ناگفتههای جنگ ایران و عراق – ولایت

سرانجام در نشستی غیررسمی با اعضای شورای امنیت، تاریخ برقراری آتشبس ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ اعلام شد. کابل در مواجهه با کشورهای همسایه در موضع ضعف نیست و کشورهای همسایه هم به افغانستان احتیاج دارند. همتایان بریتانیایی ما، MI۶، افسرانی را برای تحویل سلاحها و آموزشهای مورد نظر به افغانستان فرستادند. شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس اطلاعات عربستان سعودی اخیراً نوشته است که سعودی ها ۲.۷ میلیارد دلار برای حمایت از افغان ها هزینه کردند. سازمان اطلاعات پاکستان مجاهدین را آموزش می داد و گهگاه رهبری می کرد و حتی به آسیای مرکزی حمله می کرد. سازمان اطلاعات پاکستان بقیه کارها را انجام داد؛ این جنگ ضیاء الحق بود. به واقع، بحران اوکراین یک تهدید فوری امنیت و منافع ملی برای سیاست خارجی ایران نیست چون ایران با اوکراین مرز مشترک ندارد که تداوم جنگ و سیل مهاجرتها و آوارگان به سمت ایران سرازیر شود. ایالات متحده باید به یمن توجه کند، نه فقط به خاطر یمن، بلکه برای امنیت خاورمیانه. در این جا، ممکن است ایالات متحده انتظار داشته باشد که عقب راندن یا تحمیل تحقیر به ایران در خلیج فارس به تغییر رفتارهای ایران در عراق، یمن و سوریه منتج شود یا موضع مذاکراتی ایران را در سایر مسائل مورد اختلاف تضعیف کند.

برخی نیز ممکن است درباره تأثیر جنگ بر یکپارچگی جمعیتی دشمن یا روحیه و کارآمدی نیروهای نظامی خودی دچار اشتباه شوند. شوروی ها هرگز سربازان کافی برای شکست شورشیان نفرستادند و نتوانستند افغان های کافی را برای جنگ با آنها استخدام کنند. قرار گرفتن در خط مقدم، پشت مجاهدین، خطر قابل توجهی برای پاکستان به همراه داشت. کدام کشور یا کشورها حامی خط مقدم خواهند بود؟ به هر حال با توجه به خطر انفجار حوزه ای نفتی ایران توسط ایرانیها و یا جاسوسان آلمانی و دستیابی احتمالی آلمانی ها به این مناطق پس از پیروزی بر شوروی، حفاظت از مناطق نفتی جنوب ایران توسط انگلیسی ها کاملا ضروری تلقی می شد. در این صورت اثبات خطا بودن تهاجم یا دفاع زیان بار معمولا بسیار دشوار است. نایبالسلطنه در نامهای که پس از مطالعة دقیق آن عهدنامه به اوزلی نوشت، آن صلح را به زیان ترکها و نشانة ضعف عثمانی تشخیص داده بود (FO.

گور اوزلی به پشت­گرمی و حمایت مارکیز ولزلی (Marquis Wellesley)، وزیر خارجة جدید انگلستان و هماهنگ با لرد مینتو (Lord Minto)، مدیر وقت کمپانی، به ایران آمده بود تا در آن مقطع حساس نقش مفیدی ایفا کند. گسیل سفیر جدید حاصل جمعبندی لندن و کلکته مبنی بر ضرورت توجه جدیتر به ایران بود. خلیفه عباسی تلاش های بسیاری کرد تا جنبش المغنع را سرکوب کند و افراد بسیاری را برای انجام این کار گسیل کرد. روس ها از مخالفان پاکستانی که حملات تروریستی را در داخل کشور سازماندهی کردند، از جمله ربودن هواپیماهای غیرنظامی پاکستانی و تلاش برای ترور ضیاء (که در یک سقوط هواپیمای مشکوک در سال ۱۹۸۸ جان باخت) حمایت کردند. پهلوی که تجربه شکست خورده ازدواج با فوزیه، دختر ملک فاروق پادشاه مصر را داشت، در دومین تجربه نیز ناموفق بود و به واسطه آنچه عدم امکان بارداری ثریا عنوان شد، از او جدا شد و با فرح دیبا ازدواج کرد که از نظر اجتماعی، خانوادگی و ظاهری سطحی پایینتر از اسلافش را داشت. نخست اینکه: سرنوشت هیرمند ازنظر افغانها تمامشده است و ازاینپس در خصوص هریرود مذاکره میکنیم و در صورت ندادن امتیاز، تجربه هیرمند را در خراسان تکرار خواهیم کرد!

بهطورکلی نگاه دولت افغانستان به آب، بهعنوان یک منبع هیدروکربنی است و در نگاه طبیعی ازنظر دولتمردان افغانستان، آب در حکم نفت است و دولت باید بخشی از هزینههای خود را از طریق فروش آب به همسایگان تأمین کند. مأموریت الیس و موریه تعدیل بیشتر این پیشنویس با هدف تأمین حداکثر منافع بریتانیا در ایران بود. محمدرضا فرطوسی کارگردان فیلم بلند «من یوسفم مادر» همزمان با آغاز اکران این فیلم در گروه سینمایی «هنروتجربه» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اینکه بالاخره این فیلم اکران شده، موجب خوشحالی من است، چرا که فیلمم فرصت ارتباط مستقیم با مخاطب در شهرهای مختلف را پیدا کرده، استقبال هم از فیلم تا به امروز قابلقبول بوده به خصوص در خوزستان و شهرهای جنوبی، چراکه زبان فیلم عربی است و به دلیل فضای خاصی که فیلم دارد آنجا بیشتر مخاطبان با فیلم ارتباط برقرار میکنند. در این عملیات، نیروهای عراقی به پشتیبانی یک لشکر، ارتفاعاتِ قلعه آویزان را، که بر شهر مهران مسلط بود، تصرف کردند و نیروهای سازمان یاد شده، با برخورداری از حمایت یگانهای عراق، وارد شهر مهران شدند (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

دیدگاهتان را بنویسید