ما دنبال تشنج و دعوا نیستیم

از قول رجب خان، تعريف مي کنند که حاج قلي در دکانش بر روي تخت بلندي مي نشست و به همين سبب در ميان اهالي خاني آباد به حاج قلي تختي شهرت يافته بود. او خاطرنشان کرد: وقتی حسن یزدانی قهرمان اول دنیاست باید به او فرجه بدهیم از دو مرحله جلوتر کارش را شروع کند و بر اساس آورده کشتی گیران رفتار کنیم. پایگاه خبری فوتبالی- هنوز عمر مجموعه ورزشی حسن یزدانی به یک ماه نرسیده که اولین خارجی راهی لپوصحرا شده تا کنار قهرمان جهان و المپیک تمرین کند. در کنار این نفرات کشتیگیرانی همچون رسول و عظیم گرمسیری، برومند اصلان و هادی علیزاده نیز برای رسیدن به دوبنده تیم ملی تلاش خواهند کرد.

البته جانشینان تختی در مسابقات جهانی صوفیه (۱۹۶۳) و منچستر (۱۹۶۵) از دریافت حتی یک امتیاز در وزن هفتم ناموفق بودند، این امر در کنار عشق وافری که ملت ایران به جهان پهلوان داشتند، موجی از درخواستهای مردمی و مطبوعاتی برای حضور مجدد تختی در رقابتهای جهانی را برانگیخته بود.پهلوان ۳۶ سالهی ایران با وجود عدم آمادگی کافی و گذشتن از مرز بازنشستگی شرکت در مسابقههای جهانی ۱۹۶۶ (تیر ماه ۱۳۴۵) تولیدورا پذیرفت. تختی که پس از بازگشت از خوزستان (مسجد سلیمان) روانهی خدمت سربازی شده بود، در سربازخانه با استفاده از فرصتها و توجهات فراهم شده، بهویژه تشویق و حمایت دبیر وقت فدراسیون کشتی که در دژبان ارتش فعالیت داشت، تمرینات کشتی خود را بار دیگر آغاز کرد.

بعد از صادر نشدن ویزای شش نفر از اعضای کاروان تیم ملی کشتی آزاد، علیرضا دبیر در نامهای به بوریس بومگارتنر، رئیس فدراسیون کشتی امریکا از انصراف تیم ملی برای مسابقه دوستانه به این کشور خبر داد. Heels به معنی پاشنه ها (در مکزیک با عنوان rudos شناخته می شوند) آدم بدهای کشتی کج هستند، کسانی که اغلب اوقات (نه همیشه) تقلب کرده و شیطان صفت هستند که توسط جمعیت حاضر هو می شوند. شب سوم اثاثيه را برديم به خانه همسايه ها و دو اتاق اجاره کرديم. تیم ملی ایران اگرچه نتوانست مقام قهرمانی خود را در این مسابقات حفظ کند ولی کسب مقام سوم جهان نیز با توجه به کارشکنیها و ناداوریهایی که در حق تختی و سایر کشتیگیران ایران روا شد نتیجهی قابل قبولی تلقی میشود.

شب سوم اثاثیه را بردیم به خانهی همسایهها و دو اتاق اجاره کردیم. به کمک کشتی بود که انسان میتوانست از جان خود و خانواده خود حفاظت کند و باز هم به خاطر کشتی بود که انسان میتوانست غذا به دست آورد . در همان اوان، خیال قهرمان شدن، مدتی او را به وسوسه انداخت اما از همان نوجوانی که تازه به فکر باشگاه رفتن افتاده بود، اعتقاد داشت که ورزش برای تندرستی و سلامت جان و تن هر دو لازم است. گرایی یک دقیقه زمان برای جبران داشت و بعد از بیرون رفتن پای حریف، یک بار هم او بیرون رفت تا کشتی 6 بر 2 شود.

در این سبک، کشتی گیر آزادانه اجازه استفاده از پای خود را برای ضربه زدن دارد و باید شانه حریف را بر زمین گرد کشتی بچسباند تا بعد از شمردن تا عدد سه، او را ضربه فنی کند. تختی در مسابقات انتخابی مسابقات جهانی ۱۹۶۶ از نظر نتایج فنی و پیروزی با ضربهی فنی، بهترین چهره شناخته شده و به عنوان بهترین کشتی گیر وزن هفتم ایران راهی آمریکا شده بود با این حال کارشکنیها و برخوردهای سویی که از سوی برخی افراد و مقامات نسبت به او روا میشد روحیهی او را تضعیف کرده بود.

ورزشکار معمولا در سایت ها و فروشگاه های اینترنتی محصول مورد نظر خود را سرچ می کند تا بتواند بهترین خرید را انجام دهد. کاوه افزود: به عقیده من اداره کل ورزش و جوانان استان باید این سالنها را شرطی واگذار کند، ضمن اینکه اِشل و دستورالعمل مشخصی هم درخصوص شهریهها در نظر بگیرد. کشتی با این سبک، کشتی گیر ها تنها مجبور به گرفتن پایین کمر حریف هستند و نمی توانند از پا استفاده کنند.

الان هم این فرصت برای همه بچهها و همینطور هم وزنهایم که مدعی دوبنده تیم ملی هستند، ایجاد شده که رقابت کنند و من هم مثل بقیه در این چرخه کشتی میگیرم تا درنهایت هر کسی حقش است در این چرخه به تیم ملی برسد. ما دو سال و نیم فحش خوردیم اما خب نتایج شیرینی به دست آمد. اگر هنگام پخش یک مسابقه زنده ، روی گوگل جستجو کنید ، احتمالاً وب سایتهای زیادی را پیدا می کنید که از هیچ کجای نتایج جستجو به دست نمی آیند. اگر از بهترین سایتهای دیگر برای پخش ورزش که رایگان و قانونی است ، اطلاع دارید، در بخش نظرات نام آن را برای ما ذکر کنید.

استفاده از این سرویس ها با توجه به سرورهای داخلی آن ها ، موجب دسترسی و پخش سریع و همچنین مصرف کمتر اینترنت نسبت به سایت های خارجی می باشد. جهان پهلوان به هنگام عزیمت به آخرین سفر خود، در میان خیل عظیم مردمی که برای بدرقه ی او و همراهانش آمده بودند در گفتوگو با خبرنگار “ کیهان ورزشی“ گفت:“ هیچ چیز نمیتواند مرا خوشحال کند، پول، مدال طلا، عشق و حتی عشق. قهرمان ارزشمند ایران در شرایطی در این دیدارهای شرکت کرد که از بیماری خطرناکی رنج میبرد با این حال عشق به ملت ایران او را به مصاف با بزرگترین قهرمانان جهان کشاند.

مسابقات سال ۱۹۵۱ هلسینکی (فنلاند) برای تختی آغاز راهی بود که طی ۱۵ سال آینده با کسب دهها پیروزی و فتح سکوهای متعدد قهرمانی در بزرگترین میادین بینالمللی کشتی ادامه یافت. در فاصله ی سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۶، جهان پهلوان تختی با وجود سن بالا همچنان عضو تیم ملی ایران بود. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، چهل و نهمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک از ساعت 15:25 امروز سه شنبه 17 اسفند ماه در سالن استاد فارسی آکادمی ملی المپیک با حضور حمید سجادی وزیر ورزش، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و اعضای مجمع آغاز شد.

شادروان غلامرضا تختی در سال ۱۳۳۱ (۱۹۵۲) در نخستین حضور خود در رقابتهای المپیک با کسب شش پیروزی و قبول یک شکست در برابر “دیوید جیما کوریدزه”از شوروی صاحب نشان نقره شد. جهان پهلوان تختي در اين مسابقات با حضور مقتدرانه در برابر ” وان براند” آمريکايي، ” مريود” روسي و ” عصمت آتلي” که از قهرمانان صاحب نام وزن هفتم بودند از حيثيت کشتي ايران به خوبي دفاع کرد و در نهايت پس از تساوي با ” مرويد” جوان تنها به دليل 200 گرم اضافه وزن نسبت به حريف از دريافت نشان طلا محروم شد و به گردن آويز نقره رضايت داد.

دیدگاهتان را بنویسید