در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

عباسیان از ابومسلم برای پایه ریزی قدرت خود در کوفه استفاده کردند. آمریکاییها هم از اروپاییها کمک خواستند در مین روبی خلیج فارس کمک شأن کنند. نهفقط بحرین، بلکه همه جزایر خلیج فارس و جزایری که مورد مناقشه بودند، این وضعیت را داشتند؛ چون یکسری از جزایر ایرانی، حدود 10 جزیره مثل سیری، تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی تحت مناقشه مالکیتی بین ایران و استعمارگران خارجی بودند. از آن جایی که بعضی از ایرانیان به رفتار بد اعراب با کشور و همشهریان خود واکنش نشان دادند، ارتش اعراب با گسیل تعداد زیادی نیرو آنها را سرکوب کرد. ۳۸ روز پس از حمله به فاو، ارتش عراق در ۴ خرداد ۱۳۶۷ با سه سپاه (گارد ریاست جمهوری از محور آبراهه پرورش ماهی شلمچه ، لشکر سوم از محور جاده شلمچه و لشکر هفتم از محور جزیره ام الطویل ) با پشتیبانی واحدهای توپخانه زرهی و هوایی وارد عمل شد و شلمچه در هشت ساعت سقوط کرد (همان ، ص ۸۵، ۸۷).ایران برای مقابله با برتری عراق در جبهه های جنگ ، در ۲۲ خرداد ۱۳۶۷ عملیات بیت المقدّس ۷ را با ده یگان سپاه پاسداران ، در منطقه شلمچه اجرا کرد که با پیشروی سریع نیروهای ایران همراه بود، اما به دلیل ورود یگانهای مجرب عراق به منطقه و انجام چند ضدحمله ، نیروهای ایرانی ، برای جلوگیری از تلفات بیشتر، به مواضع قبلی عقب نشینی کردند (درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۲۰۲).

اکنون که مصاحبه ترامپ با فاکسنیوز، تذکر او به شاناهان و حتی عصبانیت او از دست بولتون و پمپئو نشان میدهد احتمال ورود آمریکا به جنگ نظامی با ایران تقریباً صفر است، بهترین زمان است که جنگ روانی و رسانهای کاخ سفید برای تسلیم کردن ایران با تهدید جنگ نظامی را موشکافی کنیم و ببینیم آیا دولت ترامپ، دولت بعدی آمریکا یا دولتهای بعدی این کشور خواهند توانست جنگی علیه ایران به راه بیندازند یا نه. حتی در ایران هم هفتهنامه «صدا» (یا «صدا») در شماره ۲۰ اردیبهشت ۹۸ خود با چاپ تصویری سرتاسری از یک ناوگروه در دریا و چندین جنگنده و پرنده نظامی دیگر در آسمان روی جلد خود و انتخاب تیتر «دوراهی جنگ و صلح» تلاش کرد تا به آمریکاییها امیدواری بدهد که تهران بالأخره تسلیم نمایشهای نظامی واشینگتن خواهد شد (جزئیات بیشتر). به ندرت پیش می آمد که کشاورزی کنند و یا در قنات ها به فعالیت مشغول شوند.

به گزارش تجارتنیوز، با وجود آنکه مسکو اصرار دارد این جنگ را یک «عملیات نظامی» معرفی کند (که بر اساس قاعده و تعریف باید ابعاد کوچکتر و مدتزمان محدودتری داشته باشد)، تا همین حالا منازعه گریبان مردم عادی را هم در اوکراین گرفته است. تابستان امسال و بعد از تسلط طالبان بر نقاط مختلف افغانستان، برخی چهرههای اصلاحطلب و برخی کاربران فضای مجازی خواستار ورود ایران به صحنه افغانستان و جنگ با طالبان شدند؛ دستاویز آنها برای این کار حضور مخالفان طالبان در استان پنجشیر و تشکیل مقاومت دوم بود؛ حال آنکه مشاهدات میدانی خبرنگاران تسنیم و حضورشان در افغانستان در آن برهه نشان داد که عملاً چیزی تحت عنوان جبهه پنجشیر وجود خارجی نداشته است و احمد مسعود فرزند احمدشاه مسعود نیز در تهران بهسر میبرد و مقاومت دوم عملاً یک پروپاگاندای رسانهای بود! امویان چندین نیروی نظامی به بخش های مختلف ایران فرستادند تا کتاب ها را از بین ببرند و روشنفکران ایرانی را بکشند.

این مهاجرت ها در حدود یک قرن به بخش های دیگر ایران نیز ادامه داشت و آن قدر ناخوشایند بود که گاهی ایرانیان شهرک ها و شهرهای خود را به دلیل حضور این مهاجران عرب ترک می کردند. آن ها ایران را به مقصد گجرات هند ترک کردند و جامعه جدیدی از زرتشتیان را به نام “پارسیان هند” در آن جا برپا کردند. عملیات با دو گروه سطحی و هماهنگی نیروی هوایی آمریکا از ناو هواپیمابر «یواس اس انترپرایز» آمریکا آغاز شد. همزمان با افزایش دشمنی با اسرائیل، دولت احمدی نژاد تصمیم گرفت تعلیق دو سالۀ فعالیت های هسته ای را بشکند و اعلام کرد که تهران هر گونه پيشنهاد در باره «تعليق غنی سازی اورانيوم» از سوی قدرت های جهانی را رد می کند. دو عملیات تکمیلی کربلای ۵ و کربلای ۸ در همین منطقه انجام شد، اما به موفقیت چشمگیری دست نیافت (اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۲۸۸). اما حالا محیط بینالمللی به کلی دگرگون شده است». مجموعه گزارش پیش رو از این نظر که برای پیشبینی آینده تلاش خواهد کرد، دچار برخی محدودیتهای ناگزیر هست، اما قصد صحبت در لفافه را ندارد. جنبش ابومسلم از سوی خلفای عباسی که مخالف امویان بودند نیز حمایت می شد.

دیدگاهتان را بنویسید