چرا جنگ یمن به امارات کشیده شد و چرا حوثیها به ابوظبی حمله میکنند؟

در اوج مذاکرات ایران و عربستان سعودی برای عادیسازی روابط، بازگشایی نمایندهگیهای سیاسی و برقراری مجدد رابطه دیپلماتیک، حمله هوایی مرگبار شورشیان حوثی بر شهر ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، تنش تازهای در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس ایجاد کرد. دبیرکل سازمان ملل تلاش کرد با دعوت از وزیران خارجه ایران و عراق مذاکرات صلح را در مقر سازمان ملل پیش برد. ژنرال ضیاءالحق، رئیس جمهور این کشور، بارها همراه با برخی دیگر از رهبران کشورهای اسلامی و در قالب کمیته صلح سازمان کنفرانس اسلامی، به ایران و عراق سفر کرد تا موافقت رهبران دو کشور را برای پایان دادن به جنگ جلب کند.این تلاشها هیچ نتیجهای در برنداشت . از سوی دیگر دولت ایران نیز برای اینکه نظر مساعد پاکستان را داشته باشد یا حداقل مانع از گرایش آن به اردوگاه رقیب شود حاضر به دادن امتیازات اقتصادی به این کشور بود. از آغازین روزهای جنگ، دولت پاکستان در مورد این جنگ موضع بیطرفی اتخاذ کرد، هرچند که دولتمردان این کشور در محافل خصوصی و در دیدارهایی که با مقامات جمهوری اسلامی ایران داشتند به نوعی بر متجاوز بودن رژیم عراق در جنگ اذعان میکردند دولت پاکستان با مخالفت با طرح تحریم اقتصادی ایران به خاطر ماجرای اشغال سفارت آمریکا در تهران، نشان داد که اهمیت فراوانی برای رابطه با ایران قائل است در این مرحله، حکومت وقت پاکستان تلاش زایدالوصفی را برای میانجیگری بین دو کشور جهت پایان دادن به جنگ بین دو کشور اسلامی انجام داد.

ویژگی این دوره ، تشدید تنش بین ایران و امریکا در خلیج فارس بود. در دوره مورد بحث، برقراری روابط نزدیک با کشورهای عرب منطقه خلیج فارس یک اصل مهم در استراتژی منطقهای پاکستان بود. درخصوص میزان تأثیرگذاری انقلاب اسلامی بر جامعه پاکستان میتوان به این نکته اشاره کرد که پس از اشغال سفارت امریکا در تهران، پاکستان دومین کشوری بود که سفارت امریکا در آن مورد هجوم قرار گرفت آنچه در پاکستان به فاصله کمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران رخ داد برخی را به این باور رساند که پاکستان، حلقه دوم انقلاب اسلامی است. در نهایت پس از تلاشهای گوناگون ضیاءالحق و عدم نتیجه قطعی از خاتمه جنگ، وی به دیدارهایش خاتمه داد و اعلام کرد هر وقت ایران و عراق آماده پذیرش درخواستها باشند با اشاره آنها آماده مسافرت بین طرفین و رفع اشکال خواهد بود . در مقایسه بین این دو جنگ، جنگ افغانستان برای دولتمردان پاکستانی پذیرفتنیتر بود و میتوانست منافع کوتاه مدت و بلندمدت بیشتری را برای این کشور داشته باشد. جنگ بین عراق و ایران و حمله شوروی به افغانستان، پاکستان را در مسائل دو همسایه شمالی و غربیاش درگیر کرد. با توجه به قرابت فرهنگی، تاریخی و مذهبی که در طول تاریخ بین ایران و پاکستان وجود داشته، برای مردم پاکستان رابطه با ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این راستا، با وامی که از سوی عربستان سعودی در اختیار پاکستان قرار گرفت این کشور توانست 40 فروند هواپیمای 16F- را از ایالات متحده خریداری کند. در این راستا، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب، کمکهای مالی در خور توجهی را در اختیار دولت پاکستان قرار میدادند. روابط پاکستان با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب منطقه خلیج فارس، در سایه نقشی که این کشور در قبال اشغال افغانستان توسط ارتش شوروی ایفا میکرد بسیار صمیمانه و نزدیک بود. از سوی دیگر در این جنگ، عراق بعنوان یک کشور عرب از حمایت کشورهای عرب و همچنین آمریکا و غرب برخوردار بود. پس از تصمیم انگلستان به خروج از خلیج فارس و تبدیل ایران به ستون نظامی در این منطقه، تغییری اساسی در سیاست دفاعی ایران در بخش نیروی دریایی صورت پذیرفت. این بخشی از سیاست آمریکا در به زانو در آوردن ملت ایران هست. در این رابطه دولت پاکستان سیاست بسیار پیچیدهای را در پیش گرفت تا بتواند روابطش را به نوعی با همه این کشورها حفظ کند. غرب در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین پاسخی تحریمی در پیش گرفته است و به نظر می­رسد شدت تحریم­های اقتصادی و سیاسی علیه روسیه به بالاترین حدممکن افزایش یابد، در این حوزه هم رابطه قابل قبول ایران با مسکو می­تواند بازارهای روسیه را تاحدی در اختیار تولیدکنندگان ایران قرار دهد.

شفقنا نوشت: رییس سابق سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه پیشین، رخدادهای جنگ اوکراین و روسیه و تنش زدایی در مناسبات ایران و عربستان را ارزیابی کرد. در واقع، هر چند نهادهای اطلاعاتی کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا از ۲۴ ساعت پیش از حمله به اوکراین نسبت به آغاز جنگ هشدار داده بودند، باز هم تقریبا همه شوکه شدند. لازم به یادآوری است پاکستان در مورد جنگ عراق با ایران برخلاف دیگر کشورها، از همان آغاز عراق را به عنوان تجاوزگر اعلام کرده بود علیرغم این فشارها، دولت پاکستان کاملاً به اهمیت استراتژیک روابطش با ایران آگاه بود. با این حال، عراقی ها در 22 سپتامبر با آغاز حملات هوایی به پایگاه های هوایی ایران، از جمله پایگاه هوایی تهران، تهاجم زمینی گسترده یی را به استان نفت خیز خوزستان آغاز کردند. «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی با ارسال پیامی به «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، کشتار مردم بی دفاع یمن و بمبارانهای گسترده شهرها، اماکن غیرنظامی و زیرساختهای این کشور توسط ائتلاف ضد مردم یمن را محکوم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید