تکاپوی ایران برای حل سیاسی بحران یمن

هم­چنین به تلافی حمله قایق­ های توپدار ایرانی ناو جنگی «ویلی تاید» ناوها و هواپیماهای جنگی آمریکا در خلیج فارس، ناوهای سهند و سبلان نیروی دریایی ارتش را در نزدیکی دهانه تنگه هرمز هدف قرار دادند که منجر به غرق شدن یکی از ناوها و وارد آمدن خسارت فراوان به دیگری شد. در نخستین گام ارتش ایران چهار کشتی جنگی به قیمت بیستمیلیون پوند استرلینگ و یک کشتی جنگی بزرگ ۲ هزار و۳۰۰ تنی از انگلستان سفارش داد. مسأله کشمیر به اندازهای برای پاکستان و هند اهمیت دارد که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که وقوع هر جنگی در آینده بین دو کشور به خاطر کشمیر خواهد بود . تاکنون دو کشور چندین بار در سالهای1948 و 1961 به خاطر کشمیر با یکدیگر به جنگ پرداختهاند و درگیری مرزی متعددی نیز به صورت پراکنده بین دو کشور اتفاق افتاده است. بعد از کشته شدن هرمز، اعراب به ایران حمله کردن و پیروز شدن این جنگ رو،اسم جنگ زنجیر یا “ذات السلاسل” گذاشتن چون که محمد بن جریر طبری نوشته “زنجیرهایی حاضر کرده بودن تا اسرای مسلمون رو زنجیر کنن.(اما بعضی ها نوشتن که پاهای سربازان ایرانی رو زنجیر کرده بودن تا فرار نکنن) بعد خالد ساحل فرات رو تصرف کرد و به سمت شمال رفت و در “الیس” جنگ خیلی سختی بین قوای ایران و مسلمون ها رخ داد و بعد از مدتی جنگ، خالد به خاطر مقاومت ایرانی ها قسم خورد که از خون اونها جوی جاری کنه.

دولت پاکستان براساس نظریه دو دولت معتقد است چون اکثریت مردم منطقه کشمیر در شبه قاره هند، مسلمان هستند از اینرو پاکستان به عنوان نماینده اصلی این مردم محسوب میشود، لذا این منطقه باید در اختیار پاکستان قرار داده شود. مردم پاکستان از یک سو مسلمان و از سوی دیگر تحت تأثیر قومیت خود هستند و از جانب سوم، هویت ناحیهای دارند. اختلافات قومی در این کشور به گونهای است که تمایل برای خودمختاری، شورش و جدایی در میان مردم این کشور بسیار قدرتمند است. ابن اثیر در خصوص علت این نام گذاری می نویسد: مسلمین فتح نهاوند را «فتح الفتوح» نامیدند زیرا بعد از آن ایرانیان نتوانستند جمع شده و در برابر اعراب بایستند و پس از این جنگ بود که مسلمین سراسر کشور ایران را تصرف کردند، و امپراطوری ساسانی فروپاشید. بعد از اتفاقات و تفاهماتی که از ژانویه ۱۹۶۹ شروع شد و به اعلام استقلال بحرین در ۲۳ مرداد ۱۳۵۰ و پذیرش عضویت بحرین در ۳۱ شهریور همان سال انجامید، پرونده بحرین به عنوان جزیی از قلمرو ایران بسته شد. حمایت ناوهای جنگیامریکایی از نفتکشها، ایران را برای اقدام تلافیجویانه در برابر حملههای عراق با دشواریهای جدّی روبهرو کرد. در مقابل هندیها مسأله کشمیر را به سند الحاق ارجاع میدهند که به تمایل عمومی مردم کشمیر برای پیوستن به هند اشاره دارد.

پاکستان کشوری چند ملیتی، چند فرهنگی، چند زبانی و چند فرقهای است و تنها وجه مشترک مردم پاکستان، اسلام و سرزمین است. در مقابل کمک های عربستان و کویت، واکنش بغداد نه تنها به صورت قدردانی و سپاس گزاری نبود. در آن زمان، حکومت پادشاهی محافظه کار عربی از نقش ژاندارمی توسعه طلبانه ی شاه در خلیج فارس خشمگین بودند، اما به دلیل دخالت نکردن شاه در امور داخلی شان، نه تنها در مقابل اقدامات ایران سکوت می کردند، بلکه همگی در برابر مخالفت های داخلی شدید، به ویژه مخالفت گروه های مذهبی با شاه، از او حمایت نیز می کردند، طوری که حکومت عراق در پاییز 1978 بنا به درخواست شاه، آیت الله خمینی را پس از 13 سال تبعید از شهر مقدس نجف اخراج کرد. سیاست خاورمیانهای ذوالفقار علی بوتو نه تنها پیوندهای فرهنگی و سیاسی را بین پاکستان و این کشورها مستحکم کرد بلکه باعث شد کمکهای مالی و اقتصادی در خور توجهی از سوی کشورهای اسلامی به پاکستان صورت بگیرد. یعنی نه آمریکا را میرنجانند و نه روسیه را. ادامه شرایط نه جنگ نه صلح نیز برای ایران مناسب نبود، زیرا عراق برای سازماندهی مجدد نیروهای خود فرصت می یافت ، در حالی که از هم گسیختگی ارتش عراق و اوضاع نابسامان داخلی این کشور کاملاً مشهود بود.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان، ادامه داد: طبق هدفگذاری صورت گرفته باید بهطور متوسط ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار کالا به این کشور صادر میشد که هماکنون صفر شده است. «دور گلد» رئیس مرکز امور عمومی بیت المقدس روز یکشنبه یادداشت تفاهمی را با «عبدالله بن احمد آل خلیفه» معاون روابط بینالملل بحرین امضا کرد. در این راستا، در جریان ششمین کنفرانس وزرای خارجه کشورهای اسلامی که در سال 1975 در شهر جده برگزار شد، پاکستان به عنوان رئیس کمیته بیتالمقدس انتخاب شد و از سوی این کشور طرحهایی با هدف تدوین استراتژی برای آزادسازی فلسطین و شهر بیتالمقدس ارائه شد . با مساعی دولت پاکستان درجریان کنفرانس وزرای خارجه کشورهای اسلامی در کوالالامپور، طرح ایجاد بانک توسعه اسلامی با سرمایهای معادل 2 میلیارد دلار که عمدتاً توسط کشورهای تولید کننده نفت تأمین شده بود به تصویب رسید. این استراتژی جدید دولت پاکستان با ارتقای نقش کشورهای اسلامی صادرکننده نفت به دلیل افزایش قیمت این ماده و تأثیرگذاری مالی هرچه بیشتر این کشورها در اقتصاد جهانی مصادف گردید. پیچیدگی روابط روسیه با غرب و ناتو، بررسی دلایل آغاز این جنگ و نیز پیش­بینی تبعات آن را دشوار می­کند اما آنچه در این بحران از سوی دولت ایران پیگیری می­شود؛ تثبیت حداکثری منافع ملی با تاکید بر دیپلماسی صلح است.

دیدگاهتان را بنویسید