جنگ ایران و اسراییل – حسن بهگر – ایران لیبرال

ترامپ هم، مطابق شخصیت عصبی و دمدمیمزاجی که از او سراغ داریم، مثل همیشه به سراغ صفحه توئیترش رفت و در پیامی که به نظر میرسید اوج عصبانیتش را نشان میدهد، خطاب به رئیسجمهور ایران (با حروف بزرگ انگلیسی) نوشت: «هرگز، هیچگاه، دیگر آمریکا را تهدید نکن، واگرنه متحمل پیامدهایی خواهی شد که مانند آن را اندک افرادی تا کنون در سراسر تاریخ متحمل شدهاند. اما ماجرا میتواند ابعادی دیگر هم پیدا کند. از این تأکید دوباره چنان برمیآید که روسها نگران دخالت دوبارة دارالسلطنه تبریز در ماجرا و برهم­خوردن روند مصالحه بودند. ترکیه به درآمد حاصل از ماجرا نیازِ مبرم دارد؛ روسیه به دلیل حجم غیر قابل تصور تحریمها در دو هفته گذشته عملا نمیتواند سنگ اندازی کند و اروپاییها هم بی اندازه مشتاقند که منابع تامین گاز قاره سبز را متنوع کنند. ترکها حتی هشدار داده بودند که این نهادِ تازه تشکل یافته، نمیتواند مدعی مالکیت بخش بزرگی از گازی باشد که آن را متعلق به خود میبیند. جمهوری اسلامی ایران قدرت منطقه ای بزرگی است و نمی توان آن را نادیده گرفت و یا به آسانی با آن جنگید. حالا قرار است این ناو مانند سایر ناوهای هواپیمابر آمریکایی که طی سالیان گذشته همواره در منطقه خلیج فارس تردد داشتهاند به خلیج فارس بیاید.

اما در صورتی که ایران تصمیم بگیرد حمله ای را بر اهداف بزرگتر همچون یک ناو ناوچه یا یک ناو هواپیمابر برنامه ریزی کند، چگونه می تواند از قابلیت های موشکی خود بهره بگیرد؟ دست کم سه نفر از خدمه ایرانی کشتی هم در جریان حمله هلیکوپترهای آمریکایی و توقیف آن شهید شدند اما علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه وقت ایران، در نامهای به دبیر کل سازمان ملل اتهام مینگذاری را رد کرد. موشک های بالستیک روش نسبتا کم هزینه ای برای حمل کلاهک های متعارف، شیمیایی، بیولوژیکی و حتی هسته ای تا فواصل دور هستند. ناوهای آمریکایی احتمالا از سامانه دفاع بالستیک اس ام-3 برای متوقف کردن موشک های دور برد بهره می گیرند. ایران در هر صورت برای سر در گم کردن سامانه های دفاعی ناوهای آمریکا از تمام توان موشکی خود استفاده خواهد کرد. هر سه کشور دارای زراد خانه موشکی بزرگ و پیشرفته ای هستند و بعضی اوقات توانمندی های خود را به اشتراک گذاشته اند. دارا بودن دیدگاه یا تفکر استراتژیک، پیشینه تاریخی، افق گسترده و فراگیر هم از دیگر خصوصیاتی است که یک رهبر باید دارا باشد؛ نگاه ایشان فقط به شهر یا به کشور خود نیست، بلکه نگاهش همواره به کل جهان است، یعنی با پیشینه عقیدتی و ایمانی و شناخت خود، دارای قدرت بسیار در تحمل سختیها و آماده فداکاری است و دارای تجربه بسیار است، ما از رهبرانی سخن می گوییم که دارای تجربه بسیار و فشرده هستند که صرفا حاصل تجربه و یا تحصیل علم و دانش نیست.

از یک سو، مذاکرات هستهای ایران در دقیقه نود با سنگ اندازی روسیه متوقف شده است. نصرالله با اشاره به اینکه تحریم های آمریکایی، به برخی از تجار مظلوم، آسیب رسانده است، درباره مذاکرات غیر مستقیم بین رژیم صهیونیستی و لبنان بر سر تعیین مرزهای دریایی، خاطرنشان کرد: «ما در حزب الله، در تعیین مرزها مداخله نمیکنیم؛ زیرا از نظر ما، هیچ مرزی با دشمن نداریم و هیچ مرزی تعیین نمیکنیم. اسرائیلیها خودشان از جمله اولین منابع خبری بودند که از نهایی شدن مذاکرات هستهای ایران و قدرتهای جهانی در وین پرده برداشتند. در دوره صفوی با قدرتهای بزرگتر اتحاد بسته میشد تا دشمنان کوچکتر را راحتتر سر جایشان بنشانیم. هیچ تردیدی نیست که شخصیت امام و شخصیت رهبری، از مهم ترین عوامل اساسی تاثیرگذار در پیروزی انقلاب و تشکیل نظام جمهوری اسلامی و نیز پایداری این نظام و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران تا به امروز هستند. امروز متأسفانه در اثر سیاست های نابخردانه جمهوری اسلامی تعداد آنها به حدود 10 هزارنفر تقلیل پیداکرده اند . وی با تأکید بر اینکه امروز در ایران، مردم حاکمند. وی در بخش دیگر این گفتوگو به عادی سازی روابط برخی از کشورهای عربی پرداخت و تأکید کرد: «کشورهایی که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کردهاند، از نظر رسانهای و اقتتصادی به دشمن اسرائیلی سود رساندند، ولی در زمینه نظامی نمیتوانند هیچ کمکی به این رژیم کنند.

وی درباره هر گونه حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به ایران هم تأکید کرد: «اگر رژیم اسرائیل، ایران را بمباران کند، پاسخ ایران نیز شدید خواهد بود. در پی این حمله باراک اوباما رییسجمهور آمریکا نسبت به آن ابتدا اعتراض کرده و سپس سکوت اختیار میکند. ایران در زمان حمله احتمالا ده ها یا حتی صدها موشک را به سمت گروه ناوگان کشتی های ارتش آمریکا شلیک خواهد کرد. ایران حتی بدون دسترسی به تجهیزات تجسس پیشرفته نیز می تواند به راحتی موقعیت جغرافیایی یک گروه ناوگان رزمی ارتش آمریکا را رهگیری کند. از سوی دیگر، ادوات جنگی شامل جنگنده ها و بالگردهای نظامی، کشتی های جنگی و قایق های تندروی سپاه پاسداران و عوامل اطلاعاتی ایران می توانند به راحتی ناوگان کشتی های جنگی آمریکا را ردیابی کنند. در نتیجه، حتی اطلاعاتی که یک ساعت قبل جمع آوری شده باشد نیز برای هدف گیری ناوهای دشمن مفید نخواهد بود. البته یک هدف کوچک تر همچون ناوهای نابودگر بیشتر در مقابل موشک های ایران آسیب پذیر خواهند بود. دیروز تلویزیون آمریکا این را به عنوان زدن یک قایق در حال مین ریزی پخش کرد و طبق معمول به افکار عمومی دنیا دروغ گفت.

دیدگاهتان را بنویسید