عاشقانه دیوید تیلور برای حسن یزدانی – ورزش سه

برای آغاز حرکات ورزشی، تعیین میاندار صورت می گیرد. قبل از آغاز نرمش پشت تخته چنانچه قهرمان یا شیرینکار چرخنده ای در میان ورزشکاران باشد با اجازه میاندار می چرخد. مرشد به عنوان عمود خیمه زورخانه است و مهم ترین و ارجمندترین جایگاه را با نواختن ضرب و کلام آهنگین خود جهت ارشاد و هدایت ورزشکاران برعهده دارد. به گزارش خبرنگار ایمنا، کُشتی (کُردی) یا کُشتی با چوخه یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین ورزشهای سنتی و بومی ایران است که خاستگاه آن، نواحی شمالی خراسان است. هنگام سخن گفتن میاندار، دعا کردن، خواندن اشعار توسط مرشد یا فرد دیگر و انجام حرکات فردی نباید از درب زورخانه، وارد یا خارج شد.

زورخانه، نماد تمدن ایرانیان است و ورزش زورخانه ای ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران دارد. ترتیب ورود یا خروج از درب زورخانه، ابتدا سادات سپس از بیشترین رتبه تا پائین ترین انجام می گردد. سپس میاندار به وسط آمده، تخته را به زمین -توسط یک نفر گذاشته و نرمش را آغاز می کند. میاندار باید از حیث معنویات، کسوت، آشنایی با آداب و توانایی انجام حرکات ورزشی، سرآمد حضار باشد.

مرشد زورخانه باید فردی متقی، متواضع، اهل ادب، صاحبدل، بی نظر، با سواد کافی، آگاه به آداب ورزش زورخانه ای و مشرف بر تمامی زوایای فرهنگ آئینی، شعر شناس و… اخلاق، کردار، منش و روش زندگی پهلوانان در طول تاریخ نشان می دهد که عده ای فقط عنوان پهلوانی را به یدک م یکشند و عده ای دیگر صفات پهلوانی را بر زندگی خود منطبق می کنند بنابراین بعضی پهلوانی ها، جاودانه و بعضی، زودگذر است. با تلاش فراوان از سوی فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه ای توانستند آن را نیز به ثبت جهانی برسانند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از فدراسیون کشتی ، وزارت ورزش و جوانان قهرمانی تیم کشتی پهلوانی ایران در رقابتهای جهانی را تبریک گفت.

محلی که در آن انجام می گیرد ورزش باستانی زورخانه نام دارد در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانهای ورزش های دیگری همچون کشتی پهلوانی نیز گرفته میشود و اسم های بزرگی همچون آقا غلامرضا تختی را می توان در آن دید. ورزش کشتی و پهلوانی در جای جای فرهنگ ایران پیشینهای کهن دارد و در هر مکان جغرافیایی با نام و شیوهای خاص، نظیر کشتی چوخه خراسانی، کشتی مازندران و کشتی گیله مردی اجرا میشود.

اگر بخواهیم نگاهی به سابقه گذشته ورزش ایران بیندازیم می توان ورزش زورخانه ای را یافت این ورزش که ریشه در تاریخ و فرهنگ باستانی ما دارد از گذشته تا به امروز همراه ما بوده است. اگر ورزشکار یا مرشد . نرمش پشت تخته در ورزش زورخانه ای شامل حرکات خاصی است که با پس از پایان ً هماهنگی ضرب و اشعار مرشد انجام می شود. تختی کاپیتان تیم ملی و پر تجربهترین کشتیگیر ایران که در این رقابتها در وزن هفتم به میدان رفته بود، پس از پیروزی در پنج دیدار با در مسابقهی نهایی با قبول شکست در برابر “ عصمت آتلی“ از ترکیه به گردن آویز نقره دست یافت.

نوری در مرحله نهایی بواسطه مدال برنز جهان مبارزه خواهد کرد. این مرحله از تمرینات به شکل مرور فن بر روی تشک کشتی ادامه می یابد. کشتی هستند. تمرینات ملایم و با کنترل استقامتی (Mild Endurance Training ) علاوه بر کاربرد ویژه در کنترل وزن بدن باعث تقویت سیستمهای قلب و عروق کشتی گیران میشوند. کفش کشتی گیران نیز کفش بدون پاشنه ایست که مخصوص کشتی ساخته می شود. ابراهیم یزدی معروف به یزدی بزرگ، محمدصادق بلورفروش، پهلوان اکبر خراسانی، سید حسن رزاز، حسین یوزباشی، سید اسماعیل کالسکه ساز از کشتی گیران مشهور آن زمان بوده اند. تختي بزرگ، خود نيز به عمق علاقه خالصانه طبقات محروم و رنج ديده نسبت به خويش واقف بود، وي در پاسخ به خبرنگاران داخلي و خارجي که از او پرسيده بودند” با ارزش ترين مدالي که تا کنون گرفته اي کدام است؟

فواید جسمانی آن عبارت است از افزایش قدرت در گروه عضلات بالا تنه، عضلات سینه ای بزرگ، سینه ای کوچک، بین دندهای داخلی و خارجی، مایل شکمی، شکمی ذوزنقه ای، متوازی الاضلاع، گرد کوچک، گرد بزرگ، پشتی بزرگ و تحت کتفی. فواید جسمانی آن افزایش قدرت در گروه عضلات بالا تنه ، عضلات کمربند شانه ای و اندام فوقانی، افزایش قدرت گروه عضلات خم و راست کننده گردنی، افزایش قدرت استاتیک عضلات پا و کمر، افزایش هماهنگی عصب و عضله و بهبود عکس العمل به ویژه در میل بازی می باشد. شکل میل مانند مخروط و بعضا استوانه است و امروزه از چوب ساخته می شود میل در ابعاد و اوزان مختلف ساخته می شود که کاربردهای آنها برای سنین مختلف جهت میل گیری و میل بازی متفاوت است و بستگی به وزن و فیزیک بدن افراد دارد.

کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف دارنده مدال 4 مدال جهانی و المپیک در رابطه با رضا یزدانی آزادکار وزن 97کیلوگرم کشور ایران اینچنین می گوید:از سنین کودکی رضا یزدانی الگوی من بود و همیشه علاقه بسیار به سبک کشتی رضا یزدانی داشتم. به یاد داشته باشید شما نباید بیش از ۲ یا نهایت ۳ کیلوگرم از وزن خود را با کم کردن آب بدن کاهش دهید و آب بدن را طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از مسابقه کم کنید.

ورزشی که هرگاه می شنویم به یاد نام هایی چون پوریای ولی، غلامرضا تختی، پهلوان سید علی خواهیم افتاد. چون یک پهلوان فقط یک قهرمان کشتی نبوده که بر حریفانش پیروز شده باشد بلکه وظایف اجتماعی نیز برعهده وی بوده است. در هندوستان، پاکستان، عراق و آسیای میانه گسترش یافته و علاوه بر رشد و توسعه در ایران، امروزه با نمایش، آموزش و برگزاری مسابقات چندجانبه بین المللی، آسیایی، اروپایی، آفریقایی و جهانی در سطح دنیا معرفی شده است. از مهمترین سبکهای ملی و محلی کشتی میتوان به کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن، و سامبو در روسیه اشاره کرد.

سبکهای متنوعی از کشتی در کشورهای مختلف دنیا تمرین میشود. در ایران از میان سبکهای بینالمللی کشتی، کشتی آزاد محبوبترین روش به شمار میرود. پس از دوره مقدماتی، ۹ رتبه تعریف شده است که هر کدام شرایط خاصی دارند. اگر به تماشای ورزش های زنده علاقه دارید ، پس باید این سایت را بررسی کنید. اگر ورزشکار ۱ باشد، بستگی به رتبه ای که دارد حق امتیازش بجا آورده می شود یا مرشد نباشد، فقط به او خوش آمد می گویند. باشد. یک مرشد باید از لهجه ای شیرین و پنجه ای هنرمندانه برخوردار باشد، حقوق و کسوت افراد را رعایت نموده و گشاده دست و گشاده رو رشد چند بعدی است که در مسائل دینی صاحب درک و همواره باشد.

کفش کشتی کج کاران: کشتی کج کاران نمی توانند هر نوع کفشی را که دوست دارند استفاده کنند و باید کفش مورد نظر خود را از کمپانی سفارش دهند. شخصیت م باشد. وی باید بدون حب و بغض در سکوی ارشاد و هدایت پاسدار واژه مرشد قرار گیرد تا رفتار، کردار و گفتار او الگوی دیگران شود. این حرکات معمولا شنو رفتن در حالتی که تخته شنو روی زمین قرار دارد و ورزشکار، سر پا ایستاده آغاز می شود. سرمربی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان راجع به جابهجایی زمان برگزاری مسابقات کشوری تصریح کرد: رقابتهای قهرمانی کشور ما قرار بود اواخر اسفند برگزار شود.

در حال حاضر فدراسیون ورزشهای روستایی و عشایری در تقویم خود، مسابقههای معظم روز ۱۴ فروردین گود کشی (چشمه زینلخان) شهر اسفراین را به عنوان مسابقه قهرمانی کشور به رسمیت میشناسد. سپس از سال 2007 دبیر فدراسیون شده و موفقیتهایی را کسب کردیم، از جمله 2 دوره در سالهای 2009و 2011 قهرمانی جام جهانی و در سال 2010 عنوان سوم را به دست آوردیم. شنو رفتن اشاره ای به مرگ و حیات مجدد انسانهاست بعبارتی چون انسان از خاک خلق شده، به خاک برمی گردد و سپس در قیامت، احیاء می شود.

دیدگاهتان را بنویسید