رسمی؛ سفر کشتی گیران ایرانی به آمریکا کنسل شد – ورزش سه

برای ارزیابی دقیق و روشن عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران و نتایج به دست آمده کشتیگیران کشورمان در بازیهای المپیک 2020 توکیو و اینکه این عدم موفقیت را باید حاصل نبود برنامهریزی اصولی فدراسیون کشتی برای این المپیک دانست یا اینکه کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد و از جمله غلامرضا محمدی سرمربی این تیم مقصر نتایج به دست آمده در توکیو بودهاند، بر آن شدیم تا با تعدادی از قهرمانان پیشکسوت کشتی آزاد ایران جهان و المپیک گفتوگو کنیم ولی هیچکدام حاضر به انجام این گفتوگو نشدند و ترجیح دادند برای کشتی اصلاً صحبتی نکنند و سکوت اختیار کنند.

نبود یک برنامه بلندمدت چهار یا پنجساله که میبایست پس از بازیهای المپیک 2016 ریودوژانیرو در دستور کار دستاندرکاران و مسئولان ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی قرار میگرفت ولی بسان دورههای پیشبازیهای المپیک، طرح و برنامهای مدون و اصولی برای موفقیت در المپیک 2020 توکیو وجود نداشت. در حالی که مشکل کشتی ما بسیار فراتر و اساسیتر از تغییر در ارکان کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد است و اینطور نیست که فقط کادر فنی تیم ملی را مقصر اصلی ناکامی تیمی دانست که در رقابتهای شش وزن المپیک توکیو بدون مدال طلا ماند و فقط توانست به یک مدال نقره و یک برنز دست پیدا کند.

باوفا در پاسخ به این پرسش که کرونا چقدر به کشتی پایه لطمه زده است، خاطرنشان کرد: اگر به سالهای قبل و بین 2016 تا 2018 که قهرمان دنیا شدیم، برگردیم میبینیم که در آن زمان پشتوانههای خوبی به کشتی تزریق شدند و کادر فنی تیم ملی هم توانست از پتانسیل موجود به نحوی شایسته استفاده کند. وی با تاکید بر اینکه رسیدن به دوبنده تیم ملی مجانی نیست، گفت: کشتی گیری که در پایان چرخه انتخابی به دوبنده تیم ملی می رسد باید شایسته تر از دیگر کشتی گیران باشد و آن را با عملکرد خود ثابت کند.

شیرینی لاکتوز کمتر از ساکاروز می باشد. طوری که شواهد موجود نشان میدهد در شرایطی که کمتر از دو ماه به آغاز پیکارهای کشتی قهرمانی 2012 جهان در نروژ فرصت باقی مانده است، کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد شاید دستخوش تغییراتی بنیادی و اساسی شود و «غلامرضا محمدی» سرمربی این تیم، جای خود را به شخص دیگری بدهد. خروجی کار هم در همان مقطع این بود که همراه کادر فنی اتفاقات قشنگی را رقم زدیم.

او میگفت همچون گذشته مسئولیت بنیاد خیریه امیرالمؤمنین(ع) را دارد و در چند استان بویژه استانهای محروم همچون سیستانوبلوچستان و خراسان جنوبی مشغول و سرگرم فعالیت و انجام کارهای خیریه است و این کار برای او خیلی مهمتر از فکر کردن به مسأله کشتی و برایش لذتبخش است. فکر میکنم ما اینجا برای کسب مدال طلا باهم رودررو شدیم و این برای طرفداران کشتی در سراسر دنیا اتفاق خیلی ویژهای بود. وزارت ورزش و جوانان قهرمانی و کسب چهار مدال بانوان کشتی گیر ایران در تورنمنت بین المللی کشتی کلاسیک بانوان- لبنان را تبریک گفت.

به گزارش “ورزش سه” به نقل از تسنیم، حمید باوفا که میهمان برنامه امروز دایره طلایی بود، درباره وقفه دو سالهای که در سرمربیگری او در تیم کشتی فرنگی جوانان به وجود آمد، اظهار داشت: من بین سالهای 2012 تا 2016 بهعنوان مربی در کادر فنی ردههای مختلف تیم ملی حضور داشتم و بعد از آن سرمربی تیم جوانان ایران شدم. حرف اول و آخر رسول خادم 50ساله فقط این بود که دیگر سن و سالی از من گذشته و تمام امور فنی و اجرایی کشتی را باید به جوانترها سپرد.

من در امور فنی دخالت نکردم، اما اجازه ندادم حق کسی ضایع شود و همه فدراسیونها بهرهمند شدند. وی درباره معرفی کادر فنی تیم کشتی جوانان کشورمان تأکید کرد: سعی میکنم از مربیان سازنده هم به صورت مقطعی در اردوها استفاده کنیم. یکی دیگر از قهرمانان مدالدار جهان که نخواست نامش فاش شود در پاسخ به سؤال ما گفت: «من هم حاضر نیستم درباره ورزش کشتی اصلاً صحبتی داشته باشم.» و وقتی علت این مسأله را از او پرسوجو کردیم در جواب ما گفت من میترسم راجع به کشتی اظهارنظری بکنم چراکه برخی از دستاندرکاران و مسئولان فدراسیون کشتی توسط افراد وابسته به خود در فضای مجازی همانند اینستاگرام دارای «پیج»های متعدد و فراوانی هستند که منتقدان به آنها و اعضای کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد را مورد توهین، دشنام و فحاشی قرار میدهند و این اصلاً زیبنده ورزش پهلوانی کشتی نیست؛ بنابراین اگر ما راجع به وضعیت و شرایط حال حاضر کشتی هیچ صحبتی نکنیم خیلی بهتر است و از این طریق میتوانیم شخصیت ورزشی و اجتماعی خود را بین مردم حفظ کنیم.

تاریخ پهلوانی ایران سرشار از نامهای آشنایی است که قدرت بدنی و نیروی خود را در راه مبارزه با بی عدالتی و دفاع از مظلومان بکار برده اند . برای موفقیت کشتی خود پس از هر دوره المپیک برای موفقیت در المپیک دوره بعد، یک برنامه درازمدت چهارساله در دستور کار خود قرار میدهند و چنین برنامهای را کاملاً لازمالاجرا میدانند. باقر یخکشی، نفر اول مسابقات اوپن و محمد رمضانپور قهرمان کشور نیز از شانس بالایی برای حضور در مرحله نهایی برخوردارند. سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان در پایان عنوان کرد: حضور در تورنمنتها در رده سنی جوانان بیشتر از اردوهای طولانی مدت اثر میکند، چون این بچهها رو به پیشرفت هستند و حضور در مسابقه موجب رشد آنها میشود.

قد و وزن این آدمک ها به گونه ای بوده که افراد در سنین و با قدهای مختلف قادر به استفاده از آنها می باشند. ورزش های استقامتی و قدرتی مانند وزنه برداری، بدنسازی و کشتی برای کودکانی که سلول های عضلانی آن ها تیپ 2 است مناسب می باشد. خوشبختانه برای مرخصیام نامه هم زده و حتی جواب گرفته بودند، اما یکسری داخل شرکت گاز شیطنت کرده بودند و موضوع مرا به کمیسیون تخلفات بردند. پتانسیل کشتی ما بالاست، کشتیگیران خوبی هم در مسابقات کشوری بودند، اما من به دنبال این هستم که به جای یکی دو کشتیگیر مدعی، در هر وزن پنج کشتیگیر باکیفیت داشته باشیم که از بین آنها بتوانیم تیم بهتری را انتخاب کنیم.

بانوی مدال آور کشتی آلیش بانوان از بیتوجهی مسئولان رده بالای ورزش کشور به کشتی بانوان انتقاد کرد و گفت: آنها رشته ما را قبول ندارند. با اين همه ترديدي نيست که راز محبوبيت و ماندگاري کم نظير شادروان غلامرضا تختي را نه در برق نشان هاي رنگارنگ ورزشي او که در خصايص و سجاياي اخلاقي و صفات بارز انساني اين فرزند وفادار مردم بايد جستجو کرد. جهان پهلوان تختي در سال 1958 در بازي هاي آسيايي توکيو و مسابقات قهرماني جهان در صوفيه به ترتيب نشان هاي طلا و نقره اين رقابت ها را به گردن آويخت و در مهرماه سال 1338(1959) در چهارمين دوره مسابقات کشتي آزاد قهرماني جهان که در تهران برگزار شد سومين عنوان قهرماني جهان خود را کسب کرد.

سرمربی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان راجع به جابهجایی زمان برگزاری مسابقات کشوری تصریح کرد: رقابتهای قهرمانی کشور ما قرار بود اواخر اسفند برگزار شود. حیف بود جوانان در آن شرکت نکنند. به همین دلیل از فدراسیون کشتی درخواست کردیم که مسابقات انتخابی جوانان اوایل بهمن ماه برگزار شود که یکی دو تیم جوانان را در جام تختی محک بزنیم. به همین دلیل او را به هیات دو و میدانی مشهد معرفی میکنند و او با لباس سربازی و با پوتین به مسابقه انتخابی میرود و نفر اول میشود. همان وقت من واقعاً تاسف خوردم؛ بابت اینکه افرادی در این سیستم فعالیت میکنند که به جای نگاه ملی، بیشتر تخریب میکنند.

از آن تاریخ من به عنوان مربی کشتی ورزشهای باستانی و زورخانهای آذربایجان انتخاب شدم . همچنین مایلم اعتراض خود را نسبت به برخورد غیرمحترمانه و دور از ادب برخی عوامل سرکنسولگری آمریکا در دبی با سرپرست تیم ملی کشتی ایران که ایشان را حدود ۵ ساعت تحت مصاحبه بازجوییگونه قرار دادند، اعلام نمایم. جهان پهلوان تختي در اين مسابقات با حضور مقتدرانه در برابر ” وان براند” آمريکايي، ” مريود” روسي و ” عصمت آتلي” که از قهرمانان صاحب نام وزن هفتم بودند از حيثيت کشتي ايران به خوبي دفاع کرد و در نهايت پس از تساوي با ” مرويد” جوان تنها به دليل 200 گرم اضافه وزن نسبت به حريف از دريافت نشان طلا محروم شد و به گردن آويز نقره رضايت داد.

وی در مورد اهمیت این رقابت ها گفت: این مسابقات انتخابی تیم های ملی برای حضور در مسابقات جهانی محسوب می شود و تمام مدعیان برای پوشیدن لباس تیم ملی باید در این مسابقات شرکت کنند. کیاورزش، فروشگاهی هم در منطقه منیریه دارد که مشتری به راحتی می تواند با دیدن محصول آن را با ویژگی های داخل سایت مقایسه کند. انواع غلات -نان-ماکارونی وشیرینی های آردی وجود دارد. مالتوز در فرآورده های به دست آمده از جو وحبوبات وجود دارد.

در این مقاله مروری بر تاریخچه ورزش کشتی و آشنایی با سبک های این ورزش از جمله کشتی آزاد و فرنگی به همراه قوانین و مقررات آنها شده است. در واقع مسئولان آذربایجان یک امتیاز به اتحادیه جهانی دادند و در مقابل نیز یک امتیاز از آن در آینده خواهد گرفت؛ اقدامی که بدون شک بهانه اصلی آن با سفر بیمورد خادم به آذربایجان صورت گرفت و بهانه لازم را به دست آنها داد. بیشتر از صدها منظره از مسابقات کشتی، روی دیوارهای قبور مصر باستان حجاری شده است و تمام آنها نمایشگر زیر و بم های این ورزش باستانی است که امروزه ما با آنها آشنا هستیم.

در مسابقات قهرمانی والیبال آسیا، تیم ملی والیبال افراد زیر ۲۳ سال ایران با فیلیپین، مالزی، هند و قطر هم گروه شد. محمدرضا گرایی در مرحله نیمه نهایی مقابل راماز زوئیدزه دارنده مدال نقره زیر 23 سال جهان از گرجستان قرار گرفت. تیم ملی کشتی آزاد ایران، کارنامه و نتیجه خوبی در بازیهای المپیک 2020 توکیو نداشت و فقط صاحب یک مدال نقره و یک برنز شد. رسول خادم میگفت نمیخواهم راجع به کشتی اظهارنظری بکنم حتی اگر کشتی هم در المپیک 2020 توکیو به موفقیت و مدالهای طلا دست مییافت! «عباس جدیدی» دارنده یک مدال طلا و دو برنز جهان و نایبقهرمان بازیهای المپیک 1996 آتلانتا هم همچون رسول خادم به هیچ عنوان حاضر نشد راجع به نتایج به دست آمده تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازیهای المپیک 2020 توکیو و کلاً ورزش کشتی صحبتی داشته باشد و در جواب ما گفت اصلاً نمیخواهد درباره ورزش کشتی صحبتی کند چراکه اینطوری خیلی بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید