَهْرُ اَلْإِنَابَةِ» ماه رمضان ماه انابه است. هشام بن حکم می گوید: امام صادق فرمودند: کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود تا ماه رمضان آینده آمرزیده نمی شود مگر در عرفات در مراسم حج حاضر شود. رئيس تبليغات اسلامی فومن با بيان اينكه تشنگی و گرسنگی روزه بايد انسان را متوجه تشنگی و گرسنگی قيامت كند، متذكر شد: اگر امساك اعضا صورت گيرد به روزه واقعی نزديك خواهيم شد؛ نفسهای بندگان در ماه رمضان تسبيح و خواب آنان عبادت محسوب میشود و هيچگاه نفسهای فردی كه مرتكب گناه میشود تسبيح به شمار نمیرود و اين نكته در مورد افرادی كه روزه آنها واقعی است، صدق میكند.

حجتالاسلام ابراهيمزاده ماه مبارك رمضان را ماه نزول قرآن و بهترين فرصت برای بهرهمندی از مبانی بلند كلام وحی و تنظيم سبك زندگی بر اساس معارف قرآنی خواند و بيان كرد: بسياری از نكات نغز و آموزههای زندگی در كلامالله مجيد گنجانده شده است و قطعا اگر خانوادهها زندگی خود را بر اساس معارف قرآنی تنظيم كنند، بسياری از مشكلاتی كه ما در جامعه شاهد هستيم ديگر وجود نخواهد داشت. را بخواند سبب میشود که قوه عاقله آن تقویت شود و اگر قوه عاقله تقویت شود میتواند قوای ادارکی دیگر را مدیریت کند و قوه عاقله باید مواظب باشد که دیگر ادراکات از حالت افراط و تفریط خارج شوند و به حد اعتدال برسند.

به عنوان نمونه، مطرح کردن سوالاتی درباره ی اهمیت مذهب و یا وجود خدا، ممکن است ما را به سوی هزارتویی از اطلاعات مختلف وارد کند که در رد یا تأیید نظر قبلی خودمان درباره ی این موضوعات، تأثیرگذار باشند؛ شاید با افرادی همچون «کریستوفر هیچنز» و «ریچارد داوکینز» آشنا شویم و یا شاید تصمیم بگیریم بیشتر در مورد فلسفه ی مذهب مطالعه کنیم تا درکی بهتر از فلسفه ی مذاهب مختلف به دست آوریم. سقراط از این نظر در تاریخ فلسفه یک استثنا بود زیرا انسانگرایی را و موضوعاتی نظیر چگونه زیستن، خوب زندگی کردن و نفس همین مفهوم خیر و خوبی را وارد تاریخ فلسفه کرد.

خديجه (عليها السلام) به همه آنها اقرار کرد و ائمه طاهرين به خصوص اميرالمؤمنين(ع) را تصديق كرد. امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) می فرماید: هنگامی که هلال ماه رمضان را دیدی بگو: اللهم انی اسئلک خیر هذا الشهر و طهوره. وی با بيان اينكه فلسفه عالی و فايده مهم روزهگرفتن ايجاد تقوا در انسان است، افزود: روزه با كيفيتی كه دارد در حقيقت روح معنوی و ايمانی انسان را تقويت و اراده او را در اجتناب از معاصی و گناه قوی و نيرومند میگرداند؛ رمضان ماه خودسازی و تزكيه است و روزه عبادتی نسبتا مشكل است كه بايد بنده خدا به اين عبادت مهم تن در دهد تا از اين باب وارد عبادات ديگر شود؛ بنابراين روزه دروازه عبادات است، به معنای اينكه خودسازی و مقاومت در انجام عبادات را بايد از روزه شروع كرد.

البته بيترديد فلسفه گاه بر سياست تأثير سوء ميگذارد: فيلسوفان قرن نوزدهم آلمان بخشي از گناه پيدايش ناسيوناليسم افراطي در آلمان را كه سرانجام چنان صورت انحرافي يافت به دوش ميكشند، هر چند نسبت به آنچه سرزنش شدهاند اغلب اغراق شده و تعيين دقيق حد و مرز مسأله به دليل پيچيدگي و غموض آن دشوار است. 4. همان طوری که در عقد دائم، مادر و دختر زوجه بر زوج، و پدر و پسر زوج بر زوجه حرام و مَحرَم میگردند، در عقد منقطع نیز چنین است، و همان طوری که خواستگاری کردن زوجه دائم بر دیگران حرام است خواستگاری زوجه موقت نیز بر دیگران حرام است.

حجتالاسلام ابراهيمزاده يكى از دعاهاى بسيار مناسب و پرمحتوا كه براى قرائت در شبهاى ماه رمضان وارد شده را دعاى افتتاح معرفی و بيان كرد: يكی از بهترين و مهمتريت ادعيهای كه در ماه رمضان به شيعيان سفارش شده كه هر شب بخوانند دعای افتتاح است، زيرا اين دعا از مضامينى عالى برخوردار مىباشد و مطالب آن به گونهاى است كه به داعى مىآموزد كه در هنگام دعا، چه آدابى را بايد رعايت كند و متوجه چه مسائلى باشد.

ماه رمضان منشاء و مبداء و مرکز و محور خیر و برکت است و در روایات متعددی ماه مبارک نامیده شده است. برکت، ثبوت خیر و خوبی الهی در شئ است و مبارک آن چیزی است که در او خیر است. اون چیزی که در ما کنترل ذهن ایجاد می کنه همون روزه است که محدود به ماه رمضان نمیشه فقط! امام صادق (علیه السلام) می فرماید: هنگامی که ماه رمضان می رسید پیامبر گرامی (ص) می فرمودند: بار خدایا در ماه رمضان برای ما برکت بده و ما را به روزه و نماز آن یاری نما و کارهای ما را در این ماه قبول فرما.

امام محمد باقر (علیه السلام) نیز می فرمایند هنگامی که حضرت موسی بن عمران (علیه السلام) با خدای متعال سخن گفت پرسید: خدایا پاداش کسی که در روشنایی روز به خاطر رضایت تو روزه بگیرد چیست؟ خدای متعال به او وحی کرد: ای موسی بهشت من و امان از ترس روز قیامت و آزادی از آتش جهنم، پاداش اوست. امام چهارم حضرت علی بن الحسین (علیه السلام) در صحیفه سجادیه در دعای خویش هنگام رسیدن ماه رمضان، این ماه را شهر الطهور نامیده اند، راغب اصفهانی در توضیح این کلمه در مفردات می نویسد: طهارت دو قسم است طهارت جسم و طهارت روح و کلمه طهور بر وزن فعول در لغت یا مصدر است همچون وضوء و وقود و یا اسم است: اما غیر مصدر همچون فطور که اسم است برای آنچه با آن افطار می شود و یا صفت است همچون رسول و طهور آنگونه که اصحاب شافعی گفته اند از نظر لفظ به معنای مطهر نیست زیرا فعول از افعل و فعل بنا نمی شود فقط از فعل بنا می شود ولی طاهر دو قسم است یکی آنکه طهارت از خودش تجاوز نمی کند.

حارث نضری می گوید: امام صادق (علیه السلام) در آخر ماه شعبان فرمودند: ماه مبارکی که قرآن در آن نازل شده فرا رسید. امام سجاد (علیه السلام) در دعای هر روز ماه رمضان از خدای متعال چنین می خواسته اند: «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِيهِا لْإِنَابَةَ» بار خدایا در این ماه انابه را نصیب و روزی من بگردان. اين كارشناس مذهبی ادعيه ماه مبارك رمضان را گنجينهای خواند كه در آن ائمه اطهار(ع) راه ارتباط با خداوند را به انسانها آموختند و با خواندن و تأمل در آنها میتوان به خدا نزديكتر شد و خاطرنشان كرد: خواندن دعاهای ويژه در ماه مبارك رمضان فرصتی است كه خداوند برای بندگان خود فراهم كرده است و بايد از اين فرصت نهايت بهره را ببريم.

به تعبیری هم خود ماه پاک است و هم طهارت از آن به انسانها سرایت می کند و آنها را پاک می کند. و علاوه بر تآثیر معنوی و تقویت قوای روحی، می تواند سلامت جسمانی روزه دار رو هم تضمین کند به شرط این که به شکل صحیح و کامل ادا شود. نظریه «اراده معطوف به قدرت» که در آرای وی سیطره اساسی دارد و از آن در تفسیر معنای زندگی استفاده می­کند، با پدیده مرگ تهدید میشود؛ بدین­گونه که او سعی دارد معنای زندگی هر فردی را مستند به خواست قدرت و توانایی خودش بداند و این خواسته، بسته­به توانایی و همت انسانها می­تواند توسعه یابد و بر هر چیزی سیطره کامل پیدا کند (استرن، 1373، ص119).

مثل طهارت لباس که طاهر غیر مطهر است و دیگری طهارتی است که طهارت از خودش تعدی می کند و خدای متعال به همین اساس آب را طهور نامیده است که پاک و پاک کننده است. وی نبود آرامش در جوامع غربی را الهامگرفته از بیبندباری فردی و اجتماعی و دور بودن از خداوند متعال عنوان و تصريح كرد: با توجه به تهاجمات جوامع صنعتی، امروزه روی آوردن به قرآن و كسب معارف دينی میتواند به انسان آرامش بخشد.

در مورد فلسفه روزه ، شما باید یاد بگیرین ذهنتونو کنترل کنین و جلوی خودتونو بگیرین تا از اعمالی که شما رو به سمت اشتباه هدایت می کنن دور بمونین! بدون شك استفاده از لباسهاي بدننما دور شدن از تقوا در پوشش را در پي دارد و به نوعي توجه مرد نامحرم را به زن جلب مي كند. حُرمت و احترام زن امری دو سویه است و وجوب حفظ حجاب و حرمت نگاه، با هم تلازم دارند. او معتقد بود انسانها نمیتوانند به تنهایی وجود داشته باشند بلکه باید بخشی از گروههای اجتماعی مانند ملتها و خانوادهها باشند و بهتر است برای گروه مفید باشند تا برای خود.

آنچه در تاریخ بشریت آمده نشان میدهد که روزه تنها فریضه مختص به امت مسلمه نبوده، بلکه قبل از اسلام نیز بر امتهای گذشته فرض بوده است، ولی تفاوت در نحوه عملکردآن درقید زمان بوده است. امام سجاد در صحیفه، در دعای وداع با این ماه می فرماید: درود بر تو برای آنکه با برکات و نیکیها بر ما وارد شدی و پلیدی گناهان را از ما شستی. کجا کوری می تونه عصا کش کوری دیگه بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید