مروری بر تجربیات جهانی سیاستهای جمعیتی – ایسنا

کمی پس از قدرت گرفتن “شی” دولت مقرارت مربوط به تولد در چین را اصلاح کرد تا قوم چینی “هان” نیز بتواند مانند اقلیتها 2 یا 3 فرزند داشته باشند. نجواها می گویند که او ممکن است به خاطر سنِ بالا فقط یک دوره ریاست جمهوری طی کند ولی همانطوریکه بارها بین لئونید برژنف (Leonid Brezhnev) و ریچارد نیکسون (Richard Nixon) ردُ و بدل شد: قدرت، انرژی مضاعفِ فیزیولوژیک تولید می کند و نیروی ناشی از سِمَت و قدرت به مراتب از تغذیه، دارو و مراقبت بالاتر است. البته چین به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی در منطقه و جهان رقابت قابل قبولی در طول سالهای اخیر با ایران داشته و سعی کرده است این روابط در حوزههای مختلف سیاسی، اقتصادی و انرژی به سطح قابل قبولی ارتقا یابد. لذا اگر کشوری جمعیت تولیدکننده به همراه بهرهوری مناسب داشته باشد، میتواند تولید و صادرات بیشتری کند، ارز آوری داشته باشد و دیگر شاخصهای مؤثر در اقتصاد را ارتقا دهد. این مسئله باعث شد تا دولت نه تنها برای افراد کمدرآمد، سالخوردگان، بیماران و بیکاران معیشت بیشتری را فراهم کند بلکه برای مهاجران جدید نیز هزینههایی را تخصیص دهد. به گزارش ایرنا شینهوا با اعلام این خبر افزود: چین به هر یک از زوجین اجازه می دهد تا در یک بازنگری اساسی در سیاست های اساسی، صاحب سه فرزند شوند تا چالش های پیری جمعیت خود را برطرف کند.

اهمیت اساسی برای چین فروش محصولات شان در کشور های مختلف بود. این موضوع در مدلها و نظریههای اخیر رشد اقتصادی اهمیت بسیاری دارد و به سبب این است که در همه زمینههایی که در حوزه اقتصاد به شمار میآید، انسان عنصر اصلی و پایهای محسوب میشود. در سال 2018 ورود این ابزار به استان سینکیانگ بیش از 60 درصد افزایش یافت و به 330 هزار قطعه رسید. وزارت امور خارجه چین و مقامات استان سینکیانگ به درخواستهای متعدد برای اظهار نظر در این باره، پاسخ ندادند. به گزارش اکوایران، در شرایطی که سیاست امریکا مبنی بر خروج از خاورمیانه بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشته تا ادعا کنند خلا ناشی از این مسئله موجب شکل گرفتن «بازی بزرگ» جدید قدرتها در این منطقه میشود، برخی دیگر از آگاهان به مسائل منطقهای باور دارند آینده این منطقه الزاما صحنه چنین رقابتی نخواهد بود. تشویق سرمایهگذاری متقابل شركتهای نفتی كشورهای خاورمیانه در بخشهای پالایشگاهی و بازار انرژی چین. این زن در صورت تخلف از این دستور باید به کمپ میرفت. یکی از بازداشتیان سابق اردوگاههای سینکیانگ در این باره گفت که در دوران بازداشت برای توقف دوران قاعدگی به صورت مرتب مواد ضد بارداری به بدن او تزریق میشده و در دوران بازجویی به بخش تحتانی شکم او لگد میزدند.

این قانون در زمان “شی جینپینگ” (رئیس جمهور کنونی) به عنوان یکی از سختگیرترین رهبران دهههای اخیر چین تغییر کرد. گزارش ها حاکی است در کنار مسایل اقتصادی، علائم دیگری وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از کسانی که با کارهای ذهنی، جسمی و عاطفی فرزندآوری و تربیت فزندان درگیر هستند ممکن است به راحتی برای حل مشکلات جمعیت کشور قدم برندارند که بالا بودن هزینه ها یکی از مهمترین این دلایل است. این منطقه از نظر جغرافیایی خشک و غیرحاصلخیز است در سالهای گذشته با بمبگذاری و حملات چاقو از سوی گروههای افراطی مواجه شده است. براساس اطلاعات مندرج در آخرین سرشماری ملی، پیر شدن جمعیت چین در سالهای اخیر سرعت یافته است و نیمی از جمعیت حال حاضر چین و بالطبع شمار زیادی از افراد سالمند در شهرها زندگی میکنند. از طرفی تحقیقات “آدریان زنز” محقق چینی که قبل از انتشار در اختیار موسسه خبری اسوشیتیدپرس قرار گرفته، نشان میدهد که در سالهای اخیر هزاران میلیون دلار از بودجه دولت برای کنترل جمعیت به استان سینکیانگ اختصاص یافته است. براساس آخرین آمار دولت چین، میزان زاد و ولد در اکثر مناطق اویغور نشین مانند “کاشغر” و “ختن” بیش از 60 درصد بین سالهای 2015 تا 2018 کاهش یافته است.

15 اویغور و قزاق به اسوشیتدپرس اعلام کردند از زندانی یا جریمه مالی والدینی با تعداد فرزند زیاد خبر دارند. اگرچه پکن، پیش از این اقدامات جدید را منصفانه خوانده و به اقلیتها و قوم “هان” اجازه داشتن تعداد فرزند مساوی را میدهد. در این دوران اقلیتهای چینی اجازه داشتن 2 فرزند و ساکنان روستاها و حومه مجاز به داشتن 3 فرزند بودند. بسیاری از آنها برای داشتن فرزند زیاد دهها سال به زندان رفتهاند. مربی کمپ آنها نیز اعلام کرده بود در صورت بارداری باید جنین را سقط کنند. با توجه به تحقیقاتش نشان داد که از سال 2016، سینکیانگ پمپاژ دهها ملیون دلار برای کنترل جمعیت این استان را آغاز کرد. قبل از اینکه کامنتهای خشمگین خود را در رابطه باکیفیت خودروهای انگلیسی بنویسید، به این نکته توجه کنید به ازای یک خود معروف مانند جگوار تایپ ای، هزاران خود مانند واکسهال استرا وجود داشتند که در مقایسه با نمونههای بینالمللی، خودروهای بسیار ضعیفی محسوب میشدند.

دیدگاهتان را بنویسید