علم اقتصاد – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

لازم به ذکر است، پژوهشنامه اقتصاد کلان سرقت ادبی را بررسی می کند و با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) می­باشد و از آیین­نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی مینماید. از نویسندگان محترم خواهشمند است، جهت تسریع در فرایند بررسی و داوری، فرمت نشریه را کاملا رعایت نموده و از الگوی فرمت نگارش مقالات نشریه که در بخش راهنمای نویسندگان ذکر شده است، استفاده نمایید. وانگ ییمینگ، معاون سابق مرکز تحقیقات توسعه شورای دولتی، اعلام کرد که هدف رشد حدود ۵.۵ درصد نشان دهنده اعتماد دولت به رشد اقتصادی در سال جاری است. چین هدف رشد اقتصادی خود را در حدود ۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۲ تعیین کرده است. آذرماه امسال، سید ابراهیم رئیسی رئیسجمهور در جلسه تقدیم بودجه سال ۱۴۰۱ به مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رشد اقتصادی ۸ درصدی را هدفگیری کردهایم و باید نگاه ملی به بودجه ۱۴۰۱ داشت و این میزان رشد را در نظر داریم و همگان باید تلاش کنند تا به این حد برسیم؛ ۳.۵ درصد از افزایش بهرهوری و ۴.۵ درصد با افزایش سرمایهگذاری این رشد را محقق خواهد کرد. درکی از سیاست یا دیپلماسی ست که بنای خود را بر آن میگذارد که شرایط و عوامل موجود و معین را در نظر بگیرد، به جای آن که بر قضایای سادهٔ ایدئولوژیک یا امور وجدانی و اخلاقی مبتنی باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: با در نظر داشتن این ضعفها از یک سو و نیازهای کشور از سوی دیگر، آشکار میشود که چرا امروزه تحول در علوم انسانی در کشور، ضرورتی برخاسته از متن نیازهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی ما است. جان بوِ تاریخنگار این موضوع را مطرح میکند که بیشترِ آنچه که به عنوانِ سیاستِ واقعیِ امروزی در نظر گرفته میشود، از معنایِ اصلیِ این ترم منحرف شده است. این رشد، پس از اینکه تولید ناخالص داخلی در سال گذشته ۸.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۱۴.۳۷ تریلیون یوان (۱۸ تریلیون دلار) رسید، در نظر گرفته شد. در انتخابات مجلس چهاردهم پس از سقوط رضاشاه، دربار نتوانست هیچگونه نفوذی اعمال کند. روندی که با توجه به تحریمهای خصمانه آمریکا بر تجارت و صادرات نفت کشورمان، باعث شد تا در نهایت رشد اقتصادی کشور در سال گذشته رقم یک درصد با نفت و ۰.۳ درصد بدون نفت را تجربه کند. عقیده کلی بر این است که ایده ها شکلی از قدرت هستند، ولی با این تفاوت که قدرت از آن شکل نیروی عریان به صورت گفتمانی تبدیل شده است؛ نویسندگان مکتب سازه­انگاری اجتماعی،سیاست قدرت اندیشه ای است که بر نحوه رفتار حکومت ها تاثیر می­گذارد اما نمی تواند برای تمامی رفتارهای کشورها در عرصه بین­المللی توضیحی ارائه کند (بلیس- اسمیت،598:1383).

کار بایستی در میدان و روی زمین مشخّص بشود که انجام شد؛ اینها آن چیزهایی است که مورد نیاز ما است و بایستی به آن توجّه کرد. وزیر اقتصاد بیان کرد: برنامه ستاد اقتصادی دولت برای سال 1401 مبتنی بر این نگاشته شده است که ما در سناریوهای بدبینانه نیز بتوانیم به ثبات اقتصادی کلان برسیم و با هدف احیاء و زنده کردن اقتصاد شاهد رشد عادلانه اقتصادی باشیم. به گزارش تابناک اقتصادی؛ در حالی که رشد اقتصادی کشور از سال ۱۳۹۷ در دامنه منفی قرار گرفته بود، با شیوع ویروس کرونا در ماههای پایانی سال ۱۳۹۸، اقتصاد کشور متحمل شوک جدیدی شد و میتوان بیان کرد عملکرد اقتصادی سال ۱۳۹۹ بیش از هر چیز متأثر از این شوک بوده است. وی همچنین شیمیدان برجسته کشور در سالهای ۱۳۹۸، ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ جزو یک درصد دانشمندان پراستناد جهان در سال ۲۰۲۱، برگزیده جایزه ابوریحان بیرونی در سال ۱۳۹۸ و پژوهشگر و محقق برتر دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس انجمن زئولیت ایران است. بلومبرگ به نقل از بانک هایی مانند جی پی مورگان اعلام کرده که تنش های روسیه و اوکراین می تواند حدود یک درصد از رشد جهانی در سال جاری را کاهش دهد.

خاندوزی اضافه کرد: سال 1400 دوره انتقال دو دولت بود از همین رو بخش زیادی از فرصتها از دست رفت اما اقداماتی شروع شده که در ماههای آینده به ثمر خواهد نشست؛ همچنین در 5 ماه گذشته تمام شاخص های سطح عمومی در اقتصاد به درجه قابل توجهی رشد داشته و امیدواریم همین روند در سال 1401 پیش برود. دستیابی به این هدف ۵.۵ درصدی، به طور قابل توجهی سریعتر از رشد ۴.۸ درصدی پیش بینی شده توسط صندوق بین المللی پول در ژانویه خواهد بود. همهگیری ویروس کرونا بخش خدمات را بسیار بیشتر از سایر بخشها تحت تأثیر قرار داد و همچنین آثار رفاهی آن نیز بسیار قابل توجه بود. این در حالی بود که به صورت تدریجی تقاضا برای نفت خام نیز در دنیا تقویت شد و نیاز به نفت کشورمان نیز بیش از پیش احساس شد. اینجور نیست که شما مثلاً به فلان دولت مستکبر بگویید خیلی خب، ما دیگر با شما کاری نداریم، شما هم با ما کار نداشته باش.

دیدگاهتان را بنویسید