شعر نو عاشقانه ، غمگین ، دلتنگی ، شاد ، زیبا و جدید

بنابراین با توجه به آنچه بیان شد می توان نتیجه گرفت که تاریخ دقیق خلق این شعر نوشته ناب در طول مدت زمان حاکم بودن میرصفدرعلی از سال 1886 تا 1891 میلادی بوده است. وقتی هیچ سوی امیدی نسبت به آینده نباشد، چارهای جز گوشهگیری و انتظار برای گذشت زمان نداریم. عاشق ابتدا دو چشم معشوق را می یابد، اما چشمان جادوی معشوق، او را به سوی ابرو اشارت می کنند و ابروها نیز عاشق را به سوی خال هدایت می نمایند تا بلکه نشان دل را از خال جستجو کند.

ویژکی سبک مونشی رم اینگونه بوده که متن نستعلیق را با جوهر سفید بر روی زمینۀ قرمز خطاطی می کرده است. شعر دوم که در بالا و پایین صفحه خطاطی شده است، شعری است که معشوق زیباروی شاعر را ستوده است و می گوید که: رخ یار که همانند ماه است می تواند در یک لحظه صد دل شیفته را برباید. غیر از معنی شعر شنیدستم که شهبازی کهنسال شما میتوانید شعر امید به صورت داستان را نیز در ستاره بخوانید.

این اشعار از کتاب بوستان سعدی، باب اول در عدل و تدبیر و رای، برگرفته شده اند که به خوبی نشان دهندۀ سبک شعری سعدی در ستایش خدا گونۀ انسانها است. مادرم سینی چایی در دست گل لبخندی چید، هدیه اش داد به من خواهرم تکه نانی آورد، آمد آنجا لب پاشویه نشست پدرم دفتر شعری آورد، تکیه بر پشتی داد شعر زیبایی خواند، و مرا برد، به آرامش زیبای یقین با خودم می گفتم زندگی، راز بزرگی است که در ما جاریست زندگی فاصله آمدن و رفتن ماست رود دنیا جاریست زندگی ، آبتنی کردن در این رود است وقت رفتن به همان عریانی؛ که به هنگام ورود آمده ایم دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟

محمد حسین کاتب این اثر ادبی زیبا را به هنگام پادشاهی اکبر کبیر (پادشاه مقتدر سلسلۀ گوکانیان) در هند خلق کرده است. علاوه بر این، شعر کوتاه عاشقانه در لحظه اثر میبخشد: آرام میکند یا موجی از خشم و تأثر را برمیانگیزد. با مجموعهای زیبای شعر ناب عاشقانه از شاعران معاصر و کهن همراه همیشگی ستاره باشید. با همه محرومیت ها و محدودیت ها شاعران خوبی رو توی این کانون میشه دید و شعرهای خوبی رو میشه شنید.

این شهر و این کانون پر از استعدادایی هست که نمیدونم چرا تا حالا مطرح نشدن! کانون ادبی سایه با مسئولیت روح الله قاسمی عزیز مدتیه که توی کتابخونه این شهر فعالیت خودش رو شروع کرده و توی مدت کمی که از افتتاحش میگذره هم جلسات پرباری رو داشته که با جدیت به نقد میپردازن و هم دوتا شب شعر خوب رو برگزار کرده که خوشحالم که توی هردوتاش حضور داشتم و از نزدیک تلاش دوستان رو دیدم. اما وقتی شعرخوانی شروع شد اونقدر شعر خوب شنیدم که دلم نمیخواست جلسه تموم شه. وقتی رفتم به جلسه هفتگی کانون ادبی پریشان که توی کتابخونه شهید مدنی این شهر برگزار میشه، اعضا رو که دیدم متوجه شدم که تقریبا هیچکدوم از شاعران شناخته شده این شهر توی جلسه نیستن.

از جمله مشهورترین این شاعران که خوشنویسی اشعار آنها در زیر آمده است می توان سعدی و باباطاهر عریان را نام برد. بهتر است متن خود را مقالهی ادبی بنامید و اگر دوست دارید شعر بسرایید ماهیت و ساختار شعر را بیاموزید. اونقدر فضاهای صمیمی و دوست داشتنی دارن که دلم می خواست همه کارم فقط این بود که برم توی این جلسات شرکت کنم. آثار میر علی بسیار مورد توجه شاه جهان گورکانی بود و در دوران حکومت این شاه بسیاری از خوشنویسی های او در کتابی به نام شاه جمع آوری شد.

کازرون یه کانون ادبی دیگه هم به نام “دلکده” داره که متاسفانه هنوز نتونستم توی جلساتشون شرکت کنم اما اعضاشون رو دیدم و باهاشون گپ و گفتی داشتم. البته الان خانم محبی کارشناس محترم فرهنگی کتابخونه های شهرستان فسا زحمت پیگیری های این جلسات رو به عهده داره و همچنان جلسات با قوت برگزار میشه. یک سالی هست که این انجمن فعالیتش رو آورده زیر نظر کتابخونه ها و توی کتابخونه عمومی جنت شهر جلساتش رو برگزار میکنه.

این متن را بهتر است مقاله یا بیانیه بنامیم زیرا نه از نظر چیستی شعر است و نه از نظر چونی. کبوتر نشست و سرش را زیر پرهایش فرو کرد و منتظر ماند تا باز شکاری بیاید و با چنگال تیزش او را خرد و نابود کند. کبوتر بختبرگشته نگاهی به زیر درخت انداخت و دید که یک شکارچی هم کمانش را در دست گرفته و تیرش را آمادهی پرتاب کرده است.

روزها را بی هم شب… شعر، هم از دیدگاه روایت و هم از دیدگاه ماهیت با تمام متون ادبی و غیر ادبی تفاوت دارد. غم بیاویخته با رنگ غروب. سعدی در این ابیات متذکر می شود که آدمی نباید به آسانی به دل بستن محض روی آورد و در بند غم جانگداز آن اسیر بماند. عشق وسعت آسمان زیبایی اش را به رخ زمین و زمینیان می کشد و در رگ و پی آدمیت نفوذ می کند و آنجاست که شور و هیجان قلیان می کند و به سر حد خود می رسد. یک طرف بال و پر پروانه را هم دوست میدارد…

همه ما تو زندگیمون دوست داریم که همیشه در رفاه و آرامش و آسایش باشیم و طبیعت و سرشت ما آدمها راحت طلبی است. اکثر افرادی که عشق را تجربه می کنند از مطالعه اشعار عاشقانه لذت می برند و همچنین تمایل به ارسال آن برای مخاطب مورد نظرشان دارند به همین خاطر، در ادامه مطلب زیباترین شعر ناب عاشقانه را گرد آوری کرده ایم و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، از این رو با آروزی عشقی سرشار از حال خوش و آرامش بخش به شما دوستان پیشنهاد می کنیم تا پایان مظلب همراه ما باشید.

مانیزدر گودال غفلت و طمع دست و پا میزنیم و به خیالمان با یکی دوجمله ” ادرکنی ،مرا دریاب” حق را ادا کرده ایم. کبوتر پر زنان به سمت دشت و کوه پرواز میکرد به امید اینکه شاید از دست باز شکاری جان سالم به در ببرد. در آن لحظه کبوتر که از همه جا و همه چیز ناامید شده بود، به خدا امید بست و در دلش از خداوند کمک خواست. ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – شعر «امید» از پروین اعتصامی درباره امید داشتن به خدا و یاری پروردگار است.

مازیاران چشم یاری داشتیم… چون کبوتر از همه جا قطع امید کرد و فقط به یاری خداوند امید بست، خداوند نیز که مانند یک داور و قاضی زنده و حاضر، شاهد تمام ماجرا بود، کبوتر را نجات داد. درست است که شعر با گفتار به روایت درمیآید اما یک روایت ساده نیست بلکه روایت از یک آفرینش هنری است و همچنین نباید فراموش شود که این تعریف، روایت شعر و داستان را در بر میگیرد و لازم است تفاوت این دو روایت را هم بشناسیم. شعر یک گزارش آگاهی و اطلاعاتی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید