جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس

اولا آنچه بین یمن و برخی از همسایگان و کشورهایی که در عملیات نظامی علیه یمن مشارکت دارند، میگذرد، یک موضوع یمنی است. بلکه این جنایتها باعث خواهد شد ملت ما به هر شکل ممکن و با تمام قدرت و حقی که دارند، پاسخ دهند». ثانیا جمهوری اسلامی ایران در تمامی مراحل از ابتدای بحران یمن و جنگ علیه این کشور، به صراحت طرح سیاسی چهار مادهای را ارائه و همواره از تحقق و پیگیری آن طرح حمایت کرده است.حتما برای ما ملاحظه و مشاهده بیش از ۶ سال جنگ و خونریزی در یمن قابل تحمل نیست و هیچ یک از کشورهای منطقه و وجدانهای آگاه در جهان، جنگ را روشی برای راهحل در این بحران نمیدانند. وی مسائل یمن را یک امر یمنی خواند و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری و مشارکت در هرگونه ابتکاری که به پایان یافتن جنگ هفت ساله یمن بینجامد، تاکید کرد. صدام که اساساً با نیت مبارزه با جمهوری اسلامی ایران در 25 تیر 1358 با کودتا در عراق به قدرت رسیده بود، از ابتدا از تمامی راههای ممکن برای به زانو درآوردن انقلاب اسلامی بهره گرفت. را به زانو در میآورد و نه اراده آنها را در هم میشکند.

در همین خصوص «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل شامگاه جمعه اول بهمن ماه حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی به زندانی در استان صعده یمن را محکوم کرد. علاوه بر این، «شرستی ترومسدال» نماینده ویژه نروژ در امور یمن ۲۵ دی ماه در سفرش به تهران با خاجی دیدار کرد و دو طرف در این ملاقات درباره مسائل و ابعاد مختلف بحران یمن گفتوگو کرده و راههای دستیابی به صلح و توقف بحران در این کشور را مورد بررسی قرار دادند. مردم آمریکا درباره جنگ با ایران چه میگویند؟ در هفتههای اخیر و به ویژه پس از بمبارانهای ائتلاف به یمن و از جمله زندان صعده جمهوری اسلامی ایران این اقدامات را محکوم کرد و از سوی دیگر در سفری هم که «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر خارجه قطر به تهران داشت، بحث یمن از جمله موضوعات مورد گفتوگوی امیرعبداللهیان با همتای قطری بود. گوترش در بیانیه خود عنوان کرد: «حمله هوایی دیگری در جای دیگری از یمن ثبت شد که طی آن غیرنظامیان از جمله کودکان کشته و مجروح شدند». امیرعبداللهیان در سفرش به مسکو به همراه آیتالله رئیسی ۳۰ دی ماه میز با سرگئی لاوروف دیدار کرد و یمن هم از جمله موضوعات مورد گفتوگوی وی با همتای روس بود.

حمایت ایران از حوثیها در جریان جنگ داخلی یمن، تواناییهای نظامی این گروه را بهطور قابل توجهی تغییر داده است -از جمله کمک به ساخت زرادخانهای شامل موشکهای بالستیک و پهپادهای تهاجمی. از آنجایی که سیاست اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ به پایان فعالیت های منطقه ای ایران منجر نشده، تهران به منظور خودداری از اقداماتی که به جنگ می انجامند، اقدام علیه دارایی ها و شرکای واشنگتن را برگزیده است. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در سفری که به قطر داشت ۲۰ دی ماه با «محمد عبدالسلام» مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن ضمن ابراز تاسف از استمرار جنگ تحمیل شده به مردم یمن، بر لزوم برطرف شدن محاصره یمن و پایان جنگ علیه این کشور تأکید و راه حل مشکلات یمن را راهحل سیاسی با مشارکت یمنیها عنوان کرد و افزود: موضوع یمن یک موضوع یمنی است و با گفتوگوهای یمنی – یمنی میتوان آینده سیاسی این کشور را رقم زد.

«هانس گروندبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن که بعد از تصدی این سمت دهم آبان ماه سال جاری به تهران سفر و با خاجی ملاقات و درباره مسائل و ابعاد مختلف بحران یمن و آخرین تحولات به بحث و گفتوگو پرداخت، در این مدت هم تلفنی و از طریق ویدئو کنفرانس با خاجی گفتوگو کرد. وی خواستار تحقیقاتی سریع، فعال و شفاف درباره این حادثه با هدف بازخواست عاملان شده است. در اظهاراتی درباره این طرح گفت: «طرحهای برادران مسئول در جمهوری اسلامی برای حل بحران یمن – چه در گذشته یا حال حاضر-کلید حل بحران یمن است». در این مدت ناوگان پنجم دریایی آمریکا مدعی شد که یک کشتی حامل مواد منفجره از ایران برای انصارالله را در خلیج یمن توقیف کرده است. جامعه بینالمللی نیز ایران را در انزوای کامل قرار داد. در یک ماه گذشته نیز «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی رایزنیهایی را با برخی مقامات اروپایی و همچنین نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن صورت داد. خاجی ضمن اشاره به وضعیت اسفناک مردم مقاوم یمن و شرایط بسیار دشوار ناشی از جنگ و محاصره ظالمانه اقتصادی، خواستار مداخله هر چه بیشتر سازمان ملل متحد و جامعه جهانی برای توقف جنگ و رفع محاصره غیرانسانی این مردم شد.

دیدگاهتان را بنویسید