پایان نامه تربیت اخلاقی کودکان از دیدگاه امام علی (ع)

«این باور که پسرها بی عاطفه هستند، قلب مرا لرزاند و ناگهان از خود پرسیدم که آیا من و همسرم می توانیم او را طوری تربیت کنیم که مهربان باشد و وقتی بزرگ شد به ما سر بزند؟ در حالیکه هنجارهای جنسیتی ممکن است تغییر کنند، هنوز هم شواهد فراوانی وجود دارد که جامعه و والدین انتظار دارند که دخترها عاطفی تر از پسرها باشند. امروزه پست مدرنیسم (Postmodernism) نیز تأثیر فراوانی بر بحث اخلاق و ارزشها بهجای گذاشته است. مردها امروزه بهتر از قبل در کارهای خانه مشارکت می کنند: مقدار کاری که زنها در خانه انجام می دهد از سال ۱۹۷۶ کاهش پیدا کرده است در حالیکه مردان از این تاریخ دوبرابر بیشتر در کارها کمک کرده اند.

«مایکل ریچرت» روانشناس و مدیرعامل مرکز مطالعات «زندگی پسرها و دخترها» در دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده کتاب «چگونه یک پسر را تربیت کنیم: قدرت ارتباط در پرورش مردان خوب» در این زمینه معتقد است: فرهنگ مردانگی که پسرها را بشدت تحت تاثیر قرار می دهد، یک چیز نامرئی، مسلم و عادی است. وقایع روز- بسیاری از ما بر این باوریم که دخترها دلسوزتر و مهربانتر از پسرها هستند. به گفته پیرسون، «جنسیت کودک نباید روی توانایی عشق ورزیدن و اهمیت دادن وی به دیگران در بزرگسالی تاثیر بگذارد، با این وجود این باور که پسرها در بزرگسالی با والدین خود مهربان نیستند، یک باور بسیار قدرتمند است».

آیا این خصوصیات ذاتی هستند یا می توان با استفاده از شیوه های آموزشی و تربیتی آنها را در پسرها نیز تقویت کرد. آنها باید نحوه استفاده از اتو، مسواک زدن، شانه زدن، دئودورانت زدن، ناخن گرفتن و دوش گرفتن منظم را بدانند. در ماده 1178 همین قانون نیز مقرر گردیده است که والدین مکلف هستند در حدود توانایی خود به تربیت اطفال خویش بر حسب مقتضی ، اقدام کنند و نباید آنها را مهمل بگذارند . به او یاد بدهید تا صرف نظر از هر جوابی که می گیرد به انتخابهای دیگران احترام بگذارد.به او بگویید اگر طرف مقابل تمایلی نداشت، او نباید دلیلش را بپرسد یا سعی در عوض کردن نظرش داشته باشد.مطمئن شوید که او متوجه میشود که تمامی این موارد درباره خودش نیز صادق است.

به عنوان مثال، بر اساس یک مطالعه جدید، مادرها -به ویژه- هنوز بر این باورند که پسر نباید گریه کند. 62- بررسی امکان تأثیرگذاری انسان بر موجودات فراطبیعی و چگونگی آن فراتر از مقصود این نوشتار است. ، ميگفت: خدا را شكر كه او را قبيح و ناموزون نيافريده است. گذشته از این، سرزنش و تذكرهاى پیاپى، بذر لجاجت را در وجود فرزند مىافشاند و زمینه پذیرش اندرز را در او نابود مىكند.

با پرسش های مکرر ، خدا را در ذهن کودک بزرگ و دوست داشتنی کنید؛ روح مذهب را در اعماق وجود او نفوذ دهید، و شک ها را از درون او بزدایید. روش های تربیت کودک پنج ساله بسیار زیاد هستند . وقتی پسرتان مشغول بازی ویدئویی است و اتاقش بسیار نامرتب و شلوغ است، به تصویر مرد مورد احترام خود نگاه کنید و بگویید پسرم یک روز مانند او خواهد شد، زیرا انتظارات بزرگسالان از بچه ها، تاثیر فوق العاده ای روی آنچه که کودکان فکر می کنند می توانند باشند دارد. متاسفانه انتظارات اجتماعی ممکن است باعث شود پسران احساس کنند که باید زورگو، پرخاشگر و خشن باشند.

«مایکل تامپسون» روانشناس و نویسنده کتاب «پرورش قابیل؛ محافظت از زندگی عاطفی پسران» می گوید: کار اثرگذاری که والدین می توانند انجام دهند، کنار گذاشتن باورها و انتظارات منفی در مورد پسرهاست. روی مواردی از جمله احترام گذاشتن به طرفین رابطه، وقت گذاشتن در رابطه، قدردانی کردن و معذرت خواهی کردن در صورت خطاکاری ، تاکید کنید. اصول تربیت کودک پنج ساله نشان میدهد شما باید درک کنید که دلایل دروغ گفتن کودک میتواند مربوط به رفتار شما و واکنش های شما نسبت به کارهای او باشد . همه چیز به نوع رفتار شما بستگی دارد؛ یعنی شما با استفاده از قدرت پدر و مادر بودن خود میتوانید بیشترین و در عین حال بهترین تاثیر را بر رفتار فرزند خود داشته باشید.

با توجه به مطالعه ای که انجام شد یکی از بهترین متخصصین کودکان فعالیت های زیر را برای حمایت از رشد اولیه کودک توصیه می کند به حداکثر رساندن پاسخ عاشقانه و استرس، صحبت کردن، خواندن و حرکات، با استفاده از بازی های عددی و ریتمی، توانمندسازی و تشویق به یادگیری سه بعدی و ایجاد علاقه به یادگیری در کودکان. ذهن کودکان در سالهای پیش از مدرسه به شدت پذیرای آموزههای جدید است و والدین میتوانند به بهترین شکل ممکن نیازهای ابتدایی کودک را به او بیاموزند. باید بدانید که تربیت کودک پنج ساله امری بسیار مهم و حائز اهمیت است زیرا شخصیت کودک در این سن شکل میگیرد و روش های تربیت کودک پنج ساله به شما کمک میکنند تا فرزندی سالم به اجتماع هدیه کنید .

مثلاً نظریه یادگیری اجتماعی، که متأثر از سنت تجربهگرایی غرب است، بیشتر بر نقش تجربه و یادگیری تأکید دارد و در مقابل، نظریههایی که رشد اخلاق را رشد طبیعی استعدادهای مادرزادی انسان تلقّی میکنند متأثر از سنّت عقلگرایی غرباند و شکل جدید و معاصر آن در قالب نظریههای رشدی ـ شناختی تبلور یافته و نمایندگان اصلی آن پیاژه و کهلبرگ میباشند. بر طبق یک گزارش، مردانی که رفتارهای مردانه را دنبال می کنند، از جمله مخفی کردن احساساتشان ، بیشتر احتمال افسردگی و گرفتن تصمیمات پرخطر در آنها وجود دارد. در حالیکه دختران چنین مادرانی در آینده احتمال دارد شغلی با درامد بالا و موقعیتهای کاری برجسته داشته باشند، پسران، بیشتر تمایل به کار در خانه و کمک کردن به اعضای خانواده را دارند.

اگر در این مسیر اطلاعات و تجربه کافی ندارید به طبع ما به شما مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی را پیشنهاد میکنیم . در تربیت کودک یک ساله بایستی کودک در محیطی قرار بگیرد تا به آسانی بتواند رفتار درستی از خود نشان دهد به این معنا که محیط خانه باید طوری آراسته شود تا ضمن اینکه کودک در اطراف گشت و اکتشاف میکند، هم ایمنی او و هم ایمنی لوازم و اموال شما حفظ شود. آنها نیاز دارند که شما مانند یک باغبان مراقب آنها باشید اعمال و رفتار بد آن ها را هرس کنید و به آنها اعمال خوب را ، مانند آفتاب بتابانید .

ما به عنوان والدین میتوانیم با یادگرفتن برخی موضوعات در هدایت کردن پسران مان و تبدیل کردن آنها به مردانی خوب کمک کنیم. آیا غیر از این است كه او ظرفیت انسان ها را بشناسد و بداند كه از این منبع و جام پرمایه وحی الهی به ابوذر چقدر، به سلمان چقدر، به بلال چقدر و به دیگری چقدر باید بنوشاند تا تربیت صورت پذیرد و این، دقیقاً همان توجه به تفاوت های فردی است.ایفای نقش متربی نیز به هدایت و پیگیری مربی نیاز دارد و مربی برای توفیق در ایفای نقش متربی، نیازمند توجه به یافته های علمی و آموزشی و هنجارهای مربیگری است.

دخالت مادرشوهر در تربیت کودک و دیگر اقوام یک پدیده طبیعی و رایج می باشد و گاهی از این ناشی می شود که به قوانین تربیتی شما آگاه نیستند بنابراین باید قانون های حاکم در خانه خود را برای دیگران شرح دهید. تامپسون اضافه کرد: آنها بر این باورند که پسرها در راه مدرسه دنبال دخترها می افتند، علاقه ای به انجام تکالیف مدرسه ندارند با پسرهای دیگر به ولگردی می روند و ممکن است کارهای احمقانه بکنند. یکی دیگر از مشاغلی که هنرجویان این رشته می توانند انتخاب کنند، مربی پیش دبستان است.

دیدگاهتان را بنویسید