اصول مهم تربیت فرزند از نظر اسلام و قرآن – مسیر سبز

ممکن است کودک باهوش شما در سنین پایین تواناییهای ذهنی بیشتری نسبت به افراد هم سن و سال خود داشته باشد، اما اگر تنها به تشویق این تواناییها بپردازیم، در حقیقت جایگاه تلاش و پشتکار را انکار کرده و این مهارتهای مهم را در سالهای بعد از او گرفتهایم. شما باید این اطمینان را داشته باشید که امور تربیتی ساده، اما عملی برای فرزندپروری و تربیت فرزندانتان وجود دارد که با بکار بستن آنها می توانید در کمال آرامش، فرزندپروری و تربیت فرزند موفقی را تجربه کنید و بکار ببندید. اصول تربیت فرزند پسر مبحثی بسیار گسترده است که ما در اینجا مختصرا برای آموزش به شما آنها را بیان میکنیم .

انتقاد بیش از حد همراه با مقایسه نه تنها مفید نخواهد بود بلکه بسیار مخرب نیز هست بنابراین با تذکر دادن، راهنمایی کردن و توضیح علت با زبانی مناسب، جملات واضح، منطقی و به دور از حاشیه در جهت فهم فرزند خود تلاش کنید نه اینکه آن را تخریب کنید. این تصوری بسیار اشتباه و مخرب است . جملاتی مثل : ” مرد که گریه نمیکند ” یا امثال این ها بسیار مخرب و با اثرات منفی ماندگار هستند . بدین ترتیب، با همه اوصاف و ویژگی هایی که برای خدای انسان مداری می توان در نظر گرفت، سرانجام این خدا مخلوق و متعدد، و بر حسب اوضاع و احوال گوناگون و متغیر است، و از شخصی تا شخص دیگر و از حالی تا حال دیگر متفاوت می شود.

به بیانی که گذشت، فلسفه تعلیم و تربیت از دیدگاه انسان مداری شکل و ساختار و محتوای ویژه ای می یابد و قلمرو تعلیم و تربیت به همین جهان خاکی و مادی محدود می شود و از سطح خواسته ها و امیال مادی بشر فراتر نمی رود. خداوند در این نگاه، به رغم آنکه مبدأ هستی انسان و جهان نیست از بیشتر ویژگی های برجسته ای که ادیان الهی و مکاتب آسمانی برایش برشمرده اند، برخوردار است. اراده نیک و امر مطلق چه چیزی در زندگی هست که بدون هیچ قید و شرطی خوب است و بدون مقایسه با چیز دیگری میتوان آن را خوب دانست؟

مقایسه ای اجمالی بین نحوه ی اکتشاف و مبانی دریافت اصول در تربیت که ریشه در مناسبات عرفی انسان ها با یکدیگر در رفتارهای اجتماعی دارد ما را به این امر رهنمون می سازد که هر گونه انتساب مستقیم یا غیرمستقیم در حوزه ی تربیت دینی، باید همراه با پشتوانه ی کافی از تصریحات موجود در متن دین و یا ملاک های واضح برای درک از آن تصریحات و ظواهر باشد. پسران در سنین رشد به اعتماد به نفس احتیاج بسیاری دارند . مسلما هریک از این مفاهیم در مجال اضطرار واجبار که امیدی به تغییر انسان نمی رود، نمی توانند مفهومی محصل ومنطقی داشته باشند.

محبت و محدودیت زیاد بهتر از محبت و محدودیت کم عمل می کند زیرا میزان محبت و محدودیت کم سبب ایجاد شخصیت پایین در کودکان می شود.برخی از والدین به دلیل اینکه کودکانشان برداشت منفی از گفته ها و کارهایشان نداشته باشند ترجیح می دهندهیچ کاری به کار فرزندش نداشته باشند که چنین تصوری کاملا سطحی و به علت ساده کردن وظایف است و هیچ تاثیری درتربیت فرزند ندارد. پسر ها معمولا در دوران کودکی خود عاشق آغوش و بوسه های مادرانشان هستند اما هرچه بزرگ تر می شوند علاقه کمتری به ابراز احساسات با مادران خود دارند و روانشناسان این امر را طبیعی می دانند و می گویند:پسران در سنین نوجوانی علاقه مند به ایجاد استقلال برای خود هستند و به همین دلیل از مادران خود اندکی فاصله می گیرند و بنابراین بهتر است والدین راه های مناسب برای ابراز احساسات خود به فرزندانشان را بیابند و به کار گیرند.

اما آن بخش از آیه که مربوط به مبحث شکوفایی است: کلمهی «اصر» در اصل به معنای نگهداری و محبوس کردن است و به هر کار سخت و تکلیف سخت و دشوار که انسان را از فعالیت باز دارد گفته میشود، چنانکه به عهد و پیمان و کیفر نیز گفته شده است. پسرها حتی اگر چیزی خلاف این را نشان دهند، باز هم محتاج محبت مادر خود هستند و از این موضوع لذت می برند و این تصور که تنها دختران محتاج ابراز محبت والدین خود هستند تصوری بسیار غلط است اما این محبت نباید در ملاء عام ابراز شود زیرا ممکن است باعث خجالت فرزندتان شود.

اگر فعالیت های گروهی بیشتر مورد علاقه فرزندتان است، شرکت در گروه های موسیقی ، فعالیتی سرگرم کننده برای فرزندتان خواهد بود و همچنین بهتر است در صورت تمایل کودکتان او را به کنسرت و یا تئاتر های موزیکال ببرید. اینگونه جملات باعث ایجاد این تصور در کودکتان می شود که او توانایی کنترل اعمال خود را ندارد. اکنون ۱۰ روش موثر در تربیت فرزند پسر را بیان می کنیم که کمک می کند لذت داشتن فرزندی شاد و خلاق را تجربه کنید. اعمال محدودیت درجهت تربیت کارساز است و تنبیه سالم تنبیهی است درجهت فهم یک حقیقت که در شخصیت فرزند مهم است که باید از روش های درست و منطقی استفاده کرد تا نتیجهی درستی دریافت شود.

اغلب مردم فکر میکنند که فرزند پسر نباید در خانه کار کند . اصول تربیتی یک خانواده تک فرزند با یک خانواده چند فرزند نباید فرق داشته باشد. در تربیت فرزند پسر والدین باید صبر بسیاری داشته باشند . در زمینه تربیت اخلاقی چه نظریاتی وجود دارد؟ مطالعات نشان می دهند افرادی که مطالعات بیشتری در زمینه رمان دارند، از همدلی بالاتری نسبت به دیگران برخوردارند و تصور محققان بر این است که افرادی که رمان می خوانند از قسمت هایی از مغز خود برای درک احساسات شخصیت های مختلف داستان بهره می برند و به این ترتیب از توانایی بالاتری برای درک احساسات اطرافیان خود برخوردار خواهند بود.

تشویق کودک پس از اتمام وظایف و تکالیفش ( هرچقدر هم کار کودک کوچک باشد) باعث افزایش عزت نفس در کودک میشود؛ فرصت دادن به کودک برای انجام کارها بهصورت مستقل باعث میشود، کودک احساس توانمندی و قدرت بیشتری کند. مثلا فرزندان پسر علاقه بیشتری به اظهار نظر در مسائل زندگی دارند . زیرا ثروت از میان میرود و ادب پایدار میماند.» (7) کودکی که در خانواده با ایمان و روشن ضمیر تربیت شده باشد، دارای ارزش والائی است؛ زیرا زندگی انسان بر پایه تربیت صحیح استوار است و اگر کودکی نیکو تربیت شود؛ بدون تردید میتواند فردی صالح و شایسته برای جامعه واقع گردد.

آن ها تشنه هر گونه تعریف شما در باب مسائل زندگی خود هستند . اگرچه، این ارتباط به معنای اشتقاق یکپارچه در رابطه علّی و معلولی نیست، بلکه به معنای توجه به زیرساخت های وجودی در تدوین قوانین تربیتی است. عزت نفس به معنای داشتن اطمینان به توانایی ها و شایستگی های وجودی خود است و این همان چیزی است که هر پدر و مادری برای فرزند خود می خواهند. کانت اعتقاد راسخ دارد ضرورتها قانون ستیزند و به محض این که ضرورت، عذری برای كوچكترين استثناء در قانون اخلاق دانسته شود؛ سرانجام جوازی برای نقض همه قواعد اخلاق خواهد بود.

تربیت مبتنی بر دستورات دین اسلام در جهت ساختن ابعاد انسانی است به خصوص در بعد فردی میل وصول به ارزشهای عالی و قدرت ابتکار و تصمیمگیری در او پدید میآید به همین جهت تربیت دینی بسیار مورد اهمیت است. بنابراین رهبر بهائیان علاوه بر مهم دانستن تربیت اولاد، به وحدت تربیت فرزندان بشر در سرتاسر عالم دستور میدهد. به ابعاد مختلف شخصیت فرزند خود توجه کنید و ظاهر را فراموش نکنید بنابراین به او مرتب بودن، آراستگی و پاکیزگی را بیاموزید. 83- أَلَمْ تَرَوْا أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَلَکُمْ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الْأَرْضِ وَ أَسْبَغَ عَلَیْکُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَ بَاطِنَةً ( لقمان، 20): آیا ندیده اید که خدا آنچه را که در آسمانها و آنچه را که در زمین است، مسخر شما ساخته و نعمت های ظاهر و باطن خود را بر شما تمام کرده است؟ همچنین ر.ک.

والدین نباید جلوی این گونه فعالیت های فرزند خود را بگیرند و باید به فکر تامین محیطی مناسب برای این گونه فعالیت های فرزند خود باشند و همچنین بهتر است به فرزندان خود گوش زد کنند که در مکان هایی مانند کلاس درس نباید شیطنت کنند و باید آرام باشند. اگر فرزندتان قانونی را نقض کرد عواقب آن را به او گوش زد کنید و با او یاد دهید که در صورت ارتکاب به اعمال اشتباه باید عواقب آن را بپذیرد که در غیر اینصورت فرزندتان ممکن است به شخصی بی تحرک، فاسد و مشکل ساز تبدیل شود. پسران بیشتر به دنبال رهبری کردن و اینگونه فعالیت ها هستند و به فرزندتان در ارتباط برقرار کردن با کودکان هم سن و سال خود کمک کنید و به او یاد دهید تا اسباب بازی های خود را با سایر کودکان به اشتراک بگذارد و او را ترغیب به بازی کردن با دیگران کنید.

با زنان به خوبی رفتار کنید: یکی از روشهایی که پسران ارتباط با زنان را یاد میگیرند، نگاه کردن به پدرشان است. باید بدانید که در رفتار دختران و پسران تفاوت های بسیاری وجود دارد . هرگز نگویید که تو یک پسر هستی و یک پسر باید اینگونه رفتار کند. من در کنار توام تا در مشکلاتت به تو کمک کنم، در این شرایط او ممکن است بگوید که مدرسه برایش خسته کنند است و در ادامه او را همراهی کنید و بگویید که بله مدرسه گاهی اوقات خسته کننده است و به این ترتیب او خواهد فهمید که در شرایط سخت و ناراحت کننده شما در کنار او هستید و او را تنها نخواهید گذاشت.

گفتن این جمله که تو باهوش ترین پسر دنیایی و یا تو بهترین بازیکن تیم بسکتبال هستی اشتباه است. وی پاسخ این پرسش را که « چرا فیلسوفان آرزویی جز مرگ ندارند؟ از نکاتی که والدین همیشه نادیده میگیرند این است که فرزند پسر باید کمک به مادر را بیاموزد . روانشناسان معتقدند پیام هایی که کودکان از والدین خود دریافت می کنند نقش مهمی در تکامل عزت نفس فرزندشان خواهد داشت و کودکان جملاتی که از والدین خود می شنوند را باور می کنند و این امر باعث از بین رفتن عزت نفس در آن ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید