توصیف زن کرد ازدیدگاه اخوان ثالث

گلچینی از شعر کوتاه عاشقانه شامل اشعار سنتی، اشعار معاصر و تکبیتهای عاشقانه در مطلب پیش رو جمعآوری شده است. همیشه یه تبسم آرامش بخش رو چهره ته… همه کسانی که سخت کار می کنند و هرگز دست از شرایط سخت نمی کشند همیشه موفق هستند… هرگز احساساتتان را پنهان نمی کنید و هر آنچه را که در درونتان است آشکار می سازید، اما ضمناً هم می توانید خودخواه هم باشید. هر چند بـه آسانی همین کارو باهات کرده باشن… هر چند به راحتی همین کارو باهات کرده باشن…

چون در مقابل هر زن هوسران و چشمچرانی، مرد چشمچرانی نيز وجود دارد و زن و مرد بد اسير هوس و نقشههای پليد شيطانیاند و مثال زن در واقع مثالی بر اين واقعيت است كه زن به دليل جذبههای عاطفی و جسمی چونان كهربا مردانی را كه چون كاه میمانند را به سمت خود میكشند. عشق مجازی خود به دو بخش حيوانی و نفسانی تقسيم می شود مبداء عشق حيوانی، شهوت جسمانی و لذت بهيمی است عاشق در اينجا تنها به ظاهر معشوق توجه دارد و بس عشق نفسانی هم از مشابهت ذاتی ميان نفس عاشق و معشوق نشات میگيرد معيار زيباشناسانه در اينجان نفس عاشق است.

منشأ آفرینش عالم وانسان عشق بوده است.«اگر عشق نبود، دستگاه هستی کی پا برجا بود؟ با این که فردوسی در اشعارش از یک دوره تاریخی غیرِ دینی ستایش زیادیکرده بود، اما به لحاظ تربیت خانوادگی یک مسلمانِ شیعه مذهب بود که تأثیر عقیدهمذهبی او را در اشعارش شاهدیم؛ اما همان گونه که گذشت، نمیبایست فردوسی رایک عالم دینی پنداشت؛ درست همان طور که نباید از آن روی که زبان پارسی راحفظ کرده، از همه آنچه در شاهنامه آمده، ستایش کرد.

پیداست که ذهنهای خوگرفته به زبانها و بیانهای گذشته، ممکن است نتوانند با این زبان و بیانِ تازه پیوند بگیرند و از آن لذت ببرند. چاپ اول و به زبان فارسی در ایران منتشر شده باشد. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «بیدل و افسون حیرت» دومین کتاب کاووس حسنلی، استاد دانشگاه شیراز، درباره بیدل دهلوی است که بههمت انتشارات معین منتشر شده است. بلكه به ماهيت زنانگی كه در مثل به افسون و سحر نفس مربوط است حجوم می آورد و نفس پاك آدمی را اعم از مرد وزن نهيب می زند كه از نفس مكاره در امان نيستيد .

بلکه به ماهیت زنانگی که در مثل به افسون وسحر نفس مربوط است حجوم می آورد ونفس پاک آدمی را اعم از مرد وزن نهیب می زند که از نفس مکاره در امان نیستید . در واقع زن در بينش مولوی تعاريف گوناگونی دارد كه هيچ كدام شان مستقيماً مربوط به شخص زن نيست بلكه مثلی برای عبرت گرفتن است و راه يافتن در اين تاريكنای زندگی كه حوادثی شبيه حوادث و داستانهای مولوی بسيار رخ میدهد و بيشتر جنبه تعليمی دارد.

جلوه بزرگ ديگر عشق در هنر ما عشق الهی است اين عشق برای نخستين بار در مثنویهای سنايی جلوه گر شد و سپس با واسطه عطار به مولوی رسيد مولوی سخنگوی ايران عاشقانه است ما در ديوان خواجه شيراز است كه عشق انسانی به شيواترين شيوه ممكن با عشق الهی پيوند میخورد و اعتلايی در خور توجه میيابد. از مشهورترین القاب وی میتوان به مولوی، مولانا، جلال الدین، مولوی رومی و رومی اشاره کرد. در اینجا با اشاره ظریف به شعر فروغ، خود فروغ در پیوند با نیلوفر قرار می گیرد و ما ما نوعی می شود. شعر در مورد دی ماه ، دی ماهی ها و مرد و زن متولد دی ماه همگی در سایت پارسی زی.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم شعر و فرهنگ سایت است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

اگر بگوییم: وقتی خبر فوت پدر شما را شنیدم« دل شکسته» شدم یا وقتی آن حرف را به من زدید«دلم شکست» میزان تأثر شما بیشتر بوده است یا وقتی که در همین دو جمله جای کلمه ها را عوض کنیم و بگوییم: وقتی خبر فوت پدر شما را شنیدم «قلبم تَرَک برداشت» یا وقتی شما آن حرف را به من زدید «قلبم تَرَک برداشت»، میزان تأثر عاطفی شما، در برابر یک واقعه، در کدام«فعل» بیشتر جلوه می کند؟ در این مطلب از سایت جسارت سعی کرده ایم حدود 100 شعر از اشعار زیبا را در مورد مرگ دوست برای شما تهیه نماییم.برای دیدن این اشعار به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دی ماهی باشی و اینقدر استرس برای آیندت داشته باشی … هفتمِ دی ماهِ یکی از همین سالهای زلزله. دی با فروردین: «بد» تفاهم چندانی باهم ندارند. شهادت برترین معراج عشق استگهش پروازی از عشق برترگلوی ملتت، شیپور جنگ استغریوش نعره ی الله اکبر.تو هم با خون پاکان شهریارابشوی اوراق از این دیبا و دفتراین ویژگی ، اصل آرمانی است یعنی شعری همه اشتیاق و تسلیم برای عروج و کمال جامعه ،بی هیچ اضطراب و بیم ،به سوی پاک سازی و مانع زدایی، در مسیر ظهور جلال و جمال است از رو است که می گوید :شعر را مقصد بجز تلطیف احساسات نیستگر به مقیاسات هست و گر به مقیاسات نیستشعر باید چنگ در دل زند ،گیرم درآناز صنایع فی المثل ایهام یا اعنات نیست.

ولى افسوس که در طول تاریخ، گروهى این هنر بزرگ و ذوق لطیف ملکوتى را که از زیباترین مظاهر آفرینش است آلوده کرده اند، و از اوج آسمان به حضیض مادیگرى سقوطش دادند، آن قدر دروغ گفتند که ضرب المثل معروف: «أَحْسَنُهُ أَکْذَبُهُ»؛ (بهترین شعر دروغ ترین آن است) به وجود آمد. كيست آن لوطی كه بر تو میفتد؟ دلیل بر محتاج بودنت نیست ! اشاره کردیمکه به احتمال، سلطان غزنوی نیز به دلیل وجود همین گرایشها، پاداشی به وی ندادهواو را از خود دور کرد.

به همین دلیل در تاریخ عرب به عنوان اسوه عشق و مقاومت شناخته شده است. در مثنوی معنوی بيشتر از مقام دنيوی زن سخن گفته میشود ولی در ديوان شمس سراسر از عشق الهی كه نماد حقيقی آن جلوه زيبايی زن است بيان میشود. و چه گونه تأثیرگذار بود، زیرا گفته میشود، که مولانا در زیاده مورد در حالت سماع شعر میگفت. استدلال او کاملاً متین است، زیرا می گوید شاه در شکار آموزش بسیار دیده است و لذا بر دوختن گوش و سم گور به همدیگر، فضیلتی برای وی نیست؛ به عبارت دیگر، جز این نباید باشد.

کم مبین خود را که از بسیار هم بیشی . این اشعار گلچین شده کوتاه و بسیار زیبا از شاعران معروف ایرانی می باشند. يكی از دلايلی كه در سوره مريم و سوره آل عمران، عيسی عليه السلام بدون پدر متولد شد به دليل احترام به مادری چون مريم است كه چنان جايگاهی دارد كه مرد هم كفو او پيدا نمیشود و از طرفی اختصاص سوره ای به نام مريم احترام به تمام دختران، زنان و مادران پارسايی است كه خداوند را دوست دارند وبه او احترام می گذارند. به دلايلی بود كه ذكر شد.

عشق پیدا بود، موج پیدا بود. شاعران خوب و قوی اما بی ادعایی که با همه عشق و علاقه شون فقط به شعر فکر میکنن و دغدغه شعر دارن. فقط میگذری هر چقدم که واست عزیز باشه . از طرفی ديگر مقام مادری، مقامی الوهی وبسياربزرگ است كه فقط مختص زن است و خداوند كريم آن را جايگاهی رفيع می داند. او در نتيجه گيری آن داستان زشت مردان وزنانی كه برده هوس شدند در برابر شهوت طمّاع معرفی می كند . در پایان امیدواریم از خواندن مجموعه بهترین اشعار حافظ شیرازی لذت برده باشید. هر کلمهای، حتی کلمات لهجههای مختلف همه میتوانند در شعر بکار روند.

دیدگاهتان را بنویسید