ما دنبال تشنج و دعوا نیستیم

ژیمناستیک باعث بالا رفتن انعطاف بدنی، چابکی، سرعت و بالا رفتن اعتماد به نفس در کودکان می شود. ژیمناستیک بهترین رشته ورزشی برای کودکانی است که هنوز اسکلت بندی آن ها به طور کامل شکل نگرفته است. لباس مخصوص ورزش کشتی به شکل دو بنده است و قسمت های مشخصی از بدن را می پوشاند. امروز با افتخار قطعهای از پازل ورزش آبرومند میهن عزیزمان کاملتر شد. آشنايي با او براي من افتخار بزرگي به حساب مي آيد. او که شنيده بود پاي راست من ضرب ديده با اين پا به خوبي مدارا کرد و هرگز نخواست با هجوم به اين پا مرا زجر دهد.

جهان پهلوان تختي به هنگام عزيمت به آخرين سفر خود، در ميان خيل عظيم مردمي که براي بدرقه او و همراهانش آمده بودند در گفت و گو با خبرنگار” کيهان ورزشي” گفت: هيچ چيز نمي تواند مرا خوشحال کند، پول، مدال طلا، عشق و حتي عشق. کوبا هم در المپیکهای تابستانی اخیر با کسب دو مدال طلا و یک نقره خوب درخشید، در حالی که روسیه، ارمنستان و صربستان مدالهای متنوعی را در جریان تورنمنت ۲۰۱۶ کسب کردند. پس از تختي قهرمانان بسياري بودند که با کسب چند مدال جهاني و تقليد ازحرکت هاي مردمي تختي سوداي دستيابي به موقعيت بي بديل او در سرپروراندند و چند صباحي به مدد تبليغات و جنجال هاي مطبوعاتي رداي جهان پهلواني را بر تن کردند اما هيچگاه نتوانستند به خانه هاي روشن و پاک دل مردم راه پيدا کنند عشق و ارادت خالصانه توده هاي معتقد و مذهبي به اين ” سلاله بي فخر و تبار برخاسته از تن درد و رنج و محروميت” خود آن چنان عميق و ريشه دار و آگاهانه است که حتي نيش گزنده آن” دروغ بزرگ ” هم نتوانسته است، کوچکترين خللي در آن ايجاد کند.

در 6 دوره پیاپی از بازیهای المپیک به مقام قهرمانی رسید و در 32 مسابقه بزرگ پهلوانی هم حریفان خود را شکست داد تا بلند آوازه ترین کشتی گیر زمان خود باشد . دو ورزشکار، مرتّب به هم مشت می زنند و تکنیکی رد و بدل نمی شود. پس از گذشت زمان کشتی بانوان به دو گروه اساسی تقسیم شد. شاه حسيني يکي از دوستان نزديک تختي ضمن بيان خاطره يکي از ديدارهاي خود با وي از قول جهان پهلوان نقل مي کند:” اومدن به من مي گن حالا که بعضي از آقايون ورزشکار فيلم بازي کردن و از نظر مال و تمول، شارژ شدن، تو هم بيا پول کلوني بگير و تو يکي دو تا فيلم بازي کن.

از آنجا که کشتی گیرها مدام با هم درگیر هستند و یکدیگر را روی تشک کشتی می کوبند، این حالت به وجود می آید. بابک با اشاره به علاقه و سمپاتي متقابلي که مردم نسبت به تختي داشتند، برخورد آنها با جهان پهلوان را نظير اعتمادي مي داند که نسبت به پهلوان هاي قديم وجود داشت. گویا وقتی که حسن چوپان در ترکیه برنامه اجرا کرده بود، آمریکاییها قصد اعطای پناهندگی به او را داشتند، اما با پاسخ قاطع او مواجه شدند.

وقتی تیم ملی کشتی ایران در مسابقات جهانی 2021 نایبقهرمان شد و حسن یزدانی حریف آمریکایی را برد همه درباره کشتی حرف میزدند و مسئولان عالیرتبه کشور پیام تبریک دادند. وی در مورد اهمیت این رقابت ها گفت: این مسابقات انتخابی تیم های ملی برای حضور در مسابقات جهانی محسوب می شود و تمام مدعیان برای پوشیدن لباس تیم ملی باید در این مسابقات شرکت کنند. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، چهل و نهمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک از ساعت 15:25 امروز سه شنبه 17 اسفند ماه در سالن استاد فارسی آکادمی ملی المپیک با حضور حمید سجادی وزیر ورزش، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و اعضای مجمع آغاز شد.

لازم به یادآوری است که زمانی که یک رقابت دارای قوانین براي بازي و برد است یا انجام قوانین مخصوص به برد همانند مسابقهٔ Last Man Standing زمانیکه حریف نقش بر زمین است داور تا ۱۰ می شمارد و بعد از تمام شدن شمارش، حریف K. O ميشود . دیگر خبری از کشت و کشتار یا شکستگی های وحشتناک نیست و می بینید که بچّه ها نیز در سالن حضور دارند.

من در بخشی از کتاب دیگری که یک سال پیش در ایتالیا منتشر شده نیز یکی از معروفترین مبارزات تختی با کشتیگیر اهل شوروی سابق که تختی در این مسابقه به خاطر مصدومیت پای حریفش بین برد و باخت، ترجیح میدهد که ببازد را روایت کرده ام. این ویژگی ، در میان دیگر ، باعث می شود Fox Sport یک مدعی برتر در بین بهترین سایت برای جریان های ورزشی باشد. کشتی پهلوانی ( در زور خانه ها ) – کشتی باچوخه ( سراسر استان خراسان ) – کشتی لوچو ( روستاهای مازندران ) – کشتی گیله مردی ( استان گیلان )- کشتی زوران پاتوله ( کردستان )- کشتی جنگ یا زوران ( الیگودرز و روستاهای آن ) – کشتی بغل به بغل ( روستاهای قزوین ) – کشتی آشیرما ( آذربایجان شرقی و روستاهای اطراف خوی )- کشتی گرش ( مناطق ترکمن نشین )- کشتی عربی ( ایلات و عشایر خوزستان ) – کشتی کمر بندی ( اصفهان و روستاهای فریدن )- کشتی لشکر کشی ( استان یزد ) – کشتی گچ گردان ( سیستان و بلوچستان به ویژه در روستاهای زابل ) – کشتی دسته بغل ( استان فارس به ویژه منطقه ارسنجان ) و دیگر انواع کشتی در میان ایلها و عشایر و مناطق روستایی ایران .

هر چند آن ها در لیگ حضور داشتند اما ما نمیتوانستیم این نفرات را از مسابقات جهانی که مهر ماه برگزار شد تا خرداد یا تیر آینده رها کنیم، بنابراین تصمیم گرفتیم حدودا همزمان با مسابقات آسیایی یا جام تختی، این نفرات را به یک تورنمنت خارجی اعزام کنیم تا در نهایت در مرحله نهایی انتخابی وارد چرخه شوند. بزرگان این دیار، قلعه گردن و شاقوز کوتی تنکابن، قاسم آباد سفلی و علیا و سرولات در شهرستان چابکسر، رحیم آباد و بالکو سرا در شهرستان لنگرود را مهد پهلوانان نامدار کشتی گیله مردی می دانند و به گفته آنها حضور در کشتی محلی یا به اصطلاح محلی (کشتی سراها) از تفریحات اکثر مردم در شبهای تابستان به حساب می آمد.

از قول رجب خان، تعریف میکنند که حاج قلی در دکانش بر روی تخت بلندی مینشست و به همین سبب در میان اهالی خانیآباد به حاج قلی تختی شهرت یافته بود. در زمانهای گذشته تشک کشتی وجود نداشته و به جز گود زورخانه، کشتی روی زمین و خاک نرمی که روی آن میپاشیدند انجام میگرفت. نخستین واقعهای که در کودکی غلامرضا روی داد و ضربهای بزرگ و فراموش نشدنی بر روح او وارد کرد، آن بود که مرحوم پدرش برای تأمین معاش خانواده ناچارشد خانهٔ مسکونی خود را گرو بگذارد.

«حاج قلی»، پدر بزرگ غلامرضا، فروشندهٔ خواربار و بنشن بود. این همکاری قطعا در آینده به سود ورزش ایران خواهد بود. پس از آن غوغايي به پا شد که در تاريخ مشارکت هاي مردمي ايران کم نظير و شايد بي نظير بود. برخی از این وب سایت ها فقط برای رویدادهای خاص هزینه دارند ، اما گزینه ای را برای ورود به اعتبارنامه اشتراک شما با هر یک از شرکای کانال خود ارائه می دهند و از این طریق می توانید بدون هزینه دسترسی ، مستقیم به تماشای رویداد ورزشی بپردازید.

او توهم داشت. برای این آقا کلمه جاسوس را می گذارم و هر فدراسیون رفته این کار را می کند. ریچ بندر مدیراجرایی فدراسیون کشتی آمریکا در این باره گفت: فدراسیون کشتی آمریکا از اینکه ایران تصمیم گرفته در رویداد بالپارک شرکت نکند بسیار متأسف است. پهلوان 36 ساله ايران با وجود عدم آمادگي کافي و گذشتن از مرز بازنشستگي شرکت در مسابقه هاي جهاني 1966 (تيرماه 1345) توليدو را پذيرفت.

این دعوت دوستانه بوده نه جام جهانی که ایران مجبور باشد در آن شرکت کند. با اين همه ترديدي نيست که راز محبوبيت و ماندگاري کم نظير شادروان غلامرضا تختي را نه در برق نشان هاي رنگارنگ ورزشي او که در خصايص و سجاياي اخلاقي و صفات بارز انساني اين فرزند وفادار مردم بايد جستجو کرد. به راستي تا آن موقع از خصوصيات اخلاقي، رفتار و کردار انساني و والاي تختي خبرنداشتم. محمود رفعت از دوستان و علاقمندان جهان پهلوان و نويسنده کتاب ” تختي مرد هميشه جاويد” اين واقعه تاريخي را چنين نقل مي کند:” مردم که دهن به دهن خبردار شده بودند از دور و نزديک خودشان را رسانده بودند به پهلوان و بي دريغ هر چه از دستشان برمي آمد کمک کرده بودند.

نقافيان از مفسران قديمي ورزش در مشهد با تجليل از سجاياي اخلاقي جهان پهلوان تختي مي گويد:” تختي ارادت وعلاقه زيادي به حضرت امام رضا (ع) داشت و در هر فرصتي که پيش مي آمد و يا قبل از هر سفري به خارج به مشهد مي آمد و به زيارت و پابوسي آن حضرت مشرف مي شد. او هرگز در مسابقات المپیک شکست نخورد، هرچند در سال ۱۹۶۴ مقابل احمد آییک از ترکیه مساوی کرد. بهترین رشته ورزشی برای کودکان در رده های سنی مختلف کدام است؟

در کنار او نفراتی مانند یونس امامی که در این مدت درخشش خوبی در رده سنی امیدها و بزرگسالان داشته، میتواند تهدیدی جدی برای صادقی باشد. صباح شریعتی حتی در المپیک ریو هم توانست یک مدال برنز برای این کشور به دست بیاورد. سرگئی در دو المپیک ۱۹۸۰ و ۱۹۸۸ موفق به کسب مدال طلا شد و ۶ طلای جهانی را نیز کسب کرد. البته فیزیک بدنی کودک شما نیز برای انتخاب رشته ورزشی مناسب برای او بسیار مهم است.

با نزدیک شدن به زمان انتخابات فیفا برای کرسی ریاست این نهاد ورزشی ، نامزدهای تصاحب این کرسی نیز دست به کار شده تا با ارائه وعده های مختلف ، آرا بیشتری را برای خود کسب نمایند. با این حال ، افراد زیادی نیز هستند که ورزش را دوست دارند. «رجب خان» (پدر تختی) غیر از وی دو پسر و دو دختر دیگر نیز داشت که همهٔ آنها از غلامرضا بزرگتر بودند.

دیدگاهتان را بنویسید