ترامپ پشت پرده جنگ خاورمیانه را لو داد – خبرگزاری حوزه

به هر پیمانه که شکست مبارزه با تروریسم ایالات متحده آشکار میشد و از سوی دیگر حکومت افغانستان نیز از سیاستِ متعادل و ناجانبدارانه دور میشد، به همان پیمانه نیز کشورهای ایران و روسیه به طالبان روی خوش نشان میدادند. این امر باعث شد که کشورهای ایران و روسیه در پی پیدا کردن متحد هم در منطقه و هم در داخل افغانستان بشوند و شاید این حرکت واکنشی، فرصت خوبی بود برای این کشورها تا بیشتر از یک عکسالعمل به سوی یک سیاستِ هجومی در افغانستان روی بیاورند. از آغاز سال ۱۳۵۹ ش / ۱۹۸۰ حدود شصت هواپیمای جنگی (میراژ F-۱ ) به عراق تحویل داده شد. همانگونه که من در یک مقاله، زمانی که حکومت وحدت ملی افغانستان به سود عربستان و علیه ایران در منازعۀ یمن موضعگیری کرد، هشدار داده بودم، یک بار دیگر تأکید میکنم که هرگز به سود ما نیست تا به جنگهای نیابتی بین قدرتهای منطقهیی و جهانی کشیده شویم.

تنها یک بار در سالهایی که من مشاور امنیت ملی بودم، نمایندۀ ملکی ناتو در کابل که شهروند بریتانیا بود، روزی چند عکس از صندوقهای پُر از راکت را به من نشان داد و گفت که این سلاحها را نیروهای بریتانیایی از هلمند بهدست آوردهاند. طبیعی به نظر میرسید که مردم افغانستان نیز به تبع ایران خواهان تشکیل جمهوری اسلامی در این کشور و خروج شوروی از افغانستان بودند و از این نظر انقلاب ایران به عنوان الگویی از حکومت اسلامی برای آنها بود و امید داشتند که انقلاب پایدار بماند و از هر عاملی که باعث تضعیف آن میشد، متنفر بودند. چکیده این تداخل مسئولیتها را در دوگانهی «میدان-دیپلماسی» میتوان دید. اگر شما این موضوع را علنی کنید، ما حتماً تکذیب خواهیم کرد… در اردیبهشت ۱۳۹۴ نیروی دریایی سپاه یک کشتی تجاری را که با پرچم جزایر مارشال حرکت میکرد توقیف کرد. نیروهای ایران، منطقه ابوالخَصیب در جنوب شلمچه را برای اجرای عملیات انتخاب کردند تا از تجربه سه ساله عملیات آبی ـ خاکی سپاه پاسداران در جنوب استفاده شود و شبهجزیره فاو بهطور کامل از اشغال عراق آزاد شود، همچنین راه دریایی عراق از خور عبداللّه مسدود و بصره از جنوب محاصره گردد (همان، ص 231؛ محسن رشید، ص 68). سپاه پاسداران در نظر داشت عملیات را بلافاصله پس از عملیات والفجر 8 در سه منطقه هور، شرق بصره و ابوالخصیب انجام دهد ولی به دلیل محدودیتهای نظامی، عملیات به منطقه ابوالخصیب محدود شد (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

گرچه صدام حسین در ساعات میانی 31 شهریور و پیش از صدور فرمان حمله به ایران، موضوع اختلافات مرزی را دلیل وقوع جنگ عنوان کرد، اما حتی خود او نیز میدانست این جنگ مرحله اجرایی نقشه برنامهریزی شده، هدفمند و فرامنطقهای است و دولت بغداد به دلیل اختلافات زمینی و دریایی خود با ایران، تنها داوطلب اجرای این نقشه شده است. بدین سان، ادعای هوک در پیوند با کمک تسلیحاتی ایران به طالبان دستکم بین سالهای یاد شده، با اطلاعات مقامهای امنیتی افغانستان هماهنگ نیست. ، جیم متیس مطلقاً این موضوع را رد کرد و گفت: «من اصلاً نمیدانم خبرنگاران استرالیایی این اطلاعات را از کجا گرفتهاند. «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در این گفتگوی اختصاصی و مشروح با شبکه العالم در خصوص انقلاب اسلامی، نقش امام و رهبری در پیروزی و استمرار انقلاب ایران، محور مقاومت، نقش حزبالله لبنان و دیگر اعضای این محور، ایستاگی محور مقاومت و پیروزیهای مکرر و مستمر این محور در مقابل آمریکا و اسرائیل و بالاخره آینده حرکتی که به رهبری امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۷ آغاز شد و در منطقه خاورمیانه رشد کرد و جهان را از خود متأثر کرد، سخن خواهد گفت. شفقنا- آخرین اخبار و اظهارنظرها درباره ی جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران امروز 23 اردیبهشت 98 در این خبر به روزرسانی می شود.

در فضای ایرانهراسی، شیعه و فارسیستیزی موجود در کشورِ ما کمتر صدایی برای گفتن حقیقت بلند شد. صداهای مداخلۀ ایران و حضور «لشکر فاطمیون» در افغانستان و دخالت آنها در این جنگها بلند شد. تبلیغهای عمدی و سنجیده شده دربارۀ حضور داعش در افغانستان، موجب نگرانی کشورهای همسایه و فدراسیون روسیه شدند. عراق با وجود شواهد مسلّم و انکارناپذیر، بهکار بردن مواد شیمیایی را انکار کرد، اما در پی ارائه مدارک موثق از سوی ایران و بررسی کارشناسان اعزامی از سوی سازمان ملل، شورای امنیت برای اولین بار در 9 اردیبهشت 1367/ مه 1988 قعطنامه 612 را به اتفاق آرا تصویب کرد. با افزایش فعالیت های نظامی ایران در جبهه های شمالی و دستیابی به مناطقی از شمال عراق، بر نگرانی مقامات ترکیه افزوده شد. همین تأثیر بر آثار یعقوبزاده، موجب شد تا او به فلسطین، افغانستان و لبنان هم سفر کند و تصاویر متعددی از زندگی و جنگ در این مناطق ثبت کند. الحمدانی تحلیلگر میهمان در شورای اتحدیه اروپا اما تمایلی به اعتبار بخشیدن زیادی به این نظریه ندارد و میگوید حوثیها ممکن است به خاطر حمایت از ایران مدیون باشند، اما ایران نمیتواند فقط به آنها دستور انجام کاری بدهد. تهدید سیاسی به شکلهای گوناگونی نمود پیدا می کند؛ به شکل یک ایدئولوژی سیاسی توسعه طلب که درصدد است ارزشهای خود را بر جوامع دیگر تحمیل کند، در قالب حمایت یک طرف درگیر از اقلیت های قومی طرف دیگر، به شکل گروههای قومی یک طرف در مجاورت مرزهای سرزمینی طرف مقابل و سرانجام به شکل اقدامات مستقیم خارجی یک طرف برای بی ثبات کردن طرف دیگر.

دیدگاهتان را بنویسید