واقعی یا نمایشی بودن کشتی کج

مرشد در زورخانه حکم صوفی یا عارفی را دارد که با خواندن اشعاری حماسی هدفش القای توان و نیروی ورزش است. درست است در ورزش باستانی، اداوات کاربردی، الهام گرفته شده از ادوات جنگی است، مثلاً «میل» صورت تغییر یافته گرز است، «کباده» همان «کمان» است، «سنگ زورخانه» همان «سپر» است و «طبل زورخانه» یادآور طبل جنگی یا همان کوس است و گود زورخونه محلی برای پرورش تن و روح اما در این میان خواندن اشعار هم حکم همان رجزخوانی میادین جنگی را به خوبی ایفا کرده است با این تفاوت که در اشعار رجزخوانی هدف ترساندن حریف و غلبه بر او بوده، اما در اشعار زورخانه ها هدف القای توان و نیرو به ورزش کاران است که در این میان اشعار مورد نظر را با چاشنی پند و اندرز در مسیر غلبه بر نفس در نظر گرفتند.

در شرایطی که حضور خانواده ورزشکاران در سالن کشتی در این رقابت ها منعی نداشت، شور و شوقی که برخی از خانواده ها روی سکوها به وجود آورده بودند، در نوع خود جالب توجه بود. رئیس هیات کشتی خراسان رضوی کمبود سالن را از دیگر محدودیتهای بانوان عنوان و خاطرنشان کرد: در اکثر سالنها به دلیل مشرفیت، امکان حضور و تمرین بانوان فراهم نیست و در سالن تختی نیز برای فراهم شدن امکان حضور بانوان تغییراتی ایجاد کرده ایم.

جالب اینکه هنوز عمر سالن کشتی لپوصحرا به یک ماه هم نرسیده، قهرمانی از هند به عشق حسن یزدانی به جویبار آمده تا در کنار او در مجموعه ورزشیاش تمرین کند. البته شاید بین ورزش و ادبیات یک ارتباط مستقیم وجود نداشته باشد، اما با کمی تأمل در بسیاری ابیات و عبارات ادبی به خوبی این نکته برایمان روشن می شود که ادبیات و ورزش با هم ارتباط دارند، حال این ارتباط چگونه است، بحثی است که ما قصد داریم به بهانه هفته تربیت بدنی در باب آن مطالبی چند را به رشته تحریر درآوریم. ما پشت فدراسیون فوتبال قرار داریم و در مذاکراتی که با AFC و FIFA انجام میشود، سعی میکنیم حمایت لازم را از باشگاهها و فدراسیون فوتبال داشته باشیم.

البته هنوز گزارش کمیته اعلام نشده و ما به خادم اعلام کردیم که هر اقدامی که انجام دهد، وزارت ورزش پشت فدراسیون کشتی است و از آنها حمایت لازم را به عمل خواهیم آورد. داورزنی درباره بودجه فدراسیون فوتبال و اینکه گفته میشود برای حضور در جام جهانی بودجه مازادی به این فدراسیون تزریق شده است، تصریح کرد: از منابع مالی که برای فدراسیون فوتبال از ابتدای سال پیشبینی شده بود، ۱۱۷ درصد منابع مالی در اختیار فدراسیون گذاشته شده و سعی کردیم بودجه مازادی نیز به فدراسیون تزریق کنیم تا بدون هیچ گونه دغدغه و مشکلی اردوها و بازیهای تدارکاتی خود را برگزار کنند.

وی درباره زمان ابلاغ اساسنامه جدید کمیته ملی پارالمپیک و همچنین برگزاری این کمیته افزود: اقدامات خوبی در حال شکل گیری است و من تصور میکنم ظرف دو سه ماه آینده با تصویب اساسنامه جدید و همچنین ۴۵ روز بعد از تصویب اساسنامه جدید ما میتوانیم انتخابات کمیته ملی پارالمپیک را برگزار کنیم. همه دوستان در کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و همچنین وزارت ورزش و جوانان کمک خواهند کرد تا مشکل بودجه مرتفع شود.

وی درباره حمایت وزارت ورزش از فدراسیون فوتبال و باشگاهها برای حضور در جام باشگاههای آسیا گفت: تمام تلاش وزارت ورزش و جوانان بر این است که تا حقی از فوتبال ضایع نشود. ما خواستار این هستیم که AFC هر تصمیمی که در هیات اجرایی میگیرد، مبنی بر برگزاری رفت و برگشت بازیها در کشورها آن را به طور جد پیگیری کنیم تا هیچ حقی از باشگاههای ما ضایع نشود. وی در خصوص وضعیت رئیس فدراسیون گلف و اینکه پس از انتخاب شدن به عنوان خزانهدار کمیته ملی المپیک دو شغله محسوب میشود، گفت: بعد از انتخاب شدن بهروز مغتنمی به عنوان سرپرست این فدراسیون، ثبت نام جدید در این فدراسیون صورت خواهد گرفت و ما سعی میکنیم مجمع فدراسیون را نیز هر چه سریعتر برگزار کنیم.

بنابراین تصور میکنم با تصویب اساسنامه این فدراسیون، انتخابات حداکثر در نیمه اول فروردین برگزار شود. این نیازها عموماً تحت تاثیر دو عامل کلی قرار می گیرند؛ اول کیفیت و میزان تغییرات وزن بدن ورزشکار و دوم برنامه زمانی مسابقات در پیش. او درباره وضعیت فدراسیون تیر و کمان و اینکه سرپرست این فدراسیون چه زمانی مشخص خواهد شد، افزود: اساسنامه فدارسیون تیر و کمان به دلیل مشکلاتی که داشت و اینکه توسط دولت به تصویب نرسیده بود، با صحبتی که با رئیس فدراسیون تیر و کمان داشتیم، قرار شد بعد از تعیین فدراسیون جهانی و تصویب آن توسط دولت ایراداتی که بر آن وارد بود، مرتفع شود تا بتوانیم انتخابات این فدراسیون را نیز هر چه سریعتر برگزار کنیم.

صحبتی که با فدراسیون فوتبال داشتیم به آنها گفتیم از فدارسیون فوتبال و باشگاهها حمایت خواهیم کرد و تلاش میکنیم که شرایط به گونهای باشد که برای حضور آنها در جام باشگاههای آسیا آسیبی به آنها وارد نشود. ما سعی میکنیم در کنار خادم و سایر همکاران فدراسیون کشتی باشیم و حمایت لازم را از آنها به عمل آوریم. گرچه این رویه تا حدودی احتمال بروز آسیب های بدنی در ورزشکار را کاهش میدهد با این حال در کشتی هم مانند هر ورزش دیگری احتمال آسیب وجود دارد. در کشتی به علت تماس زیاد و مکرر زانو به تشک کشتی، بورس جلوی کشکک آزرده شده و میتواند ملتهب شود.

اما چون تلفظ Catch زیاد به گوش ایرانیان اشنا نبود، با گذشت زمان آن را با واژهٔ« کج» اشنا به گوش خودشان یکی دانسته و در پایان نام این کشتی امروز در فارسی« کشتی کج» شده است. زندگي همچنين به من آموخت که مردم را دوست بدارم و تا آن جا که در حد توانايي من است، به آنان کمک کنم، حال اين کمک از چه طريقي و از چه راهي باشد، مهم نيست. برنامه ریزی وفقط برنامه ریزی تنها دلیل موفقیت او بود.شما اگر قرار است که در تابستان در مسابقات مهم شرکت کنید چه لزومی دارد که شش ماه قبل از آن آماده باشید.

به اين ترتيب تختي با تمرين و پشتکار مثال زدني رفته رفته خود را از ميان بازنده ها بيرون کشيد و سرانجام در سال 1330 در وزن ششم(79 کيلوگرم) به عضويت تيم ملي درآمد. اما نکته جالب راجع اشعار زورخانه ها آن است که اغلب این اشعار از میان ورزش های مختلف به ورزش کشتی توجه نشان داده و فنون این ورزش را به خوبی در میان ابیات مختلف به کار برده است. او میتواند واقعیتهای کشور ما را از لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار دهد و دیگر لابیها نیز پشت پرده صورت نگیرد.

به گزارش ایران آنلاین، محمدرضا داورزنی در جمع خبرنگاران در رابطه با پانزدهمین مجمع کمیته ملی پارالمپیک افزود: امروز طبق قانون دوره چهار ساله حضور اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه در کمیته ملی پارالمپیک به پایان میرسید اما با توجه به بررسی اساسنامه جدید در کمیسیون دولت، برای اینکه بتوانیم قانون را رعایت کنیم، امروز با برگزاری مجمع فوقالعاده که به بنا بر هماهنگی محمود خسروی وفا و نظر وزیر ورزش و جوانان بود، این مجمع برگزار شد تا اعضای این مجمع رای به فعالیت دوباره اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه تا ابلاغ اساسنامه جدید و برگزاری انتخابات کمیته بدهند.

معاونت ورزش حرفهای وزارت ورزش و جوانان در خصوص اتفاقات اخیر کشتی و احتمال تعلیق شدن آن تصریح کرد: بعد از اتفاقاتی که در کشتی رخ داد، کمیتهای برای این منظور تشکیل شد و مقرر شد کمیته پس از بررسی نظر خود را به اتحادیه جهانی کشتی راجع به وضعیت کشتیگیر و مربی اعلام کند. البته به فدراسیونها نیز بستگی به شرایط آنها ۷۰ درصد بودجه و یا ۵۰ درصد بودجه تزریق کردیم اما فوتبال چون شرایط متفاوتی دارد و باید حضور موفقی در جام جهانی داشته باشد، وزارت ورزش و جوانان سعی کرده بودجه این فدر اسیون را زودتر پرداخت کند.

معاون ورزش حرفهای و ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه تصویب اساسنامه جدید فدراسیون تیر و کمان یک پروسه ۴۰، ۵۰ روزه دارد، گفت: بحثَهای زیادی در خصوص تیر و کمان در رابطه با اساسنامه قبلی آن وجود داشت و به لحاظ بینالمللی ما نمیتوانستیم انتخابات آن را با اساسنامه قبلی بر گزار کنیم. از مهمترین سبکهای ملی و محلی کشتی میتوان به انواع کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن، و سامبو در روسیه اشاره کرد. نیز عقیده دارند که این یک ورزش واقعی امّا وحشی است.

از نظر بدنسازی یک سری حرکات جدید انجام دادیم و شیوه تمرینات تغییر کرد. بعلاوه مسئله کنترل وزن از ویژگیهای بسیار مهمی است که چه در دوره تمرینات و مسابقات و چه حتی در دوره استراحت ورزشکار، میبایست مورد توجه و کنترل باشد. از طرفی چون دوره تمرینات و رقابتها در کشتی نسبتاً طولانی است، ریسک بروز آسیبهای جسمانی بالاست و توجه به مبانی پیشگیری از صدمات ورزشی بسیار حاﺌز اهمیت است. در ادامه این نوشتار باید گفت؛ در میان اشعار زورخانه ای، اشعاری که مربوط به ستایش خداوند، ستایش رسول اکرم (ص) و ثنای حضرت امام علی (ع) است، از جایگاه خاصی برخوردار است اشعاری که اغلب از میان آثار حماسی چون «خاوران نامه» اثر باذل مشهدی انتخاب شده است.

وی گفت: با تصمیم اعضای مجمع که امروز صورت گرفت، قرار بر این شد اعضای هیات اجرایی و هیاترئیسه و همچنین محمود خسروی وفا تا زمان ابلاغ اساسنامه جدید و همچنین برگزاری انتخابات به کار خود ادامه دهند تا مشکلی در برگزاری اعزامها و همچنین برپایی اردوهای پارالمپیک وجود نداشته باشد و ما نیز قانون را رعایت کرده باشیم. به عنوان یک قانون کلی، بدن یک کشتی گیر به قدرت، توان و استقامت عضلانی نیاز دارد. از دیدگاه سیستم متابولیسم بدن، کشتی از جمله سنگین ترین رشته های ورزشی محسوب میشود و نیاز به آمادگی جسمانی مناسب به جهت مقاومت در برابر تغییرات شدید سیستم اسید – باز پلاسمای خون دارد.

دیدگاهتان را بنویسید