جنگ بعدی ایران و آمریکا: سایبری، و شرکتهای خصوصی در خط مقدم

نیروهای عمل کننده خطوط دفاعی نیروهای عراقی را درهم شکستند و در شرق نهرجاسم مستقر شدند (اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۲۸۵؛ درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۱۷۴). عملیات کربلای ۵ از پنج محور و آبراهه پرورش ماهی در منطقه شلمچه آغاز شد و با درهم شکستن خط نخست دفاعی ارتش عراق و پیشروی در محورهای تعیین شده ، موفقیتهای چشمگیری به دست آورد و پس از چهار شبانه روز جنگ شدید در شرق بصره ، علائم شکست نیروهای عراقی ظاهر گردید ( گاه شمار جنگ عراق و ایران ۱۹۸۷، ص ۲ـ۴؛ اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۲۵۲، ۲۵۶، ۲۷۱ـ۲۷۲). پس از پایان عملیات کربلای ۵ ، اوضاع جبهه ها و خطوط دفاعی به گونه ای بود که ادامه عملیات را ضرورت می بخشید. پس از هشت شبانه روز درگیری سنگین ، قرارگاه قدس ، آخرین نقطه ای که عراق همچنان به حفظ آن امیدوار بود، فروریخت و نیروهای عراق مجبور شدند تا نهر جاسم ، سومین رده دفاعی در شلمچه ، عقب نشینی و جزایر بوارین را تخلیه کنند (اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۲۸۱). همچنین فیلم مستندی که از ملاقات دونالد رامسفلد به عنوان فرستاده ویژه ریگان با صدام در سال 1983 (سه سال پس از آغاز جنگ) وجود دارد را میتوان گفت تقریبا هر فرد پیگیر آثار مستند تاریخی، دیده است.

پس از مرگش، اموال ملکه سابق در حراجی در پاریس به فروش رسید که از آن ۸.۳ میلیون دلار عاید شد، از جمله لباس عروسی مارک کریستین دیور او ۱.۲ میلیون دلار به فروش رسید. همین نگرانیها موجب تشدید نگرانی امریکا و تحریم اقتصادی و تسلیحاتی ایران شد و قوای نظامی امریکا وارد خلیج فارس گردیدند تا از پیروزی قطعی ایران در جنگ جلوگیری کنند (محسن رشید، ص ۶۹؛ درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۱۷۶). توییت رئیس جمهوری دونالد ترامپ مبنی بر اینکه اگر قایق های تندروی ایرانی به کشتی های آمریکایی در دریا آسیب برسانند، آمریکایی ها آنها را هدف خواهند گرفت و تخریب خواهند کرد، امنیت دریایی در خلیج فارس را زیر ذره بین برده است. نیروهای ایران هر سه محور را به کار گرفته بودند و شناسایی محور جدید و یافتن ابتکاری نو به زمان نیاز داشت و ازاین رو، سپاه ترجیح داد جبهه جدیدی بگشاید تا با به دست آوردن زمان ، در خلال آسیب رساندن به سازمان رزمی ارتش عراق به طرح جدیدی برسد (محسن رشید، ص ۶۹). با تولید فیلمهایی همچون «من یوسفم مادر» و استقبال از آن در شهرهای جنوبی ما مخاطبان جدیدی را به چرخه سینمای ایران وارد کردهایم. شش لشکر گارد ریاست جمهوری از جمله این لشکرها بودند (حبیبی ، ص ۱۲۵).

در این عملیات شش تیپ به طور کامل و ۲۲ تیپ تا بیش از ۶۰% منهدم شدند و باقی مانده یگانها هم از ۱۰ تا ۶۰% آسیب دیدند. در محور سلیمانیه نیز، در طول جنگ سیزده عملیات منظم و یک عملیات نامنظم انجام شد که از مجموع عملیات منظم ، دو عملیات در محور فرعی پَنْجْوین ـ چُوارتا، شش عملیات در محور فرعی ماووت ، دو عملیات در محور فرعی قلعه دیزین و دو عملیات در محور فرعی حلبچه صورت گرفت . نیروهای ایران ، منطقه ابوالخَصیب در جنوب شلمچه را برای اجرای عملیات انتخاب کردند تا از تجربه سه ساله عملیات آبی ـ خاکی سپاه پاسداران در جنوب استفاده شود و شبه جزیره فاو به طور کامل از اشغال عراق آزاد شود، همچنین راه دریایی عراق از خور عبداللّه مسدود و بصره از جنوب محاصره گردد (همان ، ص ۲۳۱؛ محسن رشید، ص ۶۸). نیروهای ایران، منطقه ابوالخَصیب در جنوب شلمچه را برای اجرای عملیات انتخاب کردند تا از تجربه سه ساله عملیات آبی ـ خاکی سپاه پاسداران در جنوب استفاده شود و شبهجزیره فاو بهطور کامل از اشغال عراق آزاد شود، همچنین راه دریایی عراق از خور عبداللّه مسدود و بصره از جنوب محاصره گردد (همان، ص 231؛ محسن رشید، ص 68). سپاه پاسداران در نظر داشت عملیات را بلافاصله پس از عملیات والفجر 8 در سه منطقه هور، شرق بصره و ابوالخصیب انجام دهد ولی به دلیل محدودیتهای نظامی، عملیات به منطقه ابوالخصیب محدود شد (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

دفاع از این منطقه عملیاتی برعهده لشکر سوم عراق بود. عملیات والفجر ۸ و والفجر ۹ صحت نسبی این فرض را نشان داده بود، ولی عقب نشینی از منطقه عملیاتی والفجر ۹، به دلیل ضعف تدابیر پدافندی ، شروع سلسله عملیات پیش بینی شده را یک سال به عقب انداخت و در زمستان ۱۳۶۵ ش در جبهه شمالی عملیات مهمی صورت نگرفت (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی . انکارناپذیر است که این روش در بسیاری از کشورها نیز تأثیرگذاری خود را اثبات کرده است. اما به نظر میرسد ایران با انتقال توانمندیهای دوربرد به حوثیها، یمن تحت کنترل حوثیها را بهعنوان صحنهای برای فشار بر اسرائیل ایجاد کرده است. پانزده روز بعد، قایقهای تندرو سپاه پاسداران با بالگردهای امریکایی درگیر شدند (بکایی، ص 12). اصابت دو موشک کرم ابریشم به نفتکش امریکایی در بندر احمدی کویت پاسخی به اقدامات امریکا بود که در دو روز متوالی صورت گرفت. در طول پانزده روز عملیات ، عراق برای افزایش فشار بر ایران بر شدت بمباران شهرها افزود و نیروهای هوایی عراق به ۴۱ شهر ایران ۲۹۹ بار حمله کردند که ۹۱۸ ، ۱ تن از مردم غیرنظامی کشته و ۶۵۸ ، ۷ تن مجروح شدند و بیشترین حمله (۳۷ بار) به شهر قم صورت گرفت (همان ، ص ۳۱۱).

0 دیدگاه دربارهٔ «جنگ بعدی ایران و آمریکا: سایبری، و شرکتهای خصوصی در خط مقدم;

دیدگاهتان را بنویسید