دفاع خبرگزاری دولت از موضع ایران در جنگ اوکراین – خبرآنلاین

حضور و نقش آفرینی ایران در چنین برههای به عنوان یکی از اصلی­ترین دارندگان منابع گازی در جهان می­تواند در راستای منافع ملی، قدرت چانه­زنی ایران در جهان بالا برده و حتی آغاز راهی برای رساندن گاز ایران به اروپا، اهرمی برای کاستن از فشار غرب، عامل متوازن­ساز قدرت به نفع تهران و برجسته کننده نقش ایران به عنوان تامین کننده انرژی اروپا باشد. در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ هلیکوپترهای آمریکایی به گروهی از قایقهای سپاه پاسداران در نزدیکی جزیره فارسی، در آبهای میان ایران و عربستان در خلیج فارس، حمله کردند. در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۶ عراق یک ناوچه آمریکایی را (احتمالا به اشتباه) هدف قرار داد و ۳۷ نفر از خدمه کشتی در این حمله کشته شدند. ایران در واکنش به حمله آمریکا با استفاده از دو ناوچه سهند و سبلان، قایق توپدار جوشن و چند قایق تندرو، به همراه دو هواپیمای اف ۴، تلاش کرد که به نیروهای آمریکایی ضربه بزند. اين گزارش مي افزايد براون با تشبيه كردن اقدام احتمالي گروه بختيار و اويسي تاكيد كرد كه آنان مي توانند به شيوه نهضت مقاومت ملي فرانسه در جنگ جهاني دوم، با همكاري با طرف مقابل ضمن استفاده از ضعف حكومت ايران، خوزستان را جدا كرده و حكومت خود را در آنجا شكل دهند.

آمریکا و کشورهای اروپایی هم در واکنش به اقدام روسیه، تحریم­های اقتصادی را دستور کار قرار داده­اند. بر همین اساس موضع­گیری دولت به دور از هیجانات موجود، رصد صبورانه تحولات و تصمیم­گیری قاطع در واکنش به آن خواهد بود. پیشتر نیز سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از آغاز عملیات نظامی و تشدید درگیریها در اوکراین ابراز تاسف کرده و گفته که تهران با نگرانی تحولات این کشور را دنبال میکند. در واکنش به این اقدام یک سخنگوی نظامی آمریکا گفت تمرینهای نظامی این چنینی نیروی دریایی آمریکا را به نگرانی نمیاندازد. سوم، عملگرا بودن، بدین معنا که ایران سعی در سازگاری بحرانها با محیط ژئوپلتیک و تأمین منافع ملی خود دارد و تنها بر اساس اصول و ارزشهای ثابت و کلان استراتژیک خود اقدام میکند. همین مسئله ممکن است موجب گردد تا ایران و متحدانش اقدام جدی برای خنثی کردن تاثیرات توافقهای مذکور انجام دهند. موضوع اصلی این گفت و گوها این است که اگر نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس درصدد غرق کردن قایق های تندروی ایرانی بر آید، چه اتفاقی رخ خواهد داد و عاقبت آن چگونه خواهد بود؟

موضع ایران در قبال بحران اوکراین دو جنبه است: درک نگرانی روسیه در مورد گسترش ناتو و ترجیح دیپلماسی در برابر جنگ. رئیسی در این باره به پوتین گفته است: گسترش ناتو تهدیدی جدی برای ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است. جبر تاریخی ناشی از تنهایی استراتژیک و موقعیت ویژه ژئوپلتیک، ایران را به سمت پیگیری یک سیاست مستقل و متوازن سوق میدهد. یکسری فرم پر کردند و از عده خاصی نظرسنجی شد و گفتند که اینها میگویند ما بیشتر دوست داریم مستقل باشیم و این را به تصویب رساندند بدون اینکه به آنچه به ایران قول داده بودند، عمل کنند و ضمنا بدون توجه به حقوق اکثریت مطلق شیعه بحرین. بدون شک. بحرین در خلیج فارس اگرچه با ایران فاصله زیادی داشت، اما برای جایگاه ایران بهعنوان ژاندارم جدید و نوپای خلیج فارس در دوران پسااستعمار بسیار مهم بود -چیزی که شاه شخصا دوست داشت بگوید، ولی الان به عنوان طعنه میگویند- ولی خودش با افتخار میگفت هم از جهت اقتصادی و هم ژئواستراتژیک. لیکن شرایط موردنظر دو طرف برای صلح اختلاف زیادی داشت. به عبارت دیگر، چنین سیاستی این پیام را به دو طرف میدهد که موضعگیری کشورمان به بهای منافع یکی از طرفهای درگیر نیست.

یکی از آن ها جمهوری آذربایجان است که ما به آن ها مشکلات عدیده ای داریم. روابط ایران آن اندازه که با آنکارا حسنه است با باکو نیست؛ لذا، گسترش ناتو و عضویت همسایگان شمالی در آن به نفع ایران نیست و بهتر است این روند در اوکراین متوقف شود تا اینکه تا ارس در پشت مرزهای ما امتداد پیدا کند. جمهوری آذربایجان نیز با فاصله بیشتری نسبت به گرجستان نیز ممکن است به ناتو ملحق شود و در نهایت ارمنستان هم اگر به این نتیجه برسد که روسیه در ضعف است و نیاز امنیتی پیدا کند، به سمت عضویت در ناتو سوق پیدا خواهد کرد. شفقنا- آخرین اخبار و اظهارنظرها درباره ی جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران امروز 23 اردیبهشت 98 در این خبر به روزرسانی می شود. ابوالفتح: در این رابطه باید گفت، دو بازیگر مهم در منطقه خاورمیانه یعنی ترکیه و اسرائیل هستند که روابط گسترده ای با واشنگتن دارند که هرچه روابط بین روسیه و آمریکا پرتنش تر شود، آنکارا و تل آویو اجبار بیشتری برای پیروی از سیاست های واشنگتن و دوری از روسیه خواهند داشت و قدرت مانور ترکیه و روسیه در منطقه کاهش پیدا می کند و فضای مانور بیشتری به ایران خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید