خاک چیست ؟

در صورتی که نسبت تخلخل در خاک بالا باشد، حجم توده در اثر اعمال بال به میزان بیشتری کاهش مییابد. ابعاد چاله ها براساس سن، وضعیت ریشه و نوع گونه تعیین می گردد بطور کلی هر قدر ابعاد آن بزرگتر باشد، استقرارو رشد نهال بهتر خواهد بود. سم قارچ کش نیز که فعالیت قارچها را در اطراف ریشه کم می کند. ۳۰گرم سم قارچ کش استفاده کنید برای کاشت چند نهال از این مخلوط استفاده کنید. ۳۰۰ گرم سم قارچ کش مانند بنومیل مخلوط می کنند. در هرس تابستانه شاخههای نابارور درخت مانند پاجوشها و نرکها و همچنین گلها و میوههای کوچک اضافی نیز حذف میشوند. ساختار ورقه ای در خاک بسیار متراکم، مانند خاک جنگل و رسوب دریاچه معمول است. یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت درختکاری، بسته بندی و انتقال از مراکز تولید نهال یعنی نهالستان، به منطقه مورد کاشت می باشد. اختلاف درجه حرارت بین شب و روز و تابستان و زمستان بسیار زیاد می باشد. مقدار و ترکیب جو خاک تا حد زیادی به رابطه بین آب و خاک بستگی دارد.

این خاک ها دارای مقدار زیادی کربنات کلسیم است و ممکن است خاک رسوبی، شور نیز باشد. جدا از این، به دلیل منشا غیرآلی بودن، کلسیم و pH بیشتری نیز دارد. در صورت مسطح بودن زمین، با استفاده از ادوات کشاورزی، گاوآهن و غیره، شیاری به عمق حدود ۴۰ سانتیمتر و به فواصل لازم، بسته به شرایط منطقه ایجاد می گردد. سپس روی خطوط تعیین شده، شیاری به ابعاد حداقل ۴۰ × ۲۰ سانتیمتر، به منظور جمع آوری هرز آبهای سطحی بین دو خط تراز و جلوگیری از فرسایش خاک حفر و در داخل آن، چاله احداث می شود. شکل چاله غرس نهال درختکاری، معمولاً بصورت مکعب مستطیل، مکعب مربع بوده، به وسیله دست یا به وسیله مته گود برداری حفر می شود. پس از انتخاب نهال سالم، باید ریشه نهالها را کاملاً در داخل پوششی از پلاستیک یا گونی یا چادر برزنتی قرار داد تا ریشه های نهال در اثر مجاورت با باد و آفتاب و هوای آزاد از بین نرود، سپس با وسایل نقلیه، نسبت به انتقال سریع نهال ها اقدام شود. روی ریشه ها را با خاک خوب سطح الارض می پوشانند و می توانید اطراف نهال را به صورت کاسه مانندی شکل بدهید تا آب در آن خوب جای بگیرد و به مرور ته نشین شود.

برای اینکار معمولا مقداری خاک به صورت کله قندی در ته چاله می ریزند و ریشههای نهال را روی آن مرتب رو به پایین می گذارند. زبالههای این ساحل آن قدر زیاد شد که ساحل از زبالهها کاملاً اشباع شده بود، اما بعد از سالهای زیاد بالاخره مردم فورت براگ تصمیم گرفتند ساحل را از زبالهها پاکسازی کنند. اما بایستی توجه داشت که هرسشدید زمستانه باعث تأخیر در باردهی گیاه میشود. معمولاً هرس زمستانه به هنگام خزان گیاه انجام میشود، با وجود این در تمام ماههای پاییز و زمستان این عمل میسر است. از این پس آبیاری باید به موقع انجام شود تا وقتی که گیاه بتواند ریشه های جدید تولید بکند و از رطوبت خاک حداکثر استفاده را بکند. این عمل عبارت است از آغشته کردن ریشه نهال به موادی چسبنده و ضدعفونی کننده. بهترین زمان کاشت نهال، معمولاً هنگام خواب نهال است در مناطق گرم و متعدله و نیمه سردسیر، بهترین زمان کاشت، پائیز پس از خواب رفتن نهال است ولی درمناطق سردسیر نهال کاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود. بعد از کاشت، بلافاصله بایستی آبیاری انجام و آبیاری های بعدی نیز با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و زمان شروع فعالیت نهال تنظیم گردد.

در روزهای آفتابی وگرم و یا یخبندان و روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال جداً خودداری شود .ختم زمان کاشت در پائیز طوری تنظیم و برنامه ریزی شود که ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان انس پیدا نموده باشد لذا بایستی پایان زمان کاشت ۲ الی ۳ هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد. و ریشه نهال را درون آن فرو برده و سپس می کارند. رنگ، یکی از ویژگیهای فیزیکی خاکها است که بر روی رفتار و کاربری آن تاثیری ندارد. خواص خاکها معمولا در این لایهها تغییر میکند. در ایجاد فضای سبز هم، فواصل کشت با توجه به نوع گونه و شرایط منطقه و اهداف تغییر می یابد. سوار سبز وقتي بهار آيد نوبهار بهار نخستین نبرد شام عمه عنکبوت دکمه نارنجی در را ببند! در شکل شلجمی هر شاخه پر رشد و غالب را سرزنی کرده تا بدین طریق اجازه رشد به هیچ یک از شاخههای درخت به شکل تنه اصلی و پیشاهنگ داده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید