خرید تانک چیفتن انگلستان توسط ایران/استفاده از تانک انگلیسی در جنگ تحمیلی+ تصویر – خبرآنلاین

سفارت ایران یا هر طرف ایرانی، کوچکترین دخالتی در امور لبنان و انتخاباتش نمیکند. عادل الجبیر” وزیر خارجه عربستان نیز در پاسخ به خبرنگاران گفت که باید تحقیقات لازم درباره این که ایران در حملات اخیر نقش داشته یا خیر انجام شود و نتیجه نهایی تحقیقات اعلام خواهند شد. به نظر میرسد امارات نیز به این خاطر سکوت کرده که میداند مقصر دانستن رسمی ایران به نوعی اعلام جنگ به آن کشور استع؛جنگی که هیچ بازیگری به خصوص امارات، آماده آغاز آن نیست. معاملات و مبادلات غیرنفتی ایران با امارات در سال 2018 میلادی به ارزش 16 میلیارد دلار بوده است که بخش اعظم آن با دبی بوده است. در حال حاضر، در نتیجه تحریمهای امریکا علیه ایران بسیاری از شرکتهای ایرانی مجبور به ترک امارات و رفتن به ترکیه، قطر و عمان شدهاند. این موضوع باعث ایجاد تنش میان دبی و ابوظبی شده است چرا که دبی ضرر اقتصادی از تحریم ایران متحمل شده است. امارات میداند که در صورت جنگ اعراب با ایران اقتصاد کشورهای عربی به خصوص امارات متحده عربی از نتایج وخیم چنین وضعیتی مصون نخواهند ماند”. خطیبزاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره وضعیت پیش آمده بین انصارالله و امارات و عربستان و تاثیر آن بر امنیت منطقه نیز بیان کرد: امروز بحران یمن به وضعیت تراژدیک تبدیل شده و بعد از سالها بمبارانهای ناجوانمردانه بر علیه مردم یمن، چرخه خشونتی شکل گرفته که این چرخه قطعا قطع نمیشود مگر آنهایی که این جنگ نابرابر را آغاز کردند پی به اشتباه خود ببرند و به راهحل های سیاسی و دیپلماتیک اصالت دهند و به این گفتوگوها برگردند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اتهام ناوگان پنجم دریایی امریکا مبنی بر توقیف یک کشتی حامل مواد منفجره ایران برای انصارالله در خلیج عمان، با بیان اینکه این اولین باری نیست که چنین اظهاراتی از سوی برخی مقامات آمریکایی مطرح میشود، خاطرنشان کرد: موضع ما روشن است. وی با بیان اینکه امام و همراهانش و مردم انقلابی آمدند و رژیم شاه را ساقط و 60 هزار مستشار آمریکا را اخراج و روابط با اسرائیل را قطع و آمریکا را از ایران بیرون کردند، تصریح کرد: – مردم انقلابی ایران با انقلاب خود، آمریکا را از کشور خود بیرون کردند. دیروز (چهارشنبه) هم «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات در اظهار نظری متفاوت با موضع دولت آمریکا، گفت این کشور مدارکی در دست ندارد که مشخص کند چه کشوری عامل حمله به نفتکشها در بندر «فجیره» بوده است. و جنگ با ایران چه پیامدهایی برای دولت ترامپ و نظام آمریکا خواهد داشت؟ نیویورکتایمز به نقل از یک مقام ارشد دولت «دونالد ترامپ» رئیسجمهور آمریکا نوشته است که «در صورت وقوع جنگ، احتمالا بیشترین تبعات دامنگیر این دو کشور شود. «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی با ارسال پیامی به «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، کشتار مردم بی دفاع یمن و بمبارانهای گسترده شهرها، اماکن غیرنظامی و زیرساختهای این کشور توسط ائتلاف ضد مردم یمن را محکوم کرد.

متاسفانه آنهایی که زرادخانههای سلاح و منافع زیادی در فروش سلاح دارند برخی کشورهای اروپایی به طور مشخص آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا اطرافی هستند که دخالت میکنند و این زنجیره بمبارانهایی که امروز در یمن شاهدیم اتفاق نمیافتد، مگر چک سفید امضایی که متاسفانه به ائتلاف خودخوانده متجاوز داده شده برای کشتار مردم یمن و این یک ننگ تاریخی برای کسانی است که این کار را انجام میدهند. ما بایستی در عراق نیز همین کار را میکردیم. این کتاب مراحل مختلف تاریخنگاری و مطالعاتی که به زبان انگلیسی منتشر شده بود را در قالب کتاب درباره جنگ ایران و عراق منتشر کرده و با معرفی نویسندگان، مراکز آموزشی و پژوهشی پدیدآورنده این آثار را مورد بررسی قرار داده است. بامداد جمعه هشتم بهمن ماه نیز حسین امیرعبداللهیان با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل تلفنی گفتوگو و با اشاره به وضعیت یمن و تشدید حملات به مناطق غیرنظامی، بر رویکرد مستمر جمهوری اسلامی ایران در حمایت از راهحل سیاسی برای پایان بخشیدن به جنگ در یمن تأکید کرد. آنچه در یمن اتفاق میافتد یک تراژدی انسانی است که با سبعیت حمله کنندگان و آغاز کنندگان و ادامه دهندگان جنگ و این محاصره غیرانسانی در حال وقوع است.

خبرگزاری فارس: روزنامه «نیویورکتایمز» این هفته در گزارشی در مورد تنشهای اخیر در منطقه خلیج فارس، از نگرانی امارات عربی متحده و عربستان سعودی از تبعات درگیری نظامی با ایران خبر داده است. به گزارش آفتابنیوز؛ سایت “میدل ایست آی” با انتشار گزارشی در اینباره که سیاستهای ضد ایرانی امارات اکنون گریبانگیر آن کشور شده است، مینویسد: “خروج آمریکا از برجام، وضع تحریم علیه تهران، ایجاد یک ناتوی عربی، برگزاری کنفرانس ضد ایرانی در لهستان و قرار دادن سپاه در فهرست گروههای تروریستی مدنظر امریکا همگی بخشی از تلاشهای یک شیخنشین کوچک در خلیج فارس بودند که رکنی کلیدی در سیاست امریکا در قبال ایران محسوب میشود. حال، بار دیگر امارات در کنون توجهات قرار گرفته است به خصوص پس از حملات اخیر علیه تاسیسات نفتی و یک خط لوله سعودی و تانکرهای نفتی اماراتی. این موضوع میزان آسیبپذیری ابوظبی در مقابل هرگونه حمله در هر نقطهای از خلیج فارس به خصوص در تنگه هرمز را نشان میدهد. حملات دیگری نیز صورت گرفتهاند که امارات مدعی است کار انصارالله یمن بودهاند. “جان بولتون” مشاور امنیت ملی امریکا نیز اخیرا به امارات سفر کرده و در ادعایی ایران را مسئول حملات به تاسیسات، بنادر نفتی و تانکرهای اماراتی و سعودی به خصوص در فجیره دانسته است”.

دیدگاهتان را بنویسید