خاک چیست ؟

رشد و نمو گیاهان که علاوه بر سالم و زیبا ساختن محیط زیست ، منبع اصلی احتیاجات خوراکی و پوشاکی ما را تشکیل میدهد، بدون خاک امکانپذیر نیست. این نوع کوکوپیت های برای کاشت بدون خاک گل های بریده شده مانند گل رز و کشت هیدروپونیک توت فرنگی کاربرد دارند . پرلیت ها خاصیت اسیدی دارند و دارای بافت های شیشه ای و سبک هستند . رس باعث سبک تر شدن خاک و همچنین تهویه آن می شود . همچنین باعث تهویه خاکها می شود . این نوع خاکها از انباشته شدن برگ ها در پای درختان تجزیه و تشکیل می شوند . همانطور که بشر برای بقای خود به خاک متکی است، دوام و تکامل خاک نیز تا حد زیادی به نحوه استفاده بشر از آن بستگی دارد. پرلیت ، ترکیبات ۲ الی ۵ درصدی از آب در بافت خود دارد . نوع محصولی كه با استفاده از نوع خاصی از خاك پرورش داده می شود، توسط اجزای خاك و تاثير اقليمی يك منطقه تعيين می شود.

نام دیگر هوموس ، گیاه خاک می باشد . حتی ممکن است در اثر بخار گشتن آب دریاچهها و یا عوامل دیگر دریاچه کاملا خشک گردد. این نوع خاکها سنگین هستند و آب را درون بافت خود نگهداشته و زود خشک نمی شوند . بنظر میرسد که انسان اولیه تا زمانی که مواد غذایی خود را از طریق شکار بدست میآورده، چندان توجهی به خاک نداشته است، ولی بتدریج که کشت جایگزین شکار میشده، اهمیت خاک نیز افزایش یافت. این نوع از خاک مختص آب و هوای نیمه خشک یا نیمه مرطوب است. قابلیت کشاورزی خاک های بیابانی: در نقاطی که خاک های بیابانی شور نباشد و قشر سخت نمکی در زیر آن وجود نداشته باشد چنانچه آب کافی در اختیار باشد، می توان از از این نوع خاک ها به عنوان زمین زراعتی استفاده کرد و محصول قابل توجهی به دست آورد. این کمیت، یکی از پارامترهای مفید برای ارزیابی خاکها به ویژه خاکهای رسی است.

خاصیت فیزیکی و شیمیایی خاکها را بهبود می بخشد . سیمان چیست و چگونه ساخته می شود ؟ وزن حجمی یا وزن مخصوص مرطوب خاک چیست؟ هنگامی که فضای کافی برای حرکت خاک کنارههای یک سازه وجود نداشته باشد، از سازه نگهبان یا دیوار حایل استفاده میشود. البته تغییر رفتار از حالت خمیری به مایع به صورت آنی نیست و در بازهای از محتوای آب به صورت تدریجی رخ میدهد. «حد خمیری» (Plastic limit): حدی که در آن، با کاهش محتوای آب، رفتار خاک از حالت خمیری به حالت نیمه جامد تغییر میکند. «مکانیک خاک» (Soil Mechanics): یکی از شاخههای فیزیک خاک و مکانیک کاربردی است که رفتار خاکها را در به صورت تئوری فرمولهای ریاضی توصیف میکند. این کرم خاکی از مواد غذایی موجود در خاک تغذیه کرده و با دفع این مواد باعث حاصلخیزی خاک می شود . خاک های شنی یکی از فقیرترین انواع خاک برای رشد گیاهان است، زیرا دارای مواد مغذی بسیار کم و ظرفیت نگهداری آب در آن ضعیف است، که باعث می شود ریشه گیاه آب را به سختی جذب کند.

خاک های بلوطی از دیگر انواع خاک موجود در ایران می باشد. به علت ریز بودن ذرات بافت و ذرات آن به تنهایی برای کاشت گل و گیاهان استفاده نمی شود و برای کاشت باید با دیگر خاکها مخلوط شده باشد . این خاکها به دلیل گوناگونی جنس برگ ها از نظر تغذیه ، جز خاکهای بسیار غنی محسوب می شوند . مگر برای کاشت های هیدروپونیک که از آن به تنهایی استفاده شود . اگر خاکی دارای افق آرجیلیک باشد اما اشباع بازی آن در PH برابر 2/8 متری از 35 درصد کمتر باشد را خاک آلتی سول می نامند و به معنی خاکهای پادزول زرد رنگ و قرمز رنگ، خاکهای لاتریتی قهوه ای سرخ، پلاسونول های وابسته و بعضی از BOGS – HALF است و در زبان لاتین به معنی پایان می باشد. سیلت در مقایسه با خاک شنی ذرات بسیار کوچکتری دارد و از سنگ و سایر ذرات معدنی ساخته شده است که کوچکتر از شن و بزرگتر از خاک رس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید