درباره بیدل دهلوی – ایرنا

در اين جستار به شيوه توصيفي- تحليلي سعي شده ضمن معرفي مختصات شعر ناب کودک، به بررسي و ارزيابي کمي جايگاه اشعار رحماندوست در اين زمينه پرداخته شود. در این مطلب مجموعه ای از شعرهای عاشقانه زیبا ، متن های زیبای ابراز عشق، عکس نوشته های عاشقانه، شعر و متن های غمگین، شعرهای عاشقانه غمگین، عکس های عاشقانه، متنهای رمانتیک ، شعرهای دلتنگی ، متن و شعر غمگین ، شعر تنهایی، اشعار عاشقانه را گردآوری کرده ایم که امیدواریم مورد پسند شما قرار گیرد. مجموعه ای زیبا از عکس نوشته ها و جملکس های رمانتیک، جمله و متن عاشقانه …

می توانید در روز فوت پدر، سوم، هفته و چهلم یکی از این متن های سوزناک را برای استوری و کپشن شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام قرار دهید. مولانا جلالیدین بلخی سالها و قرنهاست، که با آثار و اشعار ناب، عرفانی و اجتماعی خویش و با دید و پندار جهانیاش توجّه آدمان دارای مذهب و کیش، ملّیت و نژاد مختلف را به سوی خویش میخواند. از شاعران معروف ایرانی است که چندین دفتر شعر با مضامین مختلف دارد. گلچین زیباترین اشعار زیبا ، غمگین و عاشقانه فصل زمستان شعر زمستانی فروغ فرخزاد پیش رویم چهره تلخ زمستان جوانی پشت سر، آشوب تابستان عشقی ناگهانی سینه ام منزلگه اندوه و درد و بد گمانی، کاش چون پاییز بودم…

داستان زندگی محبوبه داستان دختری زیبا و ثروتمند است که عاشق پسری نجار میشود و به هر طریقی شده با او ازدواج میکند. داستان رمان پنجره داستان زندگی دختری به نام مینا با چشمان تیلهای است که عاشق و دل باختهی همسایهشان که معلم ادبیات نیز است میشود. چه کسی می داند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی؟ از مهمترین آثار او می توان به دفترهای شعر (با نام های هوای تازه، باغ آینه، لحظه ها و همیشه، آیدا در آینه و غیره)، مجموعه داستان و فیلم نامه (مثل درها و دیوار بزرگ چین، میراث و…)، ترجمه ها و مجموعه کتاب کوچه او اشاره کرد.

سهراب شعر خود را با سبک نیمایی آغاز کرد؛ اما به تدریج به شیوه جدید از دیدگاه انسان دست یافت که در حجم سبز مشخص می شود. گاه نوعی ابهام در آن دیده میشود و این ابهام به دلیل کاربرد زبان شاعرانه و نمادهای جدید است. او از کودکی زبان های انگلیسی، فارسی و عربی را آموخت و سرودن شعر را نزد دهخدا و ملک الشعرا بهار آغاز کرد. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اختتامیه شانزدهمین جشنواره بینالمللی شعر فجر عصر امروز چهارشنبه 4 اسفند با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی وزیر ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

قربان ولیئی دبیر علمی این دوره جشنواره در این مراسم در سخنانی گفت: برپایی جشنوارهها و محافل شعری کوششی خجسته است، برای فروزان نگاه داشتن شعر، جشنواره شعر فجر نیز در همین جهت گام برمیدارد و اکنون به منزل شانزدهم رسیده است، بهرغم اینکه در روزگاری هستیم که دشواریهای معیشتی و رسانههای مجازی فرصت خواندن را از مردم ستادهاند. اما داستان ما جایی را به تصویر میکشد که هلیا دخر خان از تصمیم خود پشیمان شده و پسر کشاورز را رها میکند و به منزل پدر باز میگردد.

پدر برای اولین بار دید که دخترش به جای اینکه دو ساعت با تلفن حرف بزنه بعد از یک ربع حرف زدن تلفن رو قطع کرد. چون کبوتر از همه جا قطع امید کرد و فقط به یاری خداوند امید بست، خداوند نیز که مانند یک داور و قاضی زنده و حاضر، شاهد تمام ماجرا بود، کبوتر را نجات داد. شما که میدانید من تصمیم خودم را گرفتهام و زن او میشوم.

زن همانگونه که طبق آیه کریمه ( انّ اکرمکم عندالله ، اتقاکم )1 دارای کمالات نفسانی رفیع وبرجسته است وتفاوتی در قرب الهی بین زن ومرد نیست . خوش به حــــــــــال اونایی که همه دنیــــــارو دارن! خیلی خوب ازمون پذیرایی کردند که آرزوی دیدار مجددمون را هم دارن؟ مگر از تو دل ربودم که من از منم ربودی؟ منم دراز کشیده بودم و بهشون نگاه میکردم. گفتم آیا میشود با یک نگاه عاشق شوم ؟

نگاه کن! تا زیرشلوارم خیس آب شد! باور کن عشق را.. عاشق شده ام به عشق تو ، پنهانی ! داستان رمان باری دیگر در شهری که دوست میداشتم داستان زندگی پسری کشورز از خانوادهای فقیر است که عاشق دختر خان میشود. او در دانشگاه عاشق پسری از طبقهی پایین شده است و برخلاف مخالفت خانوادهاش میخواهد با پسر مورد علاقهاش ازدواج کند. چرا، میتواند. یک دختر تحصیل کرده امروزی میتواند خودش انتخاب کند. شهریار در سال ۱۳۰۰ و با پایان یافتن دوران سیکل، برای ادامه تحصیل از تبریز به تهران رفت و در مدرسه دارالفنون (تا ۱۳۰۳) و پس از آن در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد.

در ادامه این مطلب، بهترین شاعران معاصر ایران را به شما معرفی می کنیم. چه کسی می داند که تو در پیله تنهایی خود تنهایی؟ فال حافظ از معروفترین فال هاست که معمولاً درست از آب در می آید. تو همین موقع یه ماشین شیک و مدل بالا پیچید جلوی ما و با سرعت رد شد به طوری که آب و گل توی خیابون پاشید به شلوار ما. همهی ما یک مفهوم واحد هستیم . مولانا میگوید: “من به پرستشگاه یهودان رفتم، به کلیسا هم رفتم اینچنین به مسجد هم رفتم، امّا همانا یک خیل محراب دیدم، که در هیر سه پرستشگاه وجود دارد و من هم یکخِل روحیه داشتم.” ببینید، این تجسمگر و ترنمگر روح عالمگیر است، که بدون این روح ما هیچیم.

عبارت است از سه حرف بی صدا که پس از حرف نخستین یک حرکت کوتاه یا کشیده بیاید. شرکتکنندگان در این بخش نباید تاکنون (چه در سالهای گذشته و چه در سال جاری) کتاب مجموعهی شعر در ایران منتشر کرده یا در نوبت نشر داشته باشند. از لحاظ زبان نیز شعر نو تحول عظیمی یافته است. در زبان اغلب مردم ایران، رفتن به حافظیّه معادل با زیارت آرامگاه حافظ گردیدهاست. با پسری که تنها هنر مادرش این است که غیبت این و آن را بکند. اما طی اتفاقاتی یکی از اعضای این خانواده متوجه میشود که عضوی از این خانواده نیست و بچهای سر راهی است و این خانواده فقط او را بزرگ کرده است.

شاعر در ابتدا ممدوح را رفیع مکانی می داند که حتی ساکنان فلک (فرشتگان) بر آستان او سر بندگی می سایند، سپس در ادامۀ یادآور می شده که بیان کردن و شرح حال خسته دادن نیاز نیست زیرا که تو از حال خسته دلان و عاشقان خود آگاهی داری. او را می توان شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، سیاستمدار و ادیب ایرانی دانست که در کلام بی نظیر بود؛ به طوری که گفته می شود که بعد از جامی، شاعری چون بهار در کلام نداشته ایم.

اشعار او به چندین زبان در دنیا ترجمه شده اند و بعد از نیما، بهترین شاعر معاصر ایران در سبک شعر نو است. شهریار در روزهای آخر عمر خود به خاطر بیماری، در بیمارستان مهر تهران بستری شد و بعد از فوت، او را در مقبره الشعرا تبریز دفن کردند. با صدای آرام مادر، که طنین سالهای خستگی است، نام خود را میشنوم. اصلن انگار نه انگار که مامانش (!) منم ! عشق و محبت نیازهای اساسی انسان هستند نه چیزهای حاشیه ای، انسان بدون آن ها نمی تواند زنده بماند.

زنان چشمگیر ترین رهبران و مدیران هستند زیرا آن ها دارای ویژگی مدیریتی هستند… یکی از طبقهبندیهای مشهور و پرکاربرد متنهای ادبی، طبقهبندی دوگانهایست که بر اساس آن متنها به دو گونهٔ اصلی شعر و نثر تقسیم میشوند. از آثار بهار می توان به منظومه چهار خطابه، سبک شناسی، شعر در ایران و دیوان اشعار اشاره کرد. هرگز احساساتتان را پنهان نمی کنید و هر آنچه را که در درونتان است آشکار می سازید، اما ضمناً هم می توانید خودخواه هم باشید. یکی از مهمترین آثار برجای مانده وی دیوان اشعار است که به تصحیح اکبر بهداروند به چاپ رسیده است.

وی در طول زندگی خود بیش از ۶۰۰ غزل را در ۲۰ کتاب چاپ کرده است. در تمامی ابیات، وی به عناوینی مختلف (عاقل مبا، عاقلی گو راه نیست و…) به این نکته که عقل و عشق با یکدیگر در تضاد هستند میپردازد. آغاز سخنرانی با نام خدا رسمی است که در کنفرانس­های مختلف پارسی وجود دارد. بیدل پیامبر اسلام(ص)را به عنوان انسان کامل معرفی می­کند و هدف از آفرینش جهان را وجود حضرت محمّد (ص) می­داند. در زندگی انسان گاهی دیگران سرنوشت را تعیین میکنند.

نباید خودش مرد زندگی خودش را انتخاب کند؟ در این میان مادر سودابه که با ازدواج دخترش مخالف است ترتیبی میدهد تا عمهی سودابه محبوبه داستان زندگی خود و تجاربش را برای سودابه تعریف کند. آخر این رسم و روال رفاقت است؟ این شاعر بزرگ ایرانی در سن سی و دو سالگی بر اثر تصادف درگذشت که خود داستان مفصلی است. احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی است که در سال ۱۳۰۴ متولد شده و در سال ۱۳۷۹ درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید