جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

این تغییر به دلیل سرعت فضایی ستارگان است . بنابراین دانشگاه تهران نمیتواند این کار را بکند، پس تبریز هم نمیتواند، ارومیه و مشهد هم نمیتواند و این موضوع (به دانشگاههای دیگر) تسری پیدا میکند. این کار قابلیت اجرا در تمام دانشگاههای کشور را دارد. البته چرا، در دانشگاههای انگلستان، فرانسه و کشورهای قدیمی با فرهنگ قدیمی، بعضی قسمتهای دانشگاه دیوار کوتاه و نرده دارد. سد ذهنی که در مورد دانشگاه تهران وجود دارد این است که اینجا دانشگاه سیاسی است؛ مگر میشود نماز جمعه را در دانشگاه تهران بدون دیوار برگزار کرد؟ بطور سنتی در دربار شاهان و امرای ایرانی همیشه شاعران و منجمان سلطنتی وجود داشتند و این امر به رونق پیشه منجمی میافزود.

پاسخهای سید مرتضی(ع) به سلار دیلمی 1- سید مرتضی، نخست یادآوری میکند که: منجمان بر آن هستند که تأثیرات ستارگان بر زمین و اهل آن ناشی از طبیعت آنها است و هیچکس از آنان آن را به جریان عادت و سنت خداوند مستند نمیسازد؛ و اکنون اگر کسی به جریان عادت خداوند در این امر رأی دهد، نه به تأثیر طبیعی خود کواکب، بر خلاف قدمای این قوم، نظر داده و با تظاهر به چنین رأیی در پی تظاهر نزد اهل اسلام و مقرب ساختن خویش به آنان بر آمده است. در کشورهای دیگر این فرآیند وابسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

شود سر فصل هاي مورد نياز براي شرکت در آزمون المپياد با دانش آموزان کار شود. نجوم رصدی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان کم کار شده است. در سال ۱۳۸۴باشگاه دانش پژوهان جوان با اخذ مجوزهای لازم از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی، کمیته علمی نجوم را تشکیل داد و آزمون المپیاد نجوم را در بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار کرد. در نهایت در تاریخ ۷ تیرماه ۱۴۰۰ این پروژه مهم با حضور حسن روحانی، رییس جمهور وقت و دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور به صورت مجازی افتتاح شد. رصدخانه ملی ایران، یکی از دستاوردهای بسیار بزرگ و شاخص علمی و بزرگترین پروژه ملی کشور در حوزه نجوم محسوب میشود.

در این انجمن، کشورها عضو هستند و افراد بخاطر کشورشان عضو انجمن محسوب میشوند. این کار را چون شهردار تهران انجام داده بودند، بقیه هم انجام دادند، اما هیچکس به این صرافت نیفتاد که دانشگاه هم میتواند یک جای عمومی باشد. در آموزش ستاره شناسی به کودکان و نوجوانان آموزش نجوم بر مبنای بحث های گروهی و بازی و فعالیت انجام می شود که با این روش مطالب ماندگار تر و جذاب ترخواهند بود به این ترتیب در دوره های نجوم استارکالج کنجکاوی و استدلال دانشمندان کوچک ما هم تقویت میشود.

دانش آموختگان این رشته می توانند در رصدخانهها به فعالیت پرداخته و به تحقیق راجع به کیهان و کیهان شناسی بپردازند. لازم به ذکر است داوطلبان برای تحصیل در رشته نجوم باید پیش زمینه خوبی در زمینه زبان انگلیسی، برنامه نویسی و استدلال منطقی داشته باشند. طبق قوانین جدید موسسات آموزش عالی کشور داوطلبان با هر مدرک کارشناسی قادر خواهند بود تا نسبت به تحصیل رشته نجوم در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. این دانشآموزان میخواهند با قواعد و قوانین حاکم بر اجرام آسمانی بهطور کامل آشنا شوند و علم تجزیه و تحلیلش را بهدست بیاورند. داوطلبان باید به 35 سوال تستی این آزمون جواب بدهند و حداقل 10 تا 15 درصد کف قبولی را بهدست بیاورند.

ایا تا به حال به این سوال برخورده اید که نجوم چیست ؟ یکی از کاربردهای علوم نجوم وقت شناسی است. فارغ التحصیلان رشته اخترشناسی یا نجوم معمولا کار خود را در سازمان های مربوط به حوزه های ستاره شناسی ، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره ای و رصد خانه ها با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز می کنند. این خوشه ها به دو گروه تقسیم میشوند ؛ الف ـ خوشه های باز که مهمولا بیش از چند ستاره ندارند ، ب ـ خوشه های کروی که ممکن است چند صد هزار ستاره داشته و از خوشه های باز بزرگتر و با تراکم بیشتر ستاره هایش در واحد حجم هستند .

در این سحابیها یک یا چندین ستاره بسیار داغ وجود دارد (از رده های طیفی O یا B) این ستاره های سوزان موجب تحریک گازها و درخشش سحابی میشوند. یکی از تأکیدات از روز نخست این بود که فناوری (تلسکوپ) حتیالمقدور در ایران باشد، یعنی مشاوره (از خارج) بگیریم، اما فناوری در ایران باشد و این نکته مثبتی است که در دکتر منصوری وجود دارد و آن را تحسین میکنم. فرهنگ مردم ایران از گذشته تا به امروز بوده و هست که روز ۱۳ فروردین (سیزده بدر) را باید در فضای سبز سپری کنند و در خانه نمانند.

یکی از این سیزده بدرها، پارکها شلوغ شده بود و درها را بستند تا مردم به پارکها نروند و آنجا را خراب نکنند. چرا در سیزده بدر که ضروریترین مورد استفاده مردم است، پارک را بستید؟ ۲۰۰ سال قبل از میلاد، یک ستاره شناس به نام هیپارکوس ابعاد ماه و فاصله آن از زمین را تخمین زد علاوه بر این ستاره شناسان بسیاری از ستارگان را نامگذاری کردند که امروزه هنوز از این نامهای انتخاب شده استفاده میشود.

الف ـ سرعت شعاعی که سرعت ستاره در جهت دید ناظر است . وقتی از این موضوع مطلع شدم، در ایران مطرح کردیم که به بهانه این سال، یک تلسکوپ بزرگ که همگی به آن دسترسی داشته باشند را در کشور داشته باشیم. البته در آن مراسم هم گفته نشد که تلسکوپ را افتتاح کردیم و من خودم یکی از شرکتکنندگان آن برنامه بودم. استدلال من این بود که خُب آقای استاندار که میگویی چرا دیوار نمیگذارم و از اموال دولتی حراست نمیکنم! آیا من از اموال دولتی حراست نمیکنم؟

همان سالها، استانداری وقت زنجان به من نامه نوشت که شما چرا برای حفظ و حراست از اموال دولتی، برای دانشگاه دیوار نمیگذارید؟ با توجه به نیاز دانش آموزان علاقه مند به شرکت در المپیاد نجوم و اخترفیزیک و ضرورت آشنایی کامل آنها با مراحل، مباحث و منابع این المپیاد، نوشتاری جامع با عنوان ۰ تا ۱۰۰ المپیاد نجوم و اخترفیزیک را آماده و تقدیم شما دانش آموزان نجومی می کنم. روز بعد هویدا (نخست وزیر دوره پهلوی) با شهردار تهران دعوا کرد که مگر پارک برای زمانی نیست که مردم نیاز دارند بیایند و استفاده کنند؟

فضای خوبی است، اما نجوم رصدی نیست. همانطور که بالاتر ذکر شد اولین قدم دانلود کتابهای نجوم است اما با این آثار مانند کتابهای مدرسه برخورد نکنید. ، تیمی متشکل از یک دانش آموز دختر و دو دانش آموز پسر را برای شرکت در هشتمین المپیاد جهانی نجوم به کشور سوئد اعزام نمود. همه از پایتخت الگو میگیرند1 ولی تا بیایی این را به تکتک افراد جامعه بقبولانی، یک داستان دیگری است.

، بین دو کشور روسیه و سوئد برگزار شد این المپیاد همه ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار میشود. به آن دسته از دوایری که مرکز آنها منطبق بر مرکز کره باشد, دایره عظیمه گفته می شود. مرکز فرهنگیشان بغداد (در عراق امروزی) بود، جایی که در قرن هشتم کتاب المجسطی بطلمیوس به زبان عربی ترجمه شد. زیجهای بسیاری در دوران اسلامی نوشته شدهاند که آخرین آنها در قرن 18 میلادی و در هند تهیه شده است.

در ابتدا پیشبینی شده بود که آینه تلسکوپ ۲ متر باشد که الان به ۳.۴۰ متر افزایش یافته است و چنین تلسکوپی را نمیشد در هر جایی قرار داد؛ چون هزینه بسیار سنگینی داشت و همه چیز باید با استاندارد جهانی همخوانی داشت، مخصوصاً جایابی آن باید کاملاً استاندارد بوده و آسمان (محل نصب تلسکوپ) صاف و ساکن بدون اغتشاشات گرمایی باشد. همه میدانستند که تلسکوپ آینه ندارد، ولی این غرض و درخواست دکتر روحانی گفته نشد. البته انصافاً هم خوب کار انجام دادهاند؛ ولی به یک ترتیبی که نمیدانم و سراغ آن هم نمیروم، دکتر لاریجانی و دکتر منصوری نتوانستند با هم کار کنند و منصوری کنار گذاشته و با اوقات تلخی از کار خارج شد و به نظرم صحبتهایی هم که در رابطه با تلسکوپ میکند، ناشی از همین اوقات تلخی است.

در جلسه معرفی پروژه که دکتر لاریجانی ترتیب داده بود، من هم دعوت شده بودم. آن سال من نماینده ایران در جلسه IAU بودم. دوازده سال است که دیگر مسئولیت این دانشگاه با من نیست. به علاوه، احترامی که این نداشتن دیوار و دعوت از مردم برای اینکه بیایید و از دانشگاه فرزندانتان دیدن کنید، در جامعه ایجاد کرده است، قابل قیمتگذاری نیست. علت مراسم (۷ تیرماه ۱۴۰۰) در آخر ریاست جمهوری دکتر روحانی این بود که میخواست بگوید در زمان ریاست جمهوری من این کارها صورت گرفته است و این افتتاحیه بخاطر پیشنهاد دکتر روحانی بود که بگوید این کار هم صورت گرفته است؛ و الا همه میدانستند تلسکوپی که هنوز آینهاش نصب نشده است، تلسکوپ نیست و این بهانهای بود که به دست آنهایی که میخواستند انتقاد کنند افتاد و حرفی بزنند که تلسکوپ آینه نداشت و این تلسکوپ نیست!

دیدگاهتان را بنویسید