جستار – اقتصاد مقاومتی

ارتباطات نقش مهمي در تحول اقتصادي كشور به سمت چشمانداز اقتصاد دانش بنيان دارد. شبکه خارجی، سهیم شدن در اطلاعات و دانش را با شرکای مختلف و عرضه کنندگان میسر میسازد. بدیهی است، نخستین وظیفه مدیریت دانش فنی در شرکتها در عصر کنونی، تجزیه و تحلیل زیر ساختهای شرکت در ارتباط با فناوری اطلاعات (IT) است. این رشته به صورت رسمی اولین بار در سال 1380 در دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران سابق در مقطع ارشد با 4 نفر ظرفیت شروع به پذیرش دانشجو کرد. همچنین به طور میانگین، درآمد کشورهای خاورمیانه در سال 2003 میلادی از تجارت الکترونیک، 700 میلیون دلار بوده که پیشبینی میشود این رقم در سال 2004 میلادی به حدود 7 میلیارد دلار رسیده باشد. صنایع مختلفی مانند سخت افزار، نرم افزار، الکترونیک، نیمه رساناها، اینترنت، تجهیزات مخابراتی و تجارت الکترونیک با فناوری اطلاعات همکاری میکنند. با فروکش کردن جنگ سرد در نیمه دهه 1340، ایران روابط خود را با کشورهای اروپای شرقی نیز گسترش داد؛گرچه این روابط در مقایسه با با کشورهای اروپای غربی در عرصه فرهنگی محدود ماند. ۲۵. طراحی، استقرار و به روز آوری نظام اداری رسانی و گزارشگیری با هماهنگی وزارت جهت ارائه در مجلس ، دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی.

همچنین در داخل سازمان و یا وزارت بهداشت تخصیص منابع به این برنامه یعنی عدم تخصیص آن به احداث بیمارستان، هزینه های جاری، آموزش پزشکی، برنامه تحقیقاتی، تامین واکسن و غیره. 5- جرمانگاری مصرف مواد مخدر و روانگردان و پیشسازهای آنها جز درموارد علمی، پزشکی، صنعتی و برنامههای مصوب درمان و کاهش آسیب. برای مثال هزینهها و منافع تصمیمگیری جهت ساختن بتا اینترفرون برای درمان بیماران ms شامل ارزیابی منافع بیماران ms از آن درمان در مقایسه با منافع ممکن ناشی از استفاده از همان مقدار منابع برای درمان سایر بیماران که از بیماری دیگری رنج میبرند میباشد. با توجه به ایجاد ردیف شغلی در دانشگاهها، فارغ التحصیلان این رشته می تواند در بخشهای مختلف دانشگاهها از قبیل بودجه و معاونت درمان فعالیت نمایند.ضمن اینکه امکان فعالیت به صورت پژوهشی در مراکز مختلف از جمله شرکتهای دارویی، مراکز پژوهشی و کمیته های مختلف پژوهشی وجود دارد. علی هذا با توجه به نوپا بودن این رشته و گسترش روز افزون آن و اهمیت فزاینده اداره کارای مراکز مختلف بهداشتی و درمانی مخصوصا بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها زمینه های کاری متعددی در دانشگاهها فراهم شده است.

۱۱. تهیه و تدوین ضوابط و مقررات، صدور مجوز تأسیس و انحلال و نظارت بر فعالیت­ مراکز اعطای استاندارد و رتبه بندی رسانه­ها، فعالیت­ها و آثار، محصولات و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه­ای دیجیتال، کاربری فن­آوری اطلاعات و ارتباطات در پدیدآوردن، انتشار، تکثیر، عرضه و اجرای آثار فرهنگی، هنری،مطبوعاتی و رسانه­ای و ابزارها، خدمات و مراکز مرتبط. این گروه، شامل شرکتهای دولتی و خصوصی بوده که خدماتی نظیر تأمین بودجه مورد نیاز برای انتقال فناوری، اعطای بیمه و برنامههایی برای انجام تحلیل و ایجاد تغییر را ارائه میکنند. در بخش دیگر این دسته بندی در زیر شاخص استفاده ، در سه بخش مجزا میزان به کار گیری ICT اندازه گیری می شود که شامل سه معیار مصرف کاربران اینترنت، پهنای باند ثابت از طریق کابل و پهنای باند موبایل است. هر عملی که توسط بیمار، ارائه کنندگان خدمات یا دولتها انجام میشود باید این نکته را در نظر بگیرد که استفاده از مراقبتهای بهداشتی ودرمانی مستلزم قربانی کردن سایر منافعی است که می توانست دیگران از آن لذت ببرند.

بنابراین هر تصمیمی که در خصوص استفاده از منابع عمومی گرفته می شود باید این نکته را در نظر بگیرد که اولا اولویت اصلی در استفاده از این منابع چیست؟ اقتصادادان معمولاً بهترین امکان استفاده از منابع را هزینه فرصت آن می دانند. وقتی اقتصاددانان به هزینهها اشاره میکنند منظورشان هزینه فرصت است نه هزینههای حسابداری. تخصیص منابع به یک برنامه و فعالیت یعنی عدم تخصیص آن به برنامه دیگر و این همان هزینه فرصت می باشد. مفهوم هزینه فرصت در قلب همه تحلیلهای اقتصادی واقع شده است. همچنین مستلزم فدا کردن سایر استفادههای بالقوه از منابع استفاده شده برای ارائه این مراقبتهاست(هزینه فرصت). این یک برنامهریزی میخواهد؛ خیلی کار سختی هم نیست؛ یک فراخوان میخواهد، یک شناسایی میخواهد، یک برنامهریزی میخواهد، یک تقسیمبندی میخواهد و این کارها را میتوانید انجام بدهید که از اینها استفاده بشود. جواب ما همین است: اقتصاد مقاومتی اگرچنانچه به معنای واقعی کلمه -همانطور که گفته شده و خواسته شده- اجرائی بشود و اقداموعمل بشود، هم عزّت ملّی را تأمین میکند، هم نیازهای کشور را تأمین میکند؛ چون متّکی است به ظرفیّتهای داخلی، به امکانات داخلی، به تولید داخلی. ازغندی، 1381: 15-14) از مشخصه­های این گفتمان می­توان به 1- اصالت امت اسلامی، 2- اصالت روابط و مناسبات ملت با ملت، 3- اصالت مصالح اسلامی و منافع و اهداف ایدئولوژیک، 4- اصالت اسلامیت در تکوین هویت ملی، 5- عدم قبول نظم موجود، 6- جهت­گیری عدم تعهد به معنای تغییر وضع موجود، 7- حمایت از حق تعیین سرنوشت ملتها، و 8- مبارزه با استکبار اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید