جستار – اقتصاد مقاومتی

با استفاده از GDP می توان استاندارد سطح عمومی زندگی در یک کشور، مقایسه بهره وری با دیگر کشورها و بررسی و محاسبه دقیق میزان تورم در اقتصاد یک کشور را بررسی کرد. در چنین جوامعی، شهروندان از پارادایم زندگی برای بقا، به پارادایم زندگی برای رشد سوق داده میشوند. رشد فراگیر رشدی است که به تغییرات مثبتب بیانجامد که به نفع شهروندان و محیط زیست است. شهروندان سوئیس از سطح بالایی از رفاه عمومی برخوردارند. ۲۸. تدوین و پیشنهاد ساز و کارهای مناسب برای تسهیل ارتباطات ، هماهنگی و هم افزایی فعالیت دستگاههای دولتی، عمومی و مؤسسات مردمی در حوزه تبلیغ و ترویج. تولید ناخالص داخلی شامل مصرف دولتی و خصوصی، مخارج دولتی، سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، هزینه های بخش ساخت و ساز، هزینه های بخش خصوصی و خالص واردات و صادرات با کشورهای خارجی. پنج کشور نخست این رتبه بندی بیش از نیمی از تولید ناخالص جهان را در اختیار دارند.

بر حسب قیمت جاری، آمریکا با ۱۹.۳۶۲ تریلیون دلار، چین با ۱۱.۹۳۸ تریلیون دلار و ژآپن با ۴.۸۸۴ تریلیون دلار به ترتیب در رتبه های اول تا سوم قرار دارند. هیئت مدیره بانک جهانی ۱۵ عضو دارد که ۶ نفر از آن ها از طرف سهام داران عمده شامل آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ژآپن و هندوستان تعیین می شوند و بقیه آن ها نیز توسط دولت های عضو انتخاب می شوند. پس از آن ها به ترتیب آلمان، فرانسه، هند، برزیل و کانادا قرار می گیرند. پس از سوئیس ایالات متحده آمریکا در جایگاه دوم و سنگاپور نیز در جایگاه سوم قرار می گیرد. پس از آن به ترتیب آمریکا، هند، ژاپن، آلمان و روسیه قرار دارند. بیکاران پنهان به افرادی گفته می شود که شغل دارند اما نقشی در تولید ندارند. تعریف دقیق GDP را می توان این گونه بیان کرد: تمامی بهای کالاهای تولید شده و خدمات ارائه شده در یک کشور در زمان مشخص. بنابراین موضوع علم سیاست مانند هر علم دیگر یک پدیده عینى و یک حقیقتخارجى است که همه اندیشمندان علم سیاستبا هر عقیده و طرز فکرى که دارند، هر ارزش و مکتبى که پذیرفتهاند و هر دین و آیینى که در فکر و عمل به تعلیمات، آداب و دستورات آن ملتزم هستند بر محور آن سخن مىگویند و در تعریف و تحقیق خود آشکارا یا به طور ارتکازى، آن پدیده عینى و حقیقتخارجى را مورد توجه قرار مىدهند.

در خانواده ام همین طور است. آنچه در حال حاضر به عنوان کنترل کیفیت به کمک رایانه مطرح است، استفاده از قابلیتهای رایانه، حساسه ها، سیستم های بینائی مصنوعی، تکنیک های هوش مصنوعی و سیستم های خبره در بازرسی و تست قطعات است. وی برج فناوری شماره ۱ دانشگاه را در پنج طبقه دانست و با تاکید بر حمایت ویژه از این برج از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری، گفت: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از شرکت ها در صف جذب در این مراکز هستند و تعدادی نیز در محل نامناسب استقرار یافته اند. قبلا که علوم انسانیای وجود نداشته است؛ آنها آمدهاند همین اقتصاد را، همین جامعهشناسی را در قرن هجدهم و نوزدهم و یک خرده قبل، یک خرده بعد تدوین کردند و ارائه دادند؛ خب، این به درد ما نمیخورد. سیاست علاوه بر این، بررسی یا عملِ توزیع قدرت و منابعِ داده شده به یک جامعه ( که معمولا یک جمعیت سازماندهیشدهٔ سلسله مراتبی است) میباشد و همچنین به روابط دوسویه با جوامع دیگر رویکرد دارد. نزول یا افت مهم در فعالیت های اقتصادی نیز تعریفی دیگر از بحران اقتصادی است.

تولید ناخالص داخلی یا GDP ( مخفف عبارت Gross Domestic Product ) را می توان مهم ترین شاخص اقتصادی در نظر گرفت. شاخص های مختلفی برای پیش بینی بحران اقتصادی وجود دارد مثل نرخ بیکاری، کاهش دارایی ها و کاهش تولید ناخالص داخلی. بحران اقتصادی اثرات مهمی چون بیکاری، کاهش حقوق و مالیات، افزایش مخارج دولت، افزایش نرخ سود اوراق قرضه و … ۵ نهاد اصلی گروه بانک جهانی متعهد شده اند تا در راستای کاهش فقر، افزایش رفاه و توسعه پایدار تلاش کنند. بانک جهانی در تلاش است تا سال ۲۰۳۰ فقر جهانی را به ۳% برساند. کمونیسم را می توان شکلی افراطی از سوسیالیسم در نظر گرفت. ازاین منظر، اوضاع و احوال کشور را هیچ گاه نباید آرام و عادی تلقی کرد و وضعیت اضطراری را دست کم گرفت. اگر بخواهیم کشور های جهان را بر اساس توانایی آنان برای رشد فراگیر رتبه بندی کنیم این رتبه بندی ها کاملا متفاوت خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید