خلاصه کاملی از جنگ ایران با عراق با تمام جزئیات

حملات اخیر به ابوظبی حامیان و گروههای طرفدار ایران را راضی میکند و پیامی تهدیدآمیز برای مخالفان سیاسی مانند صدر محسوب می شود. صدر از زمان برگزاری انتخابات، تعهد خود را برای تشکیل حکومت اکثریت ملی تکرار کرده است که گروهها و شخصیتهای قدرتمند طرفدار ایران را نادیده خواهد گرفت. به گزارش «تابناک»، اگر بخواهیم از عکاسی جنگ ایران و عراق سخن بگوییم، یکی از معروفترین نامها، آلفرد یعقوبزاده، عکاس مشهور ایرانی است که عکاسی را با وقایع انقلاب آغاز کرد و سپس با شروع جنگ ایران و عراق در جبهههای جنگ حاضر شد و به ثبت تصاویر جنگ پرداخت. جریان جنگ اما تنها زمانی تغییر کرد که نیروهای تحت حمایت امارات، از استان جنوبی شبوه وارد میدان نبرد شدند. پیتر سالزبری، کارشناس یمن در گروه بین المللی بحران، میگوید که ورود نیروهای مورد حمایت امارات مانع از افتادن مارب به دست حوثی ها شد و میافزاید که ائتلاف «نیازمند اصلاحات سیاسی» است. پاسخ حوثی ها شلیک موشک های بالستیک و پهپادهای مملو از مواد منفجره، ابتدا به سمت عربستان سعودی و اکنون به سمت امارات است. روز گذشته ارتش امارات اعلام کرد که دو موشک بالستیک را بر فراز ابوظبی رهگیری کرده اند.

جنگ ایران و عراق نشان داد که تحولات انقلابی در نظام بین الملل و توسعه فناوریهای نظامی نوین هیچ کدام نمی تواند به طور اساسی تمایل کشورها به جنگ افروزی را تغییر دهد. به گزارش دفتر منطقهای خبرگزاری تسنیم، «سید حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران با تاکید به یادآوری همکاریهای ادامه دار کشورمان در 4 دهه اخیر با مردم افغانستان تاکید کرد که با هرگونه آشوب و جنگ در این کشور مخالف هستیم و هیچ تشکیلاتی نیز از سوی رهبران افغانستان در ایران شکل نخواهد گرفت. العالم: مقامات رژیم صهیونیستی امروز از ائتلافی نظامی صحبت میکنند، بدان معنا که میخواهند با دولتهای سازشگر مانند بحرین و امارات و شاید عربستان، ائتلافی نظامی برای رویارویی احتمالی با ایران ایجاد کنند، صحبت از این ائتلاف جدی شده و مانورهایی نیز در حال انجام است، با این وجود به نظر شما تهدید رژیم صهیونیستی صرفا یک تهدید باقی خواهد ماند؟ من با این فرضیه بیشتر موافقم که هدف اسرائیلیها از این صحبتها تنها ارعاب است؛ در داخل “اسرائیل” شکافی واقعی در سطح سیاسی، امنیتی و نظامی وجود دارد و من بخاطر پیگیری این مسئله از آن اطلاع دارم؛ اکثر مقامات امنیتی و نظامی این رژیم با حمله نظامی به ایران مخالف هستند؛ به دو دلیل، نخست اینکه این حمله را بی فایده میدانند زیرا تاسیسات هستهای ایران برخلاف تصور بسیاری، در یک مکان واحد نیستند بلکه پراکنده هستند؛ مهم تر از مسئله مادی، مسئله علم هستهای است که هزاران دانشمند متخصص در ایران دارد.

چرا جنگ تشدید شده است؟ این سازمان در آغاز جنگ «کمیته حسن نیت » را، که کمیته صلح اسلامی نیز نامیده می شد، تشکیل داد و در طول جنگ در مقر سازمان ، جدّه ، مجموعاً نه دور مذاکره و نشست برپا کرد (رجوع کنید به ممدوحی ، ص ۲۲۶ـ ۳۲۲). به گفته وی، سعودیها باید اجازه میدادند نیروهای مورد حمایت امارات تقویت شوند و جایگاه اصلی را در جنگ مارب ایفا کنند و همزمان نیروهای نزدیک به منصور هادی، که رقابتی طولانی با امارات دارند و در جنگ مارب توانایی و قابلیت کافی نداشتند را تضعیف کنند. این ماده از مواد اصلی تشکیل دهنده بمبهای کوچکی بود که در داخل بمب خوشه ای قرار داده می¬شد. در ادامه، نیروهای مورد حمایت امارات خطوط اصلی تدارکات حوثی ها را در استان مارب را نیز قطع کردند و اکنون نیز در حال پیشروی به سمت دیگر مناطق استان مارب هستند. بااینحال میتوانیم بگوییم اداره مربوطه در وزارت خارجه اداره موفقی بودند یا میشود گفت آنها اشتباه عمل کردند؟

این جزایر ایرانی خلیج فارس تا سال 1971 سه وضعیت داشتند: یا تحت کنترل کامل ایران بودند یا تحت استعمار بریتانیا بوده یا در حاکمیت حکام محلی بود که قبلا دزدان دریایی بودند. پیش از آن و در سپتامبر ۲۰۱۴ حوثیها موفق شده بودند که صنعا، پایتخت یمن و بسیاری از مناطق شمالی یمن را تصرف کنند. تصرف مارب منابع مالی بیشتری به شورشیان حوثی میداد و کنترل بر آن میتوانست اهرمی برای آنها در مذاکرات صلح آینده باشد. گاهی به نظر می رسید که حوثیها در آستانه تصرف این شهر نفتی از نیروهای دولت هستند. در 17 ژانویه، حملات نیروهای حوثی منجر به کشته شدن سه نفر در ابوظبی شد و موجب تشدید تنشهای نظامی به رهبری امارات و عربستان سعودی علیه این گروه شد که کشته شدن دهها غیرنظامی یمنی طی هفته گذشته را در پی داشت. جنگ یمن تا امروز موجب کشته شدن دهها هزار غیرنظامی و جنگجو در یمن شده و سالهاست که یک فاجعه انسانی در فقیرترین کشور جهان عرب ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید