خدا و جهان در اندیشه ارسطو

اهمیت این موضوع زمانی دوچندان می شود که به یاد آوریم این شاخه از دانش به واسطه پیچیدگی درونی مفاهیم و از سویی مطرح کردن حوزه های مورد علاقه عمومی می تواند بستری برای انتقال نادرست علمی به شمار رود و از سوی برخی افراد ناوارد مورد بهره برداری قرار گیرد. فیزیک جدید اعم از نسبیت و کوانتم در عصر حاضر،دانشی هستند که در حوزه معرفت شناسی و جزئی دستاوردهایی عظیم را برای «ساینس» به همراه داشته اند و بسیاری از آنچه هست و آنچه خواهد شد و آنچه بوده است را در قلمرو ، معرفتی خود حل و فصل می کند ، گرچه هنوز سوالهای بسیاری بدون پاسخ مانده ،وهنوز تکاپوی اندیشه ها در آن جریان دارد ولی در حوزه علوم کلی نگر اصول فلسفی خاصی را بدان گره می زنند ، که اختلافات زیادی در آن به چشم می خورد .

او راه حل هایی به دست آورد که همه آن را منصفانه می دانستند ، اما تنها احترام ترین جملات امضای وی را به همراه داشت. برای توضیح اتحاد کیهان شناسی و فلسفه ، پرسیدن این س necessaryال ضروری است: آیا آغاز جهان به یک س scientificال علمی دقیق تبدیل شده است ، به حدی که علم قادر است آن را به تنهایی حل کند؟ خدای عدالت ، حقیقت و صلح ، او توانایی منحصر به فردی در حل تعارض با قدرت میانجیگری داشت ، به همین دلیل دادگاه او بهترین خلقت محسوب می شد. جلد اول کتاب مبانی فیزیک نوشتهی دیوید هالیدی، از بهترین و سادهترین منابع یادگیری فیزیک عمومی است.

این اثر به خاطر طراحی سه بعدی و زیبایی که دارد جزء بهترین کتابهای علمی نجوم و فضا محسوب میشود. والکیری ها ، باکره های جنگجو که توسط اودین انتخاب شده اند ؛ جانوران ، برخی خوب و برخی بد ؛ و کوتوله ها و جن ها ، نژاد خاصی را تشکیل می دهند ، که تکامل کرم ها محسوب می شد و در بخشهای مختلف ادبیات ویلیام شکسپیر وجود داشت. وی در کتاب خود، قطر و پهنا ی فلک عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل را حساب کردهاست.

بسیاری از افسانه های این اساطیر در وایکینگ ها ، اقوام اصلی اسکاندیناوی معروف به لشکرکشی به سرزمین های دیگر ، نسب زیادی داشتند. یکی دیگر از پسران اودین خدای نابینایی بود که پس از کشتن (برخی می گویند بی اختیار برادرش بالدر) به دست ولی ، پسر اودین نیز درگذشت. اما تفاوت خدایان با سایر موجودات ماوراالطبیعه در این بود که اولی ها فانی بودند و فقط از طریق سیب Idunn می توانستند به نبرد نهایی جهان (Ragnarök) برسند ، به نام جوانان جاودان.

الهه جوانی ابدی ، او به خاطر داشتن قدرت اعطای زندگی و جوانی ابدی به خدایانی که با چند سیب طلایی که در یک جعبه حمل می کند ، برگزیده می شود. همچنین پسر اودین (با فريگ) و يكي از نزديك ترين دستياران او. شاید شناخت او از داشتن بسیاری از خدایان اسطوره ای موجود در این لیست به دلیل داشتن مجسمه ای برجسته در کپنهاگ بیشتر باشد ، اما او همچنین در افسانه های نورس نقش اصلی را داشت. رفته رفته با پیشرفت علم و اکتشافات بیشتر توسط دانشمندان و محققان در علم کیهان شناسی مدرن و بیشتر شدن فهم انسان در این زمینه، کشف نظریهی نسبیت عام انیشتین به بزرگترین دستاورد تاریخ بشریت تبدیل شد.

در دیدگاه ماتریالیسم ،متافیزیک معنی ندارد و هر چه در جهان است توجیهی مادی دارد و لا غیر، در دیدگاه ماتریالیسم اصل وجود انسان درکیهان شناسی اصلی است که در آن اینگونه نیست که تمام جریانات اتفاق افتاده اند که انسانی به وجود آید ،بلکه جریانات به وجود آمده اند و چون اینگونه جریانات به راه افتاده اند لاجرم انسانی به وجود آمده اگر جریانات به گونه ای دیگر رغم می خوردند پس منجر به وجود آمدن انسان نمی شد .

در میان موجودات خارق العاده دیگر ، اساطیر نورس همچنین مکانی را برای غول ها (jotuns) ، ترول ها و شیاطین ، موجوداتی خطرناک برای انسان محفوظ می دارد. عده ای دیدگاهی ایده آلیسم را برگزیده اند ، و جهان را کلاً ذهنی می دانند،ایده آلیسم ها کلاً جهان را ذهن و ماده را زاییده آن می دانند و بر اساس مکتب ایده آلیسم ، فلسفه ای را بنیان نهاده اند که تمام اصول این فلسفه ایده آلیستی است و ما با ازای واقعی ندارد و شاید نشود پاره ای از آن را حتی تجربه کرد و فقط پایه و اصول یک فلسفه خاص است و بر این اساس ایده هایی چون ، ذی شعور بودن کل کیهان ، شعور کیهانی ، شعور ذراتی چون الکترون و ذهنی بودن کل عالم را در نظر می گیرند و برای اثبات قول خود اثباتی متقن بیان نمی کنند .

در کیهان شناسی ماتریالیسم، افت و خیزهای کوانتمی که منجر به بوجود آمدن جهان شده است ، علاوه جهان ما ، میلیاردها 10500 جهان دیگر هم بوجود آورده که این جهان ماست در بین آن جهان ها که شرایط بوجود آمدن حیات در آن وجود داشته است و به اصطلاح میلیاردها لباس ساخته شده است و یکی از این لباس ها به قامت ما ، درست و متناسب آمده است و سایر جهان ها موازی جهان ما معلوم نیست در چه حالتی باشند . اما در افسانه های نورس ، علاوه بر Æsir ، چندین نوع خدای وجود دارد. در آنجا Æsir (خدایان) و Asynjur (الهه ها) زندگی می کردند.

آسگارد که به عنوان عمارت همه خدایان شناخته می شود باغ خدایان است ، جایی که پادشاهان الوهیت در آن زندگی می کردند. با در نظر این حقیقت علمی که جهان در حال انبساط است، مفاد آیه شریفه فوق به روشنی نشان دهنده اعجاز علمی قرآن کریم و نازل شدن آن از سوی خالق هستی است که به همه جزئیات آفریده خود آگاهی دارد و بخشی از آن را در قرآن کریم به عنوان آیه و نشانه قدرت خود بیان فرموده است باشد که بندگان پند گیرند. کیهان را مانند یک بادکنک بزرگ در نظر بگیرید.

2،500 به دکتر خوزه بلاترین جیمنز، دکتر لووینیا هایزنبرگ و دکتر تامی کویویستو تعلق گرفت.دکتر بوچالتر ، اخترفیزیکدان سابق این جایزه را با الهام از تحقیقات و تجربه خود در کیهان شناسی ایجاد کرد و این عقیده که پیشرفت های چشمگیر در زمینه کیهان شناسی هنوز هم پیش روی شماست ، اما ممکن است نیاز به چالش کشیدن و شکستن برخی از پارادایم های پذیرفته شده باشد. فیلسوف ما تنها تکوین مقید، یعنی تکوین اشیا از یکدیگر را ممکن میداند، آن هم در عالم تحت قمر یعنی کره زمین؛و نقش محرک اول تنها این است که علت غایی حرکتها و تکوین مقید است.ارسطو در نفی تکوین آسمان و جهان فوق قمر مینویسد: «پذیرفتن اینکه آسمان تکوین یافته است و مع الوصف، جاویدان است، ممکن نیست.زیرا ما بطور معقول نمیتوانیم خصلتی را به چیزی نسبت دهیم مگر اینکه در همه موارد یا موارد زیاد آن را مشاهده و کشف کرده باشیم.واقعیت این است که اشیا تکوین یافته همیشه نابود میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید