جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب برگزار میشود – ایمنا

پس از اهدای مدال طلا به ۱۰ نفر برتر مرحلهی سوم (دوره تابستانه)، این افراد با توجه به برخورداری معافیت از کنکور، به جای شرکت در کلاس های سال دوازدهم (پیش دانشگاهی سابق)، به مدت ۶ ماه و هفته ای ۲ تا ۳ روز در کلاس های آمادگی برای المپیاد جهانی نجوم در باشگاه دانشپژوهان شرکت می کنند و پس از آن با توجه به نمرات کسب شده در آزمونهای تئوری و علمی، ۵ نفر اول در قالب تیم «الف» و ۵ نفر دوم در قالب تیم «ب» به مسابقات جهانی المپیاد نجوم اعزام میشوند. روی سطح یک کره می توان دوایر فرضی متعددی را در نظر گرفت.

کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه واقع بر روی یک کره, قوس دایره عظیمه ای است که از آن دو نقطه عبور می نماید. مدرسه آنلاین المپیاد نجوم آوااستار با هدف برگزاری کلاس،مشاوره،آزمون و هر آنچه برای موفقیت در المپیاد نجوم لازم است با کمترین هزینه برای دانشآموزان شکل گرفته است. یعنی یک قمر که بیشتر در آسمان وجود ندارد، اینکه قمر در برج عقرب است برای ما بد تمام میشود یا برای دشمنان ما؟ المپیاد نجوم تقریباًٌ تمام موضوعات نجوم محاسباتی را پوشش میدهد؛ بنابراین، نمیتوان منبعی منفرد برای المپیاد نجوم معرفی کرد. در این فواصل بسیار دور (میلیونها سال نوری) کیهان کمابیش یکنواخت به نظر میرسد اما انبساط جهان این کیهان یکنواخت را دستخوش تغییر میکند.

همانند سایر علوم که با آزمایش، اطلاعات جمع آوری می­کنند در نجوم هم آزمایشگاه طبیعی ما کره­ی آسمان است و تمام آنچه ما انجام می­دهیم، مشاهده و ثبت اطلاعات است. برای شرکت در مرحلهی اول المپیاد نجوم، آشنایی با ویژگیهای ظاهری ستارهها کافی است ولی از مرحلهی دوم بهبعد باید تمام مباحث مربوط به اختر فیزیک را بهطور کامل بلد باشید. تمام روش های اندازه گیری فاصله ، عیر مستقیم هستند. این دوایر به صورت نامحدود و با اندازه های مختلف قابل تصورند. اگر هم به صورت جدی قصد خرید دارید، با دانلود کتاب 50 هدف قابل رصد برای تلسکوپ کوچک میتوانید اطلاعات بسیار مفیدی در این خصوص به دست بیاورید.

هر چند سحابیها به علت نور ستارگان مجاور خود قابل رویت ند ولی میلونها برابر بزرگتر و درخشنده تر از هر ستاره منفرد می باشند . مرحله دوم المپیاد نجوم حدود ۷۰ روز پس از مرحله اول و در دهه اول اردیبهشت سال بعد برگزار می­شود. هر جا انسان به آسمان درست نگاه کرده راه خود را به درستی در زمین پیدا کرده است. شما بدون شرکت در المپیاد هم می توانید به تمامی رویاهای خود در دنیای فیزیک و نجوم برسید و المپیاد تنها یکی از دهها راه موجود هست و مسیری با ریسک ها و سختی های زیاد هست.

برای مثال، بهترین نمره آزمون تئوری، تحلیل داده، رصد، خلاقانهترین راه حل و… بعد از این آزمون حدود ۴۰ نفر از کل کشور پذیرفته شده و در تابستان آن سال به مدت ۲٫۵ ماه در کلاس های فشرده باشگاه دانش پژوهان شرکت می کنند (کف قبولی مرحله دوم بنابر نتایج سال­های گذشته بین ۲۸% تا ۴۰% نمره کل آزمون بوده است). این آزمون معمولا در اواخر بهمن هر سال برگزار و نتیجه آن اواخر اسفند ماه اعلام می­شود (نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد نجوم عموما بین ۱۰% تا ۱۵% است).

1- میانگین نمرات سه نفر اول به عنوان ملاک در نظر گرفته میشود. ۵- کسانی که نمرهشان بین ۵۰٪ تا ۶۵٪ میانگین سه نفر اول باشد، دیپلم افتخار دریافت میکنند. ۲- کسانی که نمرهشان بیش از ۹۰٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال طلا دریافت میکنند. داوطلبانی که 78 تا 90درصد نمرهی سه نفر اول را کسب کنند، برندگان مدال نقره هستند. این مثلث از سه زاویه تشکیل می شود که معمولا با حروف بزرگ انگلیسی نمایش داده می شوند, مثلا می گوییم زوایای : A و B و C و دارای سه ضلع است که هرکدام کمانهایی از دوایر عظیمه هستند که معمولا با حروف کوچک انگلیسی نمایش داده می شوند, مثلا: کمانهای a و b و c .

در این دوره هر آنچه برای ریاضی مورد استفاده در المپیاد نجوم و فیزیک لازم هست به شما آموزش داده میشود. در این علم، نیروهای وارد بر اجرام سماوی بررسی و مدار حرکت آنها تعیین می­شود (و یا با دانستن مسیر حرکت اجرام، نیروهای وارد بر آنها را شناسایی می­کنیم). تو این مبحث المپیاد نجوم، نیروهای وارد بر اجرام سماوی بررسی و مدار حرکتشون تعیین میشه با دانستن معادله مداری هر جسم، می­تونی موقعیت مکانیشو تو هرلحظه ای که بخای حساب کنی. تو کیهان­شناسی باید بتونی جهانو در مقیاس­های خیلی خیلی گنده بررسی کنی بهطوری که کوچکترین اجرامی که بحث میکنی در کیهان­شناسی، کهکشان­ها هستند و نه ستارگان و سیارات.

هرخط که از مرکز کره بگذرد ، کره را در دونقطه قطع میکند که دو سر یک قطر از کره میباشند. در این دوره مبانی اولیه آشنایی با کره آسمان و اجرام سماوی آموزش داده شده و در ادامه مباحث مهارت محور نجوم رصدی بررسی میشوند. در این قسمت به مطالعه ستاره­ها و هر آنچه که در ظاهر آنها نمایان است می­پردازیم. کیهان­شناسی علم بررسی عالم در مقیاس­های بسیار بزرگ است بهطوری که کوچکترین اجرام مورد بحث در کیهان­شناسی، کهکشان­ها هستند و نه ستارگان و سیارات.

برای کسب موفقیت در المپیاد نجوم و توانایی پاسخ دادن به سؤالات آن باید در ابتدا با کلیات علم نجوم آشنا بود؛ کتابی همچون نجوم به زبان ساده نوشتهی مایر دگانی و یا نجوم دینامیکی نوشتهی رابرت دیکسون برای آشنایی اولیه با نجوم مناسب به نظر میرسند. نظریه های تشکیل جهان نظریه هایی برای توصیف پیدایش و تحول عالم وجود دارد که مهمترین آنها نظریه مِهبانگ یا انفجار بزرگ است .

همچنین یکی از مهمترین مسائل کیهان شناسی تحول کیهان است، کیهان هنگام آغاز چگونه بوده، اکنون چگونه است و در آینده چگونه خواهد بود. در پایان دورهی تابستانه از آنها امتحانهای تئوری و عملی (برخلاف مراحل اول و دوم، در مرحله سوم آزمون عملی رصد سهم عمده ای در نتایج و تعیین رنگ مدال دانشآموزان دارد) گرفته خواهد شد و با توجه به نتایج به دست آمده به ۱۰ نفر اول مدال طلا و مابقی مدال نقره و برنز اهدا میشود.

فرصت 30 روزه را از دست ندهید ! در کیهان شناسی شما انبساط جهان و توصیف درست از آن را خواهید آموخت و میآموزید که کمیت های رصدی مثل روشنایی ستاره و قطر زاویهای آن چگونه تحت تاثیر انبساط جهان متفاوت دیده خواهند شد. شهاب واره معمولا اجسام جامد ریز ( به اندازه ته سنجاق ) که در فضا حرکت می کنند . این مستند درباره فضا بهترین مستند نجوم دوبله فارسی در زمان نوشتن این مطلب میباشد. خورشید در این رده بندی در رده طیفی G قرار میگیرد. در دوره نجوم کروی آوااستار تمامی مباحث نجوم کروی لازم برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک ندریس میشود و سوالات مهم نیز برای تفهیم بهتر موضوعات به عنوان حل مثال مورد بررسی قرار میگیرد.

اینکه جهان چه ساختاری دارد، در چه مرحله­ای از وضعیت تکاملی خود به سر می­برد و آینده آن چگونه خواهد بود.تسلط بر مبحث کیهان­شناسی نیاز به ریاضیات پیشرفته دارد. اینکه جهان چه ساختاری دارد، در چه مرحله­ای از وضعیت تکاملی خود به سر می­برد و آیندش چجوریه. در پایان دوره نیز اردوهای رصدی در نظر گرفته شده تا دانش آموزان در شرایط واقعی و مشابه آزمون رصدی المپیاد به تمرین و رصد آسمان بپردازند. برای مطالعه این درس، فصلهای 24 تا 28 کتاب مادرن منبع خوبی به نظر میرسد ولی مطالعه و حل مسائل کتاب کهکشانها در کیهان نوشتهی لیندا اسپارک و جان گلگر نیز بسیار توصیه میشود.

شخصیتهای علمی باتجربه و قدیمی در کنار جوانان فعال و مجهز به علم روز در کنار هم در این حوزه برای آموزش دانشآموزان علاقهمند به المپیاد نجوم و اختر فیزیک تلاش میکنند. حل سوال در تمامی مراحل الزامی است و آزمون های میان دوره ای و تمرینات کمک میکنند تا تسلط دانش آموزان بیشتر شود. در مرحله اول همه علاقه مندان در سراسر کشور در یک آزمون تستی شامل ۳۵ سوال شرکت میکنند. ذوالفقاریراد ادامه داد: شرکتکنندگان در جشنواره حتی با پایان یافتن آن نیز نمیتوانند از نجوم فاصله بگیرند چون پرداختن به نجوم بر زندگی افراد بسیار تأثیرگذار است.

نیز استفاده نمایید. دو فصل اول و دوم نجوم کروی اصلی ترین فصول لازم هستند که شامل هندسه کروی و مختصاتهای لازم برای ستاره شناسی است اما فصل سوم، پنجم، ششم و دهم نیز حائز اهمیت هستند و مطالعه این فصول توصیه میشود. پس از آن مطالعه و حل مسائل فصلهای 29 و 30 کتاب مادرن، کیهان شناسی نوشتهی رایدن نیز توصیه میشود. اما پس از مطالعهی آنها، برای هر مبحث کتابی توصیه میشود. اسحاقی در مورد مشخصات فنی این رصدخانه با اشاره به قطر چهار متری گنبد این مکان ادامه داد: در این رصدخانه از یک تلسکوپ 14اینچی با سیستم قطبی استفاده میشود.

در جدول زیر دمای سطحی ستاره ها و رنگ معادل آن آورده شده است که هر محدوده دما توسط اختر شناسان با حرفی مشخص میشود که رده طیفی نامیده میشود. در پایان دوره­ی تابستون قراره ازت امتحانهای تئوری و عملی (تو دوره چهل آزمون عملی رصد سهم عمده­ای در نتایج و تعیین رنگ مدالت داره) گرفته میشه و با توجه به نتایج آزمونات به ۱۰ نفر مدال طلا و مابقی مدال نقره و برنز میدن. برای تسهیل در برنامه پرواز هواپیماها ، کشتی ها و همزمانی گزارش های بین المللی ، ساعت رسمی بین المللی نیز براساس نصف النهار گرینویچ تعیین میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید