ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﮑﻬﺎﯼ ﻣﺎﺩﺭﻡ

و مؤمن یزدی ( ت 948 ، ف 1018 ) را می توان شاعر سده های 10 و 11 قمری دانست که ویژگی های شعر هر دو قرن را در اشعار خود دارد. و این، شدت اشتیاق و عشق شاعر را می رساند. بیدل دهلوی این «بزرگ مرد سبک هندی» و این «شهسوار سخن پارسی» در خارج از مرزهای ایران با آفرینش ترکیبات خلاقانه از «آب» توانسته است استعارههای بکر و جدیدی خلق کند و مفهوم ذهنی خویش را به صورتی کاملاً نو و بدیع به خوانندگان اشعارش القا نماید بهگونهای که خوانندگان هیچگاه از تکرار این واژه ملول و دلزده نمیشوند.

4ـ حسینی، حسن. بیدل، سپهری و سبک هندی. به مرور زمان سبک خود را پیدا کرده و در مدت زمان کمتری میتوانید متن مورد نظر خود را بنویسید. همچنین اگر شعر یا متن جذاب دیگری در مورد رفاقت و دوستی مد نظر دارید، میتوانید آن را با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید. جان کلام آن که انقلاب اسلامی شعر را از ورطه افراط و تفریط رهانید، و خلاقیت و نوآوری را در مسیری منطقی و معقول هدایت کرد و با پیوند شعر نو و سنتی به ترمیم گسست ایجاد شده در نسلهای ادبی پرداخت که نتیجه این پیوند خجسته، تجدید حیات و احیای قالبهای ادبی با بهرهگیری از قابلیتهای نیمایی بود که این رویکرد هوشمندانه تا حدود زیادی به بحث و جدلهای تکراری میان شاعران نوپرداز و سنتی پایان داد و بین شاعران معاصر همدلی و همزبانی ایجاد کرد.

ولی درباره خود همره حرف زیادی نزده است. روش های زیادی برای طرح متن شروع سخنرانی وجود دارد که میتوانید تنها با استفاده از یکی از آنها سخنرانی موفقی داشته و از همان ابتدای سخنرانی نظر مخاطبان را به خود و صحبت هایتان جلب کنید. آن هم با استفاده از زبان و کلماتی که با تحمل کمترین واژه، بیشترین بار معنایی را به عهده دارند و به همین دلیل است که می بینیم چند سطر در همین قسمت شعر حکم مثل سائر را پیدا کرده و به بیان فرهنگ عموم راه یافته است.

هنر شاعر اين است كه در سختي كار كند ولی من شاعر، با وجود تمام سختيها در شرايط كنوني از جشنواره شعر خوزستان برای آشنایی با نسل جدید استفاده ميكنم. اشعار ناب فارسی عاشقانه : افرادی هستند که طرفدار عکس نوشته های با اشعار زیبای فارسی میباشند و دنبال این سری عکس نوشته برای استوری و پروفایل خود هستند .در ادامه این مطلب مد از مجله شبونه ما برای شما جدید ترین اشعار ناب فارسی عاشقانه 2020 – 99 را فراهم اورده ایم.

زبان مادری وی زبان پارسی بوده است ، شاید به همین دلیل است که بیشتر آثار مولانا با زبان پارسی نوشته شده است ، البته او آثاری به زبان های ترکی ، عربی و یونانی هم دارد. بیشتر این شاعران فرمهای مختلطی را تجربه کردند و توانستند ذهنیت خویش را به نفع ادبیات جهانی مصادره کنند. خوزستان در كنار خرما و رطب، سينما و شعر و داستان را به عنوان عناصر برجسته دارد هركدام از اينها به حق خود رسيده اما رطب خوزستان را بيشتر از هرمز عليپور ميشناسند. اينها ايده هستند؛ ايدههايی كه من به عنوان يك كارشناس مطرح ميكنم.

تفكر من در موقعيت فعلي مخالفان زيادي دارد اما من با همين فكر معتقدم كه مسير خود را طبيعي طي ميكنم. عوامل زيادي براي مداوم بودن اين جريان نقش دارند. در آن دهه بنده، بهزاد خواجات، هرمز عليپور، امید حلالی و رضا بختیاریاصل به خوبي ظاهر شديم اما شاعران دیگر استانها رسانهاي دارند كه ما نداريم. شعر واكنشي به جامعه اطراف است پس واكنش انتخابي نيست و وقتي قرار است برنامهاي را مديريت و سازماندهي كنيم بايد موانع رسيدن به هدف آن را هم شناسايي كنيم. اين افراد با شعرشان چهره ميشوند و ما هم براي همين در اين موقعيتها قرار داريم.

افراد و شاعران بوشهر به پشتوانه منوچهر آتشي برنامه حرفهاي از طریق شبکه ماهوارهای براي شعر دارد و با شاعران مصاحبه ميكنند. اغلب افراد این نوع سخنرانی را بیهوده میدانند و گمان می کنند که این چند دقیقه نیاز به تمرین و برنامه ریزی ندارد. روی ستون های بی سایه رجز می خوانند. غزل های عاشقانه او در طول ادبیات فارسی، نمونه ای بارز از استحکام کلام و لطافت شعر است.

بايد در حوزه فرهنگ براي شعر خوزستان بودجه دريافت كنيم. او اظهار كرد: جشنواره شعر خوزستان پايان بقيه جشنوارهها ميباشد و چون بودجه نيست اين جشنواره هم يك روزه برگزار ميشود. کرمپور، با بيان اين مطلب كه شعر خوزستان با شعر ديگر مناطق فرق دارد يادآور شد: شعر خوزستان نيازمند بودجه است چون شاعر دارد. او گفت: در فضاي موجود اينترنت امكان سرودن هر شعري وجود دارد و ما بايد به گفته آن دسته از شاعراني كه ادعاي نبود آزادي بيان ميكنند شك داشته باشيم.

وی، در پاسخ به اين سوال كه چرا جشنوارههاي ما موضوعي را به تحقيقات ادبي اختصاص نميدهند، گفت: اين اتفاقي است كه بايد در جشنواره استان رخ دهد. میدونی چرا خانم ها کمتر فوتبال بازی می کنند؟ با عنایت به مقدمه بالا، «شعر انقلاب اسلامی» به شعری گفته می شود که موضوع و مضمون اصلی آن، «انقلاب اسلامی» و هنجارها و ارزش های بر آمده از آن است. هرچند عاشقان شعر بیدل در کشورهای فارسی زبان دیگر ، مقام برجسته شعر اورا در زیباترین وجوه ممکن ( از نقد و بررسی گرفته تا برگزاری محافل بیدل خوانی به طور مستمر) ، در مجامع بین المللی ستودهاند ، اما این همه جفای رفته بر شعر او را در کانونهای ادبی و دانشگاهی کشور ما جبران نمیکند.

حتی زنان شاعری كه از سواد به طور مطلق بهرهای نداشتهاند؛ حضوری با زیباترین شكل ممكن. هر کس که قلمی به دست گرفته، برای حقوق زنان متحد شود! شاملو شعری است که در هر دورهای برای هر جامعهای جوابگو است. پیوسته می چرخم و می چرخم/ عنتره عبسی از پشت دیوار صدا می زند:/ ای عبله، بیگانگان به وصالت رسیدند، در حالی که من عاشقت هستم./ صدایت را بلند نکن عنتره وای بر من، وای بر من/ من پسر عمو و از نژاد توام./ وای بر من عنتره پنهان از چشمانم/ سربازان صدایت را می شنوند، ترا می بینند).

در ادبیات سرزمین ما، شاعران و نویسندگان مشهوری وجود داشته که آثار مهمی به جا گذاشته اند اما بدون شک کمتر نمونه ای مانند آثار مولوی به چشم می خورد. بايد اعتماد شاعران شاخص جلب شود و حتي در بودجهبنديهاي استان هم شعر بايد براي شخص استاندار مهم باشد آن هم به عنوان يك مولفه براي سرمايهگذاري فرهنگي. شعر ضدجنگ شعر معترض است و منافع آن در اعتراضي است كه دارد. اگر گمان می کنید که مخاطب به موضوع سخنرانی شما کاملا واقف است که در این مکان حضور دارد و معرفی موضوع توسط شما کاری بیهوده است، سخت در اشتباهید.

نازنینم، عاشقانه دوستت دارم و می خواهم بدانی خواستن «تو» تنها خواستنیه که تو دلم ثابت مونده و میمونه. چشم تو الم بیند جان تو هوا داند سخ. شاعر جان وجود خود را به كلمه تقديم كرده ولي فضايي براي او نيست. این شعر فقط با يك جا اشتراك دارد و آن شعر شاعران كردستان است چون آنها نيز جنگزدگي را با جان شعري ديگري تجربه كردهاند. اين شاعر واقعيت جامعه خود را پذيرفت ولي در آن فضا شعر خود را نوشت. من به عنوان شاعري كه محيط را انتخاب و الزامات آن را پذيرفتهام مسير خود را ميروم چرا که با وجود تمام موانع، راههايي براي رسيدن به هدف وجود دارند.

اين بستر برای رشد شاعر خوزستان وجود دارد چرا مسؤولان استان اين مساله را جدي نميگيرند؟ در دنياي مجازی هم هركسي شعر خود را عرضه ميكند و محدوديتهایی برای کار شاعران وجود ندارند. او ادامه داد: حيف است اين جشنواره نقش تاثيرگذار خود را از دست بدهد. اگر ما در اهواز برنامه شعرخواني شاعران بزرگ را با فروش بليت برپا كنيم آن كه بايد بيايد و شركت كند حتماً ميآيد. اين تعادل ميان قابليتهاي خوزستان از بين رفته چرا نبايد همينطور كه براي رفتن به كنسرت بليت تهيه كرد اين كار را براي شبهاي شعر برگزار نكرد. ژانري در ادبيات خوزستان وجود دارد كه فقط متعلق به خوزستان است چرا اينها در كتاب نفيسي چاپ نشوند و به كاروانهاي راهياننور داده نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید