دفاع خبرگزاری دولت از موضع ایران در جنگ اوکراین – خبرآنلاین

در همین ارتباط؛ «هنری روم» از اعضای «گروه اوراسیا» در یادداشتی نوشته است: «مذاکرات احتمالاً در روزهای آینده متلاطمتر هم میشود. در آن زمان عموماً اعتقاد بر این بود که ایران گوی پیروزی را از دشمن ربوده و نیروهای نظامی آن احتمالاً قوی ترین نیرو در منطقه است ؛ بنابراین ، با حمایت از صلح می تواند وجهه خود را نزد کشورهای منطقه و جامعه بین المللی بهبود بخشد و خود را به عنوان قدرت برتر منطقه مطرح کند (رجوع کنید به سیک ، ص ۲۳۶ـ۲۳۷).در مقابل ، استدلال شده که این احتمالات و اظهارنظرها با رویکردی سیاسی ـ مدیریتی و متأثر از نتایج ، مطرح شده است ، نه با رویکردی دفاعی ـ استراتژیک و بر اساس شرایط ؛ حال آنکه به دلیل طولانی شدن جنگ و گسترش دامنه آن و مهمتر از همه تحقق نیافتن تمامی اهداف موردنظر پس از استرداد خرمشهر، باید از نظر دفاعی ـ استراتژیک به بررسی ابعاد جنگ پرداخت . بندری که دو طرف برای زمان طولانی بر سر آن با هم درگیر بوده اند.

به گفته وی، سعودیها باید اجازه میدادند نیروهای مورد حمایت امارات تقویت شوند و جایگاه اصلی را در جنگ مارب ایفا کنند و همزمان نیروهای نزدیک به منصور هادی، که رقابتی طولانی با امارات دارند و در جنگ مارب توانایی و قابلیت کافی نداشتند را تضعیف کنند. اگر آمریکاییها به دنبال تأمین حقوق بشر در ایران بودند، قطعاً در اولین گام باید برای جلوگیری از تأثیر تحریمها بر زندگی مردم عادی در ایران تدبیری میاندیشیدند. در جنگ اوکراین، جمهوری اسلامی ابتدا باید از تاثیر مخرب آن بر منافع خود در بخشهای مختلف پیشگیری کند و از سوی دیگر درپی اثرگذاری حداکثری باشد. در قرارداد الجزایر به صراحت بر همین اصل تأکید شده و در مادّه ششم آن بر تغییرناپذیر بودن مرزها و لزوم احترام کامل به تمامیت ارضی دو کشور تصریح شده است و «طرفین معظّمین متعاهِدَین » تأکید کرده اند که خط مرز زمینی و رودخانه ای آنان لایتغیر و دائمی و قطعی است (منصوری لاریجانی ، ص ۱۰۶ ـ ۱۰۹). پیتر سالزبری، کارشناس یمن در گروه بین المللی بحران، میگوید که ورود نیروهای مورد حمایت امارات مانع از افتادن مارب به دست حوثی ها شد و میافزاید که ائتلاف «نیازمند اصلاحات سیاسی» است. جریان جنگ اما تنها زمانی تغییر کرد که نیروهای تحت حمایت امارات، از استان جنوبی شبوه وارد میدان نبرد شدند.

در نتیجه داعش آنگونه که در سوریه و عراق شاهد بودیم در افغانستان وجود خارجی ندارد. از سوی دیگر، ترکیه قصد دارد با تاثیرگذاری بر سیاست خارجی طالبان، فشار را بر کشورهایی نظیر ایران، روسیه، چین و عربستان سعودی که به دنبال نفوذ در افغانستان هستند، افزایش دهد. پس سیاست بیطرفی در عمل منتفی است و به بیشینهسازی منافع ملی ما کمکی نمیکند. در اسفند ماه همان سال، آغاز عملیات والفجر۱۰ و نتایج حاصله از آن، باعث شد که آمریکا هدف­دارتر و با خشونت بیشتر وارد عمل شود. در اوایل ماه جاری، حوثیها همچنین یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ و در سواحل بندر الحدیده توقیف کردند. حمله هوایی دیگر ائتلاف به یک ساختمان مخابراتی، اینترنت یمن را برای روزها قطع کرد که در اوایل امروز سهشنبه دوباره وصل شد. این وضعیت تحمیلشده به ایران بهتدریج آسیبهای جدیتری به اکوسیستم و محیطزیست وارد خواهد کرد و آشکارا به یک چالشی بدل شده که قادر است امنیت ملی را به خطر بیندازد.

افغانستان بر این باور است که از طریق کنترل آبهای خروجیاش به سمت ایران قادر است رفتار و تصمیمات سیاسی ایران در زمینه فروش نفت ارزان و پذیرش مهاجران را کنترل کند. جنگ ایران و عراق نشان داد که تحولات انقلابی در نظام بین الملل و توسعه فناوریهای نظامی نوین هیچ کدام نمی تواند به طور اساسی تمایل کشورها به جنگ افروزی را تغییر دهد. در این گزارش نگاهی به آخرین تحولات این جنگ داریم. آنها از زمان منصوب شدن «هانس گراندبرگ» به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در ماه آگوست، اجازه دیدار او از یمن را ندادهاند. در ماه ژوئیه ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دولت بایدن از حوثیها «خسته شده است». پیش از آن و در سپتامبر ۲۰۱۴ حوثیها موفق شده بودند که صنعا، پایتخت یمن و بسیاری از مناطق شمالی یمن را تصرف کنند. تصرف مارب منابع مالی بیشتری به شورشیان حوثی میداد و کنترل بر آن میتوانست اهرمی برای آنها در مذاکرات صلح آینده باشد. اوزلی که کمکم همهکاره و معتمد شاه برای پیشبرد مذاکرات با روسها شده بود (FO. » نظرخواهی به عنوان رفراندوم حرفهای برگزار نشد که زیر نظر سازمان ملل باشد. دولت جو بایدن رئیسجمهور ایالات متحده، که سال گذشته نام حوثیها را از فهرست تروریستی خارج کرده بود، به نظر میرسد که این روزها در حال ارزیابی قراردادن دوباره نام این گروه در کنار گروههای تروریستی است.

دیدگاهتان را بنویسید