پکیج جزوات تضمینی کیهان ویژه کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی 1401

بهبود ابزارهای ساخت دست انسان به او قدرت داد با این مسائل برخورد جدید داشته باشد و کم کم بررسی عالم بزرگ مقیاس تبدیل به دانش دقیق شد که نه تنها توانست به پاسخ پرسشهای مطرح شده از سوی انسان در طول تاریخ نزدیک تر شود، بلکه با مطرح کردن فرضیات جدید علاقه جمع کثیری از مردم عادی را نیز به خود جلب کرد. در این دوره، مباحث از سمت هیئت و طالع بینی به سوی اختر فیزیک، کیهان شناسی و کیهانزایی تغییر مسیر داد (مدرسه ستارهشناسی، درسهایی از ستاره شناسی، /20 ـ 38؛ 186 پرسش و پاسخ نجومی، ص72).

آموزه های کیهان شناسی او در خیلیی از کشورهای اسلامی به جهان بینی غالب بدل شد. کار آنها با عنوان پژواک هایی از گودال: ” سیاه چاله ای با چرخش زیاد برای بقایای ادغام ستاره نوترونی GW170817 ” در ژورنال کیهان شناسی و اخترفیزیک منتشر شده و توسط هیئت داوری به عنوان “گامی جسورانه و خلاقانه” برای درک گرانش کوانتومی پدیدهها با استفاده از داده های مشاهده پذیر برای نشان دادن تکرار موج گرانشی از ادغام ستاره دوتایی نوترونی برگزیده شد، که می تواند نشان دهد فضای داخلی سیاه چاله ممکن است پیچیده تر از مدل سادهٔ پیش بینی شده توسط نسبیت عام باشد.

با این وجود در دهه اخیر متوجه شده ایم که در نظر گرفتن اثرات کوانتومی منجر به جایگزینهای عجیبی برای افق سیاه چاله می شود که در فاصله طول پلانک از افق وجود دارد و شبیه دیوار آتشینی عمل خواهد کرد که امکان عبور بدون دردسر از افق سیاهچاله را تغییر خواهد داد. در خلال سالهای 71-1370، مقالاتی با عنوان «یونان و دین»از سوی اینجانب در نشریه کیهان اندیشه به چاپ رسید.عدف این نوشتهها مقایسه خطوط فکری فلسفه یونان و ادیان توحیدی- بخصوص اسلام-در موضوع خداشناسی بود، و از آنجا که برخی مباحث آن تازگی داشت، از خوانندگان محترم در خواست شد تا نقطه نظرات خویش را در این باره بیان کنند تا مورد استفاده قرار گیرد.در طول زمان نشر، نقدی در این زمینه ارائه نگردید، اما مشافهتا از تذکرات و راهنمایی فرزانگان عزیز بهرهمند شدیم.پس از نشر مقالات، در سالهای 71 و 72، در دو مقاله که هر دو به منظور توضیح برهان حرکت از نگاه ارسطو نگاشته شده بود، نسبت به بخشی از آن نوشتهها انتقاداتی صورت گرفت-که در همین جا از نویسندگان تشکر و قدر دانی میشود-و متعاقبا پاسخی به مقاله اول از سوی بنده به چاپ رسید.

به همین دلیل هم در زمره مسائل فلسفی مورد علاقه انسان دسته بندی می شد؛ اما با گذشت ایام انسان آموخت که برای پاسخ دادن به این پرسشها روشی تجربی و علمی در پیش گیرد. طرح آن به عنوان کنایه ای است از این امر (هم چنانکه حدیث پیامبر نیز هست) که انسان بر صورت خدا آفریده شد. در مقابل، کسانی که بعد معنوی اسلام را در نظر می گیرند، پیوسته این حدیث نبوی را یادآوری می کنند که «رحمت خدا بر قهر او پیشی دارد».

کپرنیک نشان داد که زمین نه تنها مرکز عالم نیست؛ بلکه سیارهای معمولی است و خورشید نیز مانند بسیاری دیگر از ستارگان است.در این دوره علاقهها به سوی کشف قوانین حاکم بر حرکات اجرام آسمانی و توضیح آنچه به چشم دیده میشد، بود. بدن سلامت خود را باز مییابد، به سبب آنکه چشم یا سینه یعنی قسمتی از کل بدن، سالم شده است». برسر در این پایگاه ، تصویر آلبرت اینشتین ، ریاضیدان، فیزیکدان و کیهان شناس برجسته معاصر به چشم می خورد تا ضمن ادای دین به یکی از بزرگان عرصه کیهان شناسی مدرن ، در سالی که به بهانه سالگرد انتشار مقالات بنیادین اینشتین سال جهانی فیزیک نام گرفته است ، خاطره او نیز گرامی داشته شود.

دکتر بهرام مبشر، کیهان شناس واز مسوولان هدایت تلسکوپ فضایی هابل که اخیرا موفق به کشف دورترین کهکشان شناخته شده در عالم شده است درباره مهمترین جذابیت کیهان شناسی می گوید: این که به جایی رسیده ایم که با کمک دانش و علم مدرن می توانیم برای پرسشهای چند هزار ساله پاسخی بیابیم ، اوج جذابیت ممکن در این رشته است. گرفته و یا از خویشتن اخذ میکند» (70) در صورت اول مدعا ثابت است اما وی معتقد است در صورت دوم یعنی موجودی که حرکتش را از خود میگیرد، «در کل موجود ما میتوانیم بخشی از تولید حرکت میکند بدون آنکه خودحرکت نماید و بخشی که حرکت میکند راتمیز دهیم.زیرا فقط بدین طریق است که برای موجودی حرکت خود بخودی ممکن میگردد».

این جایزهٔ سالانه ، که توسط دکتر آری بوچالتر در سال 2014 ایجاد شد ، به دنبال پاداش ایده های جدید یا اکتشافاتی است که می توانند موجب پیشرفت درک ما از منشأ ، ساختار و تکامل کیهان باشند. در این دوره آشکار شد که کهکشان ما فقط یکی از کهکشانهای موجود در این جهان است. بنابراین کون و فساد به معنای مطلق ممکن نیست.از نظر ارسطو ماده«بعنوان وجود بالقوه، در طبیعت خویش از بین نرفته، بلکه ضرورتا در ورای محدوده کون و فساد قرار دارد.زیرا اگر ماده به وجود میآمد، میبایستی چیزی به عنوان زیر بنا، که ماده از آن پدیدار میگشته و در آن استمرار مییافته، موجود میبوده باشد اما این طبیعت خاص خود ماده است که قبل از تکوین توانست بود.

در گرایش نجوم و اخترفیزیک دانشگاه های محدودی ممکن است کار رصدی هم انجام دهند اما عمده پژوهش این گرایش و همینطور گرانش و کیهان شناسی به صورت تئوری می باشد. کیهانشناسی را تکوین کرد و از این پس کیهانشناسی دو سیمای متفاوت فلسفی و علمی پیدا کرد که هر چند در تعامل با هم بودند اما هر یک راهی جدا در پیش گرفتند. نویسنده در این بخش به نظریه پرطرفدار انفجاربزرگ و مهبانگ پرداخته و دیدگاه چند دانشمند موافق و مخالف را مطرح نموده است .نویسنده با تجزیه نظریه انفجار بزرگ به پیدایش زیر اتم ها یعنی نوترون -پرتون و الکترون پرداخته است و آن را ذرات اولیه عالم در نظر گرفته که با پیوستن هریک از آن ها انفجار بزرگ را توجیه نموده .

سرفصلهایی که در این کتاب به آن پرداخته شده شامل کیهان، ماه، منظومه شمسی، ستارهی ما خورشید، کیهان شگفتانگیز، رصد ستارگان میباشد. در قرن ۱۶ میلادی، نیکولاس کوپرنیک دانشمند لهستانی گفت که در واقع زمین و دیگر سیارات(منظومه شمسی) به دور خورشید در حال گردش هستند که این نظریه باعث تغییر بزرگی در فهم ما از جهان شد. امروز دکتر بوچالتر گفت: “برندگان جوایز سال 2019 نمایانگر تفکر جسورانهای هستند که می توانند به باز کردن مرزهای جدید در درک ما از فیزیک و کیهان کمک کنند.”هیئت داوری معتبر این جایزه متشکل از فیزیکدانان نظری برجسته از جمله لی اسولین هستند.

جایزه اول 10،000 دلاری امسال به دکتر جاهد عابدی (دانش آموختهٔ دانشگاه صنعتی شریف) از موسسه ماکس پلانک( Max-Planck-Institut für Gravitationsphysik) و دکتر نیایش افشردی از پژوهشکده فیزیک نظری دانشگاه واترلو اهدا شد. جایزه دوم 5000 دلار به دکتر یوجینیو بیانچی از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، دکتر آنورادا گوپتا از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دکتر هال. این جایگزین ها برای افق سیاهچاله منجر به تولید پژواک ها در امواج گرانشی میشود که برخلاف پیشگویی نسبیت عام انیشتین است.در این محاسبه دکتر جاهد عابدی و دکتر نیایش افشردی که علامت هایی از پژواک ها در داده های امواج گرانشی ادغام ستاره نوترونی GW170817 را ردیابی کردند، ابتدا بازه مورد انتظار برای فرکانس و زمان پژواکها که به ترتیب بین 60-90 هرتز و 0-1 ثانیه می باشد را محاسبه کردند .

دیدگاهتان را بنویسید