تا چشم باز کنی رفته است

بسیاری از این اشعار نیاز به توضیح و تفسیر دارند. معنی این شعر همچون بسیاری از اشعار مولانا، با عرفان و الهامات وارده به وی بررسی میشود. از بهترین آثار وی می توان به عارف نامه ، انقلاب ادبی و زهره و منوچهر اشاره کرد . در پایان، شما نیز متن ها و اشعار رفاقتی خود را از طریق بخش نظرات و پرسشها با ما و دیگر مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید.

تـــــو رو با همـــه دنیــــــا هم عوض نمیکنم . شعرها هم نیست می شوند. شعر دوازده امام که در ادامه می خوانید میتواند شعری مناسب برای کودکان پیش دبستانی و مهد کودکی ها باشد زیرا حفط آن برای کودکان راحت و سرگرم کننده است. به گونهای که این احساس هم میتواند باعث شادی و هم باعث غم شود. قلب کوچکم مهربانی لبخند و نگاهت راکه پر از صداقت و بی ریایی بود احساس کرد. شکوه عشق را در زمزمههاي مادرانهات می یابم و انگیزه خلقت را از قلب پرمهرت می خوانم.

اسماعیلی اضافه کرد: این نشان میدهد که زبان فارسی در یک نگاه وسیعتر، زبان مشترک همه ایرانیان است، علیرغم اینکه ما افتخار داریم گونههای مختلف زبانی و گویشی از ترکی، عربی و لهجهها و گویشهای مختلف داریم و به آنها افتخار میکنیم، اما زبان فارسی بهعنوان زبان مشترک خود را در همه دورهها چه در صفویه و قاجار که حاکمانش ترکزبان بودند، نشان داده است. در همين قرن در دربار قاجار بيشتر زن ها، همسر ها، مادرها و دختر هاي فتحعلي شاه و نا صر الدين شاه شاعر بوده اند كه معروفترين آنها گوهر قاجار( نوه فتحعلي شاه) و شاه بيگم( دختر فتحعلي شاه) هستند.

ممکن است بخواهید که به مناسبت های مختلف یک شعر برای همسر خود ارسال کنید یا برای او یک پست در اینستا منتر کنید. ستاره | سرویس فرهنگ و هنر – شعر عاشقانه برای همسر مضامینی همچون تعهد و صمیمیت در خود دارد. آداب و رسوم خودش را دارد… وگرنه نه مولانا ونه هیچ شاعر دیگری مخصوصاً زن را کمترین وکمتر از خود نمی دانند . بدون زنان هیچ انقلابی پیروز نمی شود. وفادارترین زنان و مردان هستند! و از طرفی اختصاص سوره ای به نام مریم احترام به تمام دختران ، زنان ومادران پارسایی است که خداوند را دوست دارند وبه او احترام می گذارند .

بگذار سر به سینه من در سکوت، دوست! گفتم بگو مسافر من میرسد ؟ هم دراین دم به عراقیم و خراسان من و تو! بنابراین چون کریمان زنان را بزرگ می دارند دچار مشکلاتی هم در مدیریت خانواده می شوند وبه اصطلاح مولوی زنان بر صاحبدلان چیره می شوند وآنها را مطیع اوامر خود می کنند وخود به خود به راه نفس اماره حرکت می کنند . بلکه به ماهیت زنانگی که در مثل به افسون وسحر نفس مربوط است حجوم می آورد ونفس پاک آدمی را اعم از مرد وزن نهیب می زند که از نفس مکاره در امان نیستید .

خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه زیر از آثار خوشنویسی سلطان محمد خندان می باشد که شامل دو رباعی است. مادر ای غمخوار غم های تنم آنکه با مهرت هم آغوش است منم در زمانی کودکی بودم حقیر پا به پایم آمدی مادر چو شیر مدتی با رنج وزحمت در برم خستگیهایی کشیدی مادرم گر کسی یارم نباشد در جهان یار من هستی تو یاری مهربان خوش بگفت پیغمبر نیکو سرشت زیر پای مادران باشد بهشت حق تو باشد گران بر گردنم زحمتت را من چه سان جبران کنم آرزو دارم نبینی هیچ ملال مادرم فرزند خود را کن حلال میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و روز زن بر شما مبارک باد.

وز ناوکت پرخون شدم از من چرا رنجیدهای؟ من بال نداشتم، نپریدم … جایی كه تبلور اندیشه به میان آید، ذهنیتها از شكل مادی خارج میشود و غنای فضل فكر پیش رو میآید. از کدام سمت آسمان آغاز میشود؟ و مثال زن در واقع مثالی بر این واقعیت است که زن به دلیل جذبه های عاطفی وجسمی چونان کهربا مردانی را که چون کاه می مانند را به سمت خود می کشند . ایشان اگر ماجراهایی دارد که وقیح ترین آنها در دفتر چهارم مثنوی وماجرای خاتون وخر است در واقع کنایه از نادانی بشر عاجز است که چگونه خود را برای هیچ فنا می کند .

هیچ گاه به خانه ی تو نرسد! از قناعت کی تو جان افروختی؟ از آثار او میتوان به مثنوی، دیوان غزلیات، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد. مولانا در این مورد بارها اشاره دارد . چنانکه بارها در مثنوی معنوی از رابعه و کمالات او سخن به میان آورد . رابعه دختر کعب قُزداری که به رابعه بلخی هم شناخته شدهاست. چنانکه هنوز هم در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس محرومیتهای عجیب وغریبی را علیه زنان می بینیم . باید پذیرفت بسیاری از کمالاتی که مولانا برای زن قائل شده است در زمان حیاتش بسیار مورد تردید واقع بوده وشاید تنها به خاطر مقام ومنزلتش سرزنش نمی شد .

بنابراین مقام مادر آنقدر بلند است که آتش برای فرزندش سرد می شود تا او که سرشار از ایمان است در برابر جهودان ایمان خود را از دست ندهد . شعر در مورد برادر و شعر در مورد مادر یکی از موضوعات زیبا است که سرشار از احساسات عاشقانه است. او اشعار زیبای عارفانه و عاشقانه بسیاری سروده است، شعر های زیبا درباره خداوند، زندگی، عشق و … مولانا (مولوی) اشعار بسیاری سروده اما شعرهای عاشقانه مولانا از معروفیت بیشتری برخوردارند. امیدواریم از مطالعه شعر عاشقانه انگلیسی کوتاه با ترجمه فارسی لذت برده باشید. وقرآن دارای آیات متشابه ومحکمات است و محکمات قرآن در مورد زنان هموراه از طرف مفسران ما با دیده ای محافظه کارانه بررسی شده است درحالی که به شدت در مورد متشابهات احکام فراوانی را صادر نموده وصفحات گسترده ای را به آن پرداخته اند .

بلکه زن به دلیل مقام مادر بودن ومادر شدن دارای موهبت هایی است که مرد نیست . این شعر طولانی دارای بیت های زیبایی است که می توانید مطابق سلیقه تان یکی ار انتخاب کنید. شاعران بزرگ فارسی زبان اشعار زیبا و پر مفهوم زیادی دارند که شما به راحتی می توانید از این اشعار استفاده کنید. این شعرهای زیبا که خطاب به زنان سورده شده را می توانید برای استوری، کپشن پست اینستاگرام و یا ارسال به زنی که دوستش دارید ارسال کنید. این قطعه شعر خوشنویسی کوتاه و ناب در حدود سال 1800 میلادی توسط خوشنویس و خطاط کمتر شناخته شده ای به نام محمد حسین در قرن 19 یا 20 خلق شده که در هند یا ایران فعالیت می کرده است.

که مسأله فتنه انگیزی زنان به نفس تشبیه شده وبارها در اشعار مولانا آمده است که منظور مولانا در این ابیات کمتر از زن بودن ، کمتر از مقام معنوی زن نیست . چون آدمی در برابر نفس ضعیف است . یا در مورد جهالت زن در برابر هوای نفسانی که در دفتر پنجم نمود عینی داستان خر وخاتون است که در آن مورد هم مولانا می فرماید که هزل را بگذار وبه اصل برو . حتی گاهی اوقات ارائه یک یا دو بیت از یک شعر نیز کفایت می­کند.

حتی زنان شاعری كه از سواد به طور مطلق بهرهای نداشتهاند؛ حضوری با زیباترین شكل ممكن. باید با خودشان ببرند… بنابراین بیش از هر مطلبی باید ابتدا دید مولانا از چه بعدی زن را وسیله ای برای آزمایش انسان و ابزاری در دست شیطان می داند. پروين اعتصامي و فروغ فرخزاد، سيمين بهبهاني از معروف ترين شاعران زن معاصر هستند. در ادامه گلچینی از برترین اشعار مولانا، شاعر معروف ایرانی را خواهید خواند. از دست خویشتن به کجا میتوان گریخت؟ وتا مرد از خواب غفلت بیدار شود سالها طول خواهد کشید وشاید اصلاً مرد نخواهد دست از حوایج نفسانی خود برای رهایی از عقل که چیزی از متافیزیک نمی داند و دانستن آن هم در حد آزمایش وتجزیه تحلیل عقلانی است دست بردارد .

می­توانید به سادگی با بیت شعر مورد علاقه خود شروع کنید، صمیمانه سلام دهید و به سراغ سخنرانی خود بروید. که با شیطان تانگو می رقصد… زنانی که فتنه انگیزند وخود شیطان می شوند . زبان مادری وی زبان پارسی بوده است ، شاید به همین دلیل است که بیشتر آثار مولانا با زبان پارسی نوشته شده است ، البته او آثاری به زبان های ترکی ، عربی و یونانی هم دارد. وی گفت: در اشعار ماندگار شاهنامه فردوسی این بازیابی بهصورت کاملتری اتفاق افتاد و ایرانیها در عین تدین در عین پایبندی به اسلام و علاقهمندی به مکتب اهلبیت(ع) شعر و زبان ادبیات را با زبان فارسی برگزیده و ترویج کردهاند.

تمای ابیات این شعر در وصف و ستایش خدا هستند که با ذوق عرفانی شیخ بهایی به بهترین و زیباترین شکل ممکن سروده و منظوم شده اند. خدايي کـه فغان آتشينم در دل سرد او بي اثر باشد خدا نيست ؟ زیرا هجو در آثار او معمولاً اتفاقی است و نتیجه طبیعی شوخ طبعی منحصر به فرد او هنگام نوشتن درباره بیشتر موضوعات است. منتهی خواهش های نفسانی وزیاده خواهی های امیال طبیعی انسان وفی نفسه جنس مرد است که همواره در طول تاریخ بر زن جفا رانده است .

در بینش او زن طفیل مرد نیست . در آستانه دیداری در استانبول! بخصوص در دفتر سوم در باره داستان زن ومولش . زن موهبتی است که برای عیش وونوش مرد به وجود نیامده است . یعنی چنان می شود کهع در آن واحد قدرت اندیشه و تفکر از مرد زایل می شود . زن در اندیشه مولوی نیمه واقعی پنهان در آیات محکمات قرآن مبین است . کاروان مهاجر سفرهای زیادی در سرزمینهای مسلمان داشت. واین در دیوان شمس هم مشهود است . مولانا زن را نماد عشق می داند و هم در مود عشق زمینی وهم عشق الهی به داد سخن می پردازد .

دیدگاهتان را بنویسید