سیاست خاورمیانهای بایدن به نفع چین تمام میشود – ایرنا

متعاقب آن افزایش جمعیت سالخوردهها و افراد از کار افتاده و ناتوان و همینطور سالمندان مبتلا به بیماریهای مزمن نیاز به افزایش جمعیت جوان برای پرکردن این خلاء احساس میشود. تأثیر معنوی ایران و جایگاه ژئو استراتژیک این کشور در منطقه موجب میشود که ایران و چین یک سند ۲۵ ساله راهبردی را امضا کنند که این سند میتواند آینده اقتصادی ایران را رقم بزند، زیرا چین قرار است در ۲۵ سال آینده ۶۵۰ میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز ایران سرمایهگذاری کند. نهادهای چندجانبه و حقوق بینالملل برای پیشبرد این ارزشها و هنجارها طراحی شدهاند و اغلب از فناوری برای تقویت آنها استفاده میشود. در سلسله ” مینگ ” تنوع کالاها بسیار زیاد بود و تبادلات کالا اغلب صورت می گرفت . 4. ایالات متحده باید برای تشویق رهیافت های هماهنگ بین آمریکا، هند، ژاپن، و استرالیا- به منظور برنامه های توسعه اقتصادی در بنگلادش و میانمار- تلاش نماید، چرا که ثبات این دو کشور(بنگلادش و میانمار) برای صلح و امنیت بخش شمال شرقی شبه قاره هند و خلیج بنگال- که دروازه ورودی تنگه مالاکا می باشد – اهمیت دارد.

به ویژه در دایره هندو ها در شمال هند. همکاری ها برای تولید واکسن و ارائه دانش به ایران چگونه پیش می رود؟ کارشناسان و ناظران سیاسی رفتارهای دیپلماتیک پکن در قبال تحولات لیبی را کاملا منطبق با سیاست آفریقایی چین می دانند. ناظران سیاسی معتقدند چین در روزهای آینده نقش فعال تری در تحولات مرتبط با شمال آفریقا بازی خواهد کرد و موضوع لیبی می تواند پکن را به رقابت جدی تری با غرب بکشاند. در یک دهه اخیر و با تغییر جایگاه چین از یک قدرت منطقه ای به یک قدرت در حال ظهور بین المللی ، همکاری های دو طرف وارد مرحله جدیدی شده و مسایل اقتصادی به عنوان مرکز ثقل همکاری ها مورد توجه جدی مقام های پکن قرار گرفته است. استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی لیبی باید مورد احترام جامعه جهانی قرار گیرد و نکته چهارم اینکه، ترتیبات پس از جنگ لیبی باید بدست سازمان ملل هدایت شود و پکن از اینکه شرایط لیبی مانند افغانستان و عراق رقم بخورد ، نگران است و از سهم خود در این بخش از قاره آفریقا هرگز نخواهد گذشت.

در سال 2000میلادی این رقم به مرز 11 میلیارد دلار رسید. از سال ۲۰۲۰ چین، درمجموع در مقایسه با فرانسه، ایتالیا و آمریکا مسئول پروژههای ساختوساز بیشتری در آفریقا بوده است. براساس برنامه تدوین شده حجم مناسبات چین با آفریقا در سال 2010 به مرز 100 میلیارد دلار رسید و به این ترتیب چین بزودی از آمریکا و فرانسه پیشی خواهد گرفت و اولین و بزرگترین شریک تجاری آفریقا خواهد شد. در آن سال صادرات چین به آفریقا بالغ بر 7/26 میلیارد دلار شد. اینها اصولی است که ما به طور پیوسته سال به سال با روحیه تداوم بر آن تکیه میکنیم. جای جون معاون وزیر خارجه چین نیز که به عنوان نماینده پکن و ناظر در نشست بین المللی دوستان لیبی شرکت کرده بود در جایگاه خود موضع کشورش را به گوش جهانیان رساند و گفت: ما همواره اوضاع لیبی را زیرنظر داریم. رهبر روسیه تاکید کرد که “بخش مهمی از این سفر، بحث در مورد موضوعات مرتبط بینالمللی خواهد بود.” او گفت: هماهنگی سیاست خارجی روسیه و چین مبتنی بر رویکردهای نزدیک و همزمان برای حل مسائل جهانی و منطقهای است. در برنامه فوق ، ایجاد موافقتنامه تجارت آزاد با آفریقا مورد تاکید قرار گرفت.

مقامات چین نیز معمولا هرگونه تماس دولت های خارجی با مقامات ارشد تایوان را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند. درحال حاضر چین سومین شریک تجاری آفریقا پس از آمریکا و فرانسه به شمار می رود. اگر چین در این زمینه با یک انتخاب روبرو باشد، آمریکا نیز همینطور خواهد بود. ارگان حزب حاکم چین در انتقاد خود از غرب وضعیت ناپایدار افغانستان و عراق را مثال زده و با شکننده توصیف کردن وضعیت لیبی تاکید کرد نباید اجازه داد ناتو و آمریکا سازمان ملل را در لیبی تضعیف کنند. م بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان چهاین در ۲۲۱ پ. چین مدتهای طولانی ادعا میکرد که سرش در لاک خودش است، در سیاست خارجی خود دکترین «عدممداخله» را حفظ میکند و از اعزام نیروهای مسلح خود به خارج تا حد زیادی خودداری کرده است؛ اما در حال حاضر درحالیکه منافع بهسرعت رو به افزایش چین در آفریقا این نیاز را ایجاد کرده است که پیمانکاران امنیتی از آن منافع محافظت کنند، این اصول دیپلماتیک در بوته آزمایش قرار گرفتهاند. هرچند اوضاع سیاسی کشورهای آفریقایی مانند لیبی ریسک پذیری های بالایی دارد اما این قاره جذابیت های زیادی نیز برای چین دارد. امروز چین ولع زیادی برای سرمایه گذاری در تمام کشورهای آفریقایی ( با ثبات و یا حتی گرفتار در ناآرامی های داخلی ) دارد.

دیدگاهتان را بنویسید