نیز در دستور کار قهرمان المپیک 2022 ریو است

بسیار متأسفم اعلام کنم که تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران بهدلیل عدم اعطای روادید به 6 نفر از اعضای این تیم، عملا امکان حضور و شرکت در مسابقه دوستانه با تیم ملی آمریکا را ندارد. اتفاقی که نباید برای ورزش ایران رخ میداد، اتفاق افتاد و کاروان کشورمان در آستانه اعزام به بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی با یک خبر ناامیدکننده مواجه شد. این ورزش هیچ رده بندی وزنی و محدودیتی نداشته و کشتی گیران می توانند درصورتیکه نبرد به طول انجامید از داور درخواست توقف کنند.

با توجه به روحیه پهلوانی که در میان کشتی گیران وجود دارد، کودکی که این ورزش را شروع میکند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به اطرافیانش خواهد داشت و یک فرد مدیر و مدبر در آینده خواهد بود. هدف از ورزش کشتی فرنگی عبارت است از اینکه ورزشکار باید با استفاده از تکنیکهای بالاتنه، حریف را در سه راند (که هر کدام دو دقیقه زمان دارند) شکست دهد. به گزارش “ورزش سه”، تیم ملی کشتی فرنگی ایران که در 4 وزن اول دو مدال برنز توسط محمدعلی گرایی و پژمان پشتام به دست آورد، امروز را رویایی در نروژ سپری کرد.

شادروان تختی به لحاظ مشکلات خانوادگی فقط ۹ سال در دبستان و دبیرستان منوچهری خانیآباد درس خواند و در سال ۱۳۲۹ به سبب علاقه به کشتی و ورزش باستانی به باشگاه پولاد رفت. «رجب خان» (پدر تختی) غیر از وی دو پسر و دو دختر دیگر نیز داشت که همهٔ آنها از غلامرضا بزرگتر بودند. در این رزم برنده به کسی اطلاق می شود که به غیر از کف پاها کلیه اعضای بدنش هیچ تماسی با زمین نداشته باشد.

کشتی نوعی ورزش است که در آن دو انسان غیر مسلح با یکدیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بی تعادل کردن حریف خود تلاش می کنند. اساس این ورزش در رقابت و مسابقه است و در رقابت های کشتی افراد را بر حسب وزن و در بسیاری موارد برحسب پارامترهای دیگری مانند سن، جنس و درجه تجربه به گروه هایی تقسیم کرده و مسابقات را در درون گروه ها انجام میدهند. در جريان اين مسابقه ها، پاي راست من به شدت ضرب خورده و روحيه ام را خراب کرده بود. او که شنيده بود پاي راست من ضرب ديده با اين پا به خوبي مدارا کرد و هرگز نخواست با هجوم به اين پا مرا زجر دهد.

میدان مصاف پهلوانان، پهنای وسیعی است که (سبزه میدان) و یا اسیمبر نامیده می شود. در قدیم کشتی گرفتن بین دو یا چند نفر از ویژگی بارز و همیشگی مراسم عروسی در روستاها و محلات بود. کشتی گیله مردی قدمتی سه هزار و چهارصد و چهارده ساله داشته که یکی از قدیمیترین ورزشهای بومی و سنتی ایران به شمار می آید. مانند Hotstar ، برخی از مطالب ممتاز نیز شامل برنامه های سرگرمی و فیلم است که برای علاقه مندان به ورزش بی فایده است. ایسنا: وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر این که رییسجمهور علاقه زیادی به کشتی دارد، گفت: من برای خدمت آمدهام؛ نه این که برایم در باز کنند و ریاست کنم.

رامین طاهری نیز که با نظر کادر فنی بعد از پشت سر گذاشت دوران مصدومیت مجوز حضور در مرحله اول ا کسب کرده است نیز میتواند حریف خطرناکی برای مدعیان باشد؛ البته به شرطی که او مانند دوران اوجش روی تشک حاضر شود. رجبخان با پولی که از ماترک پدرش به دست آورده بود، در محل سابق انبار راهآهن زمینی خریده و یک یخچال طبیعی احداث کرده بود واز همین راه مخارج زندگی خانوادهٔ پرجمعیت خود را تأمین میکرد.

محمود رفعت از دوستان و علاقمندان جهان پهلوان و نويسنده کتاب ” تختي مرد هميشه جاويد” اين واقعه تاريخي را چنين نقل مي کند:” مردم که دهن به دهن خبردار شده بودند از دور و نزديک خودشان را رسانده بودند به پهلوان و بي دريغ هر چه از دستشان برمي آمد کمک کرده بودند. در مسابقات پراهمیت، بزرگان روستا ممکن است به قهرمانی که رقبایش را حذف کرده اسب، شال ابریشمی گلدار و یا گاو هدیه دهند.

کشتی گیران کارآزموده و قدیمی تر را (پهلوان) می نامند و در هر محله و روستا نیز یکی از آن پهلوانان به عنوان پیشکسوت (سر پهلوان) حضور دارند. نمي دانم چرا خانمش را با هواپيما نمي فرستاده، شايد به خاطر اينکه پول نداشته، در فرانکفورت به سراغ تختي مي آيد و خانمش را مي سپرد به دست تختي. با آشنایی بیشتر کشتیگیران با فنون کشتی، افتخارات زیادی نصیب کشتی ایران شد و بسیاری از قهرمانان ایران بر سکوهای جهانی قرار گرفتند. اگر مجموعه ورزشی حسن یزدانی خیلی زود تجهیز شود، قطعا تا جهانی صربستان شاهد حضور قهرمانان خارجی زیادی در لپوصحرا خواهیم بود.

این ورزش با شور و عشق در رجزخوانی همراه است سپس پهلوانان در صورت گروه چند نفر با پوشیدن شلوار تنگ( لاسپاره) وارد میدان می شوند، در ابتدا فرد میدان دار رو به جنوب ( قبله) می پرد تا آمادگی جسمانی خود را نشان دهد و سعی می کند پاها را به دستها نزدیک کرده و به ترتیب هم گروه ها هم این کار را انجام می دهند و سپس رو به سمت شرق مرقد امام رضا(ع) کرده و حریف انتخاب می نمایند و در مرحله آخر نیایش، میدان دار با کسب اجازه از مسوول برگزاری مسابقات اجازه می طلبد و با گروهش به یک سمت از اطراف کشتی رفته و می نشیند.

در حال حاضر تمامی مطالب را بدون هزینه ارائه می دهد و انواع مختلف مسابقات ورزشی ماجراجویی ، ورزش های زنده و برخی از شیوه های زندگی مرتبط با ورزش را از طریق تلویزیون مخابره می کند. ضمن اینکه برخی از مدعیان ما تغییر وزن دادهاند و مصاف دوستانه با آمریکا برای آنها فرصت خوبی برای محک خوردن است. از نظر بدنسازی یک سری حرکات جدید انجام دادیم و شیوه تمرینات تغییر کرد. این آسیب میتواند منجر به تغییر حالت پاها شود و پاهای کودک به حال پرانتزی یا ضربدری در بیاید. آسیب های شدید رباط های صلیبی معمولا نیاز به عمل جراحی بازسازی دارند و ورزشکار معمولا ۹-۶ ماه بعد از جراحی میتواند به فعالیت ورزشی خود بازگردد.

اگر این وب سایت به درستی در منطقه شما کار نکند ، احتمالاً مجبور هستید از VPN استفاده کنید تا بتوانید این سایت را برای جریان ورزشی تماشا کنید. یکی از آیینهایی که پس از ورود اسلام به کشتی گیله مردی اضافه شد، آیین نیایش است که در آن، پهلوانان رو به قبله به سمت مرقد امام رضا(ع) سلام می دهند، امروزه آیین نیایش با حرکات ورزشی درآمیخته و جنبه رجزخوانی به خود گرفته است. تختي با اين کارش نشان داد که يک قهرمان به معناي واقعي است. با حذف کشتی از المپیک ورزش ایران لطمات زیادی خواهد دید، چرا که کشتی رشته مدال آور و همواره امید کاروان اعزامی ما بوده است و نبود آن لطمات سنگینی به ورزش ما خواهد زد.

شادروان تختی در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتیگیران نامداری را مغلوب کرد. تدیا شویلی ( شوروی ) ازبهترین کشتی گیران جهان در دهه 1970 که در وزنهای 82 و 90 کیلوگرم کشتی می گرفت . هدف از این دوره آموزشی و این جام هم آمادگی برای مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی تهران است و این تورنمنت در واقع دوستانه و برای دیدن مردم خونگرم ایران و کردستان است. در گذشته برگزاری این ورزش زمان دقیق و مشخصی نداشت و در هر محلی که برایشان امکان برگزاری فراهم می شد در آنجا زورآزمایی می کردند و در این صورت به شهرها و آبادی های نزدیک خبر می دادند تا برای دیدن این ورزش از نزدیک در میدان حاضر شوند.

این ورزش در گیلان و مازندران انجام می شود و در کنار (ورزا جنگ) از جمله محبوب ترین بازی در این مناطق است. جالب اینکه هنوز عمر سالن کشتی لپوصحرا به یک ماه هم نرسیده، قهرمانی از هند به عشق حسن یزدانی به جویبار آمده تا در کنار او در مجموعه ورزشیاش تمرین کند. ناخرسندم که اعلام کنم تا این لحظه ویزای دو کشتی گیر، مربی تیم، سرپرست تیم و داور المپیکی فدراسیون و اینجانب بعنوان رئیس فدراسیون صادر نشده است و لذا چارهای جز اعلام لغو سفر برای اینجانب باقی نمانده است.

دیدگاهتان را بنویسید