انجمن شعر ادبی نورآباد ممسنی – ققنوس

یکی از چهرههای برجسته از این شمار اندک ” عبد القادر بیدل دهلوی”است که به دلایل پرشماری از جمله ضعف مخاطبان آسان طلب در تشخیص وجوه و عوامل شاعرانگی در متون قوی شاعرانه که بر اساس” ابهام هنری” شکل گرفتهاند در کشور ما که مهد اصلی زبان و ادبیات فارسی است، ناشناخته مانده و سکوت محافل ادبی در معرفی مولفههای شعریت و شاعرانگی در اشعار او ، به درازا کشیده است. حضرت سلیمان علیه السلام نیز وقتى ملکه سبا را به ایمان فراخواند، دعوتنامه خود را با جمله ى «بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم» آغاز نمود.

در مقاله زیر هر بخش را به صورت جداگانه توضیح داده ایم. همچنین در این مقاله نکات بیشتری را مطرح کرده ایم که در انتخاب روش ها حتما باید به آنها توجه کنید. در این بخش تاپ ناز مجموعه ای از بهترین اشعار عاشقانه انگلیسی با موضوعات رمانتیک و دلنشین را آماده کرده ایم که امیدواریم از خواندن این مجموعه شعر لذت ببرید. شهریار در سرودن قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی چیره دست بود، اما شهرت وی بیشتر در سرودن غزل است. شاید نتوانی بنویسی اما دلنوشته ها و شعرهای دیگران می توانند گزینه خوبی برای وصف حال درونیتان باشد.

شعر بیدل مانند زیباروی عفیفی است که بهراحتی بههرکس رو نشان نمیدهد و برای آنکه چهره خود نشان بدهد، خواستگار واقعیاش را آنقدر اینسو و آنسو به دنبال خود میکشاند تا میزان علاقهمندیاش را دریابد. بنابراین متن اولیه سخنرانی خود را تا جایی که میتوانید تمرین کنید مثلاً من وقتی تصمیم گرفتم شعر “به نام آن که هستی نام ازاو یافت” را در سخنرانیام بخوانم ( خوب یادم هست که اولین بار در همایش سخنرانی و فن بیان اصفهان تصمیم به استفاده از این شعر گرفتم) این شعر را بیش از 250 بار تکرار کردم تا کاملاً ملکه ذهنم شود!

از پرکاربردترین عناصر شعری در اشعار بیدل آیینه است که به این وسیله خواسته تا به نوعی حیرت و سردرگمی خود را از درک راز هستی نشان میدهد. باید دقت کنید که شروع صحبت و مقدمات آن اصلاً نباید طولانی شود و باید سعی کنید که متن اولیه را چندین مرتبه تمرین کنید و اجازه ندهید که در زمان اجرای سخنرانی، بیشتر از مقدار تمرین شده صحبت کنید. به عبارت دیگر باید این 3 عنصر را به یکدیگر پیوند دهید، ابتدا خود را با موضوع مرتبط کنید و سپس موضوع را با مخاطب.

مجموعه ای زیبا از عکس نوشته ها و جملکس های رمانتیک، جمله و متن عاشقانه کوتاه لاکچری برای مخاطب خاص و عشقم و اشعار زیبای احساسی برای دل دادگان و عاشق پیشه های ایران زمین. در این مطلب گزید ای از زیباترین متن عاشقانه ادبی❤️ برای عشق و همسر، متن عاشقانه … و ای کاش که این جمعه بیایی! در میان اقوام و ملل مختلف، رسم است که کارهاى مهم و با ارزش را به نام بزرگى از بزرگان خویش که مورد احترام و علاقه ى آنهاست، شروع مى کنند تا آن کار میمون و مبارک گردد و به انجام رسد.

شروع برنامه مهمترین بخش سخن هر سخنران، مجری یا گوینده است. نحوه معرفی مهمترین اصل در شروع سخنرانی است. یکی از مهمترین نکاتی که باید در روش های سخنرانی همواره به یاد داشته باشید این است که روش های سخنرانی را متناسب با موضوع سخنرانی خود بیان کنید تا تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطب داشته باشد. با این همه بعضی از شاعران پیرو سبک قدیم از قبیل حبیب یغمایی و دکتر رعدی آذرخشی به بازسازی فابلهای کریلف، بعد از شهریور ۱۳۲۰ پرداختند؛ اما میزان پذیرش و قبول اهل هنر را در این باره باید با احتیاط بررسی کرد.

هدف خداوند از خلقت انسان شناخته شدن خودش بود و انسان به عنوان آیینه­ی تمام نمای وجود خداوند خلق می­شود؛ اما تمامی انسان­ها نمی­توانند آیینه­ی تمام نمای وجود خداوند باشند، بلکه فقط انسان کامل می­­تواند تمام اوصاف الهی را در خود متجلّی کند. در این مقاله تنها عنوان های روش های سخنرانی را بیان کردیم و توضیحاتی در موردشان نگفتیم. از عنوان شغلی و رزومه حرفه ای خود فراتر بروید و شغل خود را جذاب معرفی کنید. 4. معرفی کوتاه خود (بیان کردن رزومه طولانی و کامل خود در زمان معرفی، مخاطب را کلافه می کند. بلکه علاوه بر جملات و متن عالی نیاز به گرم کردن صدا، کنترل ترس، کنترل احساسات و هیجانات و عوامل دیگری داریم که به راحتی با چندین تمرین روزانه و مستمر میتوانیم به آنها دست پیدا کرده و آمادگی لازم برای سخنران شدن را پیدا کنیم.

معرفی قوی در ابتدای سخنرانی سکوی پرتابی برای موفقیت در سخنرانی است. من در بسیاری از صحبتهایم از همین روش استفاده میکردم و احساس می کنم تا زمانی که سبک خودمان برای شروع سخنرانی را نیافتیم، لازم نیست از جملاتی خاص برای شروع سخنرانی استفاده کنیم. برای تمام قسمت های خود، محتواسازی کنید. «بسم اللَّه» نه تنها در ابتداى قرآن، بلکه در آغاز تمام کتاب هاى آسمانى بوده است. دوست داشتن نه عقل میشناسد و نه منطق.. دوستان عزیز شعر دوست سلام. من دیگر نیستم، نیستم تا که به جانب تو بازگردم و با لبخند که دریچهای است به سوی فضای نیلی و زندهی دوست داشتن شب را در دیدگان تو بیارایم، نیستم تا که بگویم گنجشکها در میان درختان نارنج با هم چه میگویند، جیرجیرکها چرا برای هم آواز میخوانند، و چه پیامی سگها را از اعماق شب برمیانگیزد.

بگویید در کدام ماه به دنیا آمده اید تا بگوییم چه رنگی هستید؟ از آنجایی که شما با روش نوشتن متن مجری گری نیز آشنایی نسبی دارید، حتماً به این نکته توجه کرده اید که بسیاری از سخنرانان و مجریان، از اشعار و عبارات تکراری یا ساده برای ذکر نام خدا استفاده می کنند، استفاده از اشعار ناب شاعران و مفاخر ادبیات فارسی می تواند رنگ و بوی سخن شما را در همان ثانیه های اول برنامه دگرگون کرده و با بهره بردن از شیرینی قند پارسی، کام مخاطبین شما را شیرین نماید.

برای مثال شعری که شهریار موقع دیدن معشوقهاش ثریا سروده است، نشاندهنده عشق شدید و درد جدایی شاعر است. شعر انقلاب اسلامی شعری است که در آن نگرشها، ارزشها و هنجارهای اسلامی همخوان با انقلاب اسلامی، مستقیم و غیرمستقیم حضور داشته و در عصر انقلاب اسلامی سروده باشد. ایرج میرزا در قالبهای گوناگون شعر سروده و ارزشمندترین اشعارش مضامین انتقادی، اجتماعی، احساسی و تربیتی دارند. این مقاله شامل 25 شعر زیبا و ماندگار از شاعران بزرگ ایران با موضوع بسم الله الرحمن الرحیم است.

در این مطلب مجموعه اشعار عاشقانه کوتاه، بلند و شعرهای رمانتیک زیبا از بزرگان و شاعران نامی ایران و جهان را می خوانید. برای این که بهتر بتوانید از این روش ها استفاده کنید، توصیه می کنم حتما مقاله زیر را مطالعه فرمایید. باید پذیرفت بسیاری از کمالاتی که مولانا برای زن قائل شده است در زمان حیاتش بسیار مورد تردید واقع بوده وشاید تنها به خاطر مقام ومنزلتش سرزنش نمی شد .

احساس می کنم این آیه گفت و گوی بنده خدا با خداوند است و قرار نیست که در ابتدای سخنرانی خوانده شود بلکه باید سخنران در دل خود و با خدای خود آن را مناجات کند. همانطور که حضرت موسی این آیه را جلوی فرعون نخواند و در دل خودش و با خدای خود مطرح کرد. بنا به عقیده دکتر شفیعی کدکنی:« این نامکرر بودن، حاصل همان آشنایی زدایی هایی است که شاعران و هنرمندان همیشه با آن سر و کار دارند و با فعّال کردنِ«هنر سازه» ها مانع از آن می شوند که تکراری و مبتذل جلوه کند.»(شفیعی،1391: 103). در سراسر دیوان حافظ یک بیت هم نمی توان یافت که به اعتبارِ«معنی» و «صورت» بی سابقه ی مطلق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید