تا چشم باز کنی رفته است

بدیهی است که اشعار مولانا قطعاً به شکل آهنگین هستند و نشاط و شادابی را به انسانهای دیگر منتقل میکنند. و این را تهمتی بیش نمی­داند که هم وحدت (حق) باشد و ما هم باشیم. پیشینیان می گفتند در شعر فارسی ، کسی استاد است که قصیده تواند گفت ، امّا حق این است که استاد مسلّم کسی است که از عهدۀ سرودن رباعی برآید. بیگمان ترجمههایی که از شعر شلی در مطبوعات قرن بیستم ایران شده است، در شکل دادن به فضای رمانتیک شعر فارسی تأثیر خود را داشته است، همچنان که در بعضی چشماندازها، از جمله مقوله «گناه» شاید آشنایی ایرانیان با شعر اسکار وایلد، بیتأثیر نبوده است؛ ولی آنچه بیشتر قابل مشاهده و محسوس است، تغییری است که شعر فارسی، پس از ترجمه شعرهای الیوت در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم به خود گرفت و به شاعران ایرانی آموخت که میتوان شعر گفت و شعری خردگرایانه یا متفکرانه گفت و از آسیبهای فضای رمانتیک آن سالها، در عین حال، فاصله خود را حفظ کرد.

در این مطلب نیز ما چندین شعر، جمله و متن در مورد کار و تلاش ارائه داده ایم که خواندن آن می تواند به شما در این راه انگیزه دوچندان دهد. برای پیدا کردن متن تبریک روز زن به همکار خانم حتما از مجموعه ۲۵ جمله زیبا درباره زنان از زبان افراد معروف دیدن فرمایید. فرهنگ لغات زنان : ۱٫ آره یعنی نه ۲٫ نه یعنی آره ۳٫ ما با ید با هم حرف بزنیم یعنی بشین فقط گوش کن ۴٫ هر کار دوست داری بکن یعنی بکن ولی بعد دهنت سرویسه ۵٫ چقد منو دوست داری ؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست «فجرآفرینان شعر انقلاب اسلامی» شب گذشته، 15 بهمنماه، با حضور جمعی از شاعران، اهالی فرهنگ و ادب از کشورهای مختلف به صورت مجازی برگزار شد. حال و هوای اشعار نو نزدیکی و شباهت بیشتری با فرهنگ و احساسات زندگی امروزی ما دارد و به همین دلیل شعر نو یکی از پرطرفدارترین قالبهای شعری از سوی افراد این دور و زمانه است. از طرفی دیگر در حدیث آمده است که اگر زنی در دوره حمل وبارداری از باتدا تا ماه نهم وفات نماید ، شهید شده است وبا شهادت به درگاه الهی رفته است .

ممکن است کسی اینجور فکر کند که خب، اگر چنانچه ما آمدیم از اول تا آخر غزل، اخلاق گفتیم، دیگر حالا این چه جور غزلی است؟ تفاوت انسان های موفق با دیگران این است که حتی از کوچکترین کارها هم نمی گذرند و سعی میکنند آنها را هم به بهترین شکل ممکن انجام دهند. شعرد ر وصف پدر را می توانید در مناسبت های مختلف مانند روز پدر، برای پدر عزیزتان ارسال کنید و او را خوشحال کنید. روز پدر برای آنان دلگیر و غمبار است چرا که پدر خود را دیگر در کنارشان نمیبینند. وی اذعان دارد که این مسیر زندگی شخص را دچار دگرگونی خواهد کرد.

مجموعه متن ادبی، اشعار زیبا و جملات فلسفی کوتاه و بلند با موضوع زمستان، سرما و روزهای برفی را در این بخش روزانه برای شما عزیزان قرار داده ایم. شعر در مورد پدر با مضامین مختلف سروده شده است و شما می توانید یکی از این شعرهای زیبا را در مناسبت های مختلف مانند تولد پدر، روز پدر و … روز پدر مبارک بابای مهربانم… در شعر معاصر از لحاظ احساسی و عاطفی به جایگاه پدر اشاره میشود؛ کسی که پناهگاه و حامی عاطفی برای خانواده است. اول. باعث سلامتی جسمی و روانی انسان می شود و کسی که خودسازی می کند سخت به سلامتی نیازمند است.

اما زودتر از او به خانه بر می گرددبه سلامتی هرچی پدره … پس جهت التذاذ و آشنایی بیشتر با شعر و فکر او باید که کلیدهای مطالعة آثار او و نیز علاقه و جرقه در پژوهشگران به وجود آید و هرچه بیشتر واژگان چند معنایی و ترکیبات و اصطلاحاتی که به دست او آفریده شده است شرح و بسط داد تا چراغی روشن در تاریکی این راه باشد و این تحقیق نیز سعی بر آن داشته است تا با روشن نمودن معانی استعاری«آب و آیینه» در شعر بیدل قدمی هرچند کوچک در این راه بردارد.

در ادامه چند نمونه شعر زیبا از شاعران بزرگ و معروف ادب فارسی، همچون سعدی، سنایی، امیر خسرو دهلوی و… اما از معنی عمیق عرفانی و قرآنی عاجزیم. آن روزها، سایهات آنقدر بزرگ بود که وقتی میایستادی، همه چیز را فرا میگرفت؛ اما امروز، ضلع شرقی نیمکتهای غروب، لرزش دستانت را در امتداد عصایی چوبی میریزد. زن عشق را کشف کرد و ازدواج را اختراع کرد! با پدرم جدول حل میکردم که گفتم : پدر نوشته دوست, عشق , محبت و چهار حرفیه … اینجا نوشته چهار حرفی، ولی تو که حرف نداری …

من گم شدم در تو یا تو گم شدی در من ای زمان؟ من اسیر یک گلم دنبال هر گل نیستم. قلب چیزی را که می خواهد، می خواهد و هیچ منطقی برای این چیزها وجود ندارد، تو یک نفر را می بینی و عاشقش می شوی. صیاد در حالی که کمان را در دستش گرفته بود قصد داشت کبوتر را شکار کند. کبوتر بختبرگشته نگاهی به زیر درخت انداخت و دید که یک شکارچی هم کمانش را در دست گرفته و تیرش را آمادهی پرتاب کرده است.

آنقدر با دستهایت انس گرفتهام که گاهی دلم لک میزند، دستانم را بگیری. 5- سازش فلسفه انتقادی و صمیّت خیّام با مذاق خواص و مطابقت ظاهر مادّی و کامجو یا نۀ رباعیات او با ذوق مادّی عوام اروپایی و آمریکایی. چه فرقی میکند فصل بهاران یا زمستان است؟ زمستان تا ابد طول نمیکشد. پدر و مادر نعمتهایی هستند که تا زمان وجودشان باید قدر آنها را دانست. آنگاه، دریافتم که تو، نور جدا شده ای از آفتاب علی هستی، تا از پنجره هر خانه ای، هستی را گرما ببخشی ؛ و اینگونه بود که علی علیهالسلام ، نماینده خدا و نبی شد و پدر، نماینده علی علیهالسلام .

آفتاب مهربانی ،سایه ی تو بر سر من ،ای که در پای تو پیچید ،ساقه ی نیلوفر من. همسایۀ قدیم من از عهد آفتاب! ایمانم از دعای توست و خدایم را از زبان تو شناختهام، پرستش را تو به من آموختهاي. چنانکه قرآن کریم هم بارها فرموده است که گمان نکنید ما همینگونه شما را رها ساخته ایم بلکه دائماً از شما امتحان می گیریم وایمان شما را می سنجیم .

پدرم داستانی است حماسی که در ذهن ناآرامم بارها وبارها مرور می شود. در این مطلب روزانه شعر در وصف پدر فوت شده را قرار داده ایم. می توانید در روز فوت پدر، سوم، هفته و چهلم یکی از این متن های سوزناک را برای استوری و کپشن شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام قرار دهید. خواندن متن روز پدر فوت شده یا شعر مادر فوت شده پس از آسمانی شدنشان جز حسرت و افسوس سودی نخواهد داشت. با مجموعهای از متن روز پدر برای پدر فوت شده همراه همیشگی ستاره باشید. این بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در ۱۳۹۱ خورشیدی در خصوص تاثیر شعر فارسی در هند است.

دیدگاهتان را بنویسید