به زبان ساده – فرادرس – مجله

از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله روایت شده است که: هر کس در یک شب از شبهاى ماه رجب ده رکعت نماز به این نحو که در هر رکعت حمد و قل یا ایها الکافرون یک مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را میآمرزد. بیست هفتم ماه رجب همان روز بعث پیامبر گرامی ما مسلمانان میباشد که روز بسیار گرانقدر و با ارزشی برای ما مسلمانان و شیعیان میباشد. از دهها میلیارد تریلیون ستاره که جهان قابل مشاهده را تشکیل میدهند، تنها درصد بسیار کمی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. در ژانویه 2004، یک ستاره شناس آماتور به نام «جیمز مکنیل» (James McNeil) سحابی کوچکی را کشف کرد که به طور غیرمنتظرهای در نزدیکی سحابی (Messiar 78 (M 78 در صورت فلکی (صورت فلکی ناحیهای در آسمان است که در آن گروهی از ستارگان قابل مشاهده یک طرح یا الگوی خاص را تشکیل میدهند که به طور معمول نمایانگر یک حیوان، یک شخص اسطورهای، یک موجود یا یک شی بیجان است) «اوریون» (Orion) ظاهر شد.

گرچه رصد نورانیت و دما نشان می دهد که خورشید اکنون واقعا در بالای رشته ی اصلی است اما تمام جنبه های دیگر تکامل آتی خورشید بر مبنای محاسبه ی بسیر پیچیده و جز به جز رویدادهایی است که در حال حاضر مشاهده ناپذیر است . مهمترین ویژگی یک ستاره درخشندگی است، منظور از درخشندگی مجموع انرژی تمام طول موجهایی است که در هر ثانیه منتشر میشود. وان آلن (James A. Van Allen) نامیده شده است، در ضمن یکی از برنامه های تحقیقاتی ماهواره ی اکسپلورر 1 (Explorer 1) در 1958 کشف شد و سپس با اطلاعاتی که پایونیر 3 در 1959 به دست آورد مورد تائید قرار گرفت. نظیر این اشکال در خلقت آسمانها نیز می آید، که قبل از خلقت آن و خلقت آسمانها که یکی از آنها خورشید است، دوشنبه ای وجود داشته باشد. ادامه این افزایش دما آثار مخرب زیادی در بر دارد.ممکن است گیاهان و جانوران دریازی به مخاطره جدی بیفتند.زیستگاه های گیاهان و حیوانات دچار تغییرات اساسی می شوند.الگو های آب و هوا دستخوش تغییرات می شوند و نتیجه آن وقوع سیل و خشکسالی و طوفان های شدید و مخرب خواهد بود.افزایش دما با ذوب نمودن یخهای قطبی باعث بالا آمدن سطح آب دریا ها می شود.در مناطق خاصی از زمین بیماری های انسانی گسترش می یابد و محصولات کشاورزی نابود می شود.

به این گونه که هوای گرم به بدلیل سبکتر بودنش به سمت بالا حرکت میکند و همین جریان هوای گرم باعث تغییر شکل ابرها میشود، چون با جریان هوای گرم قطرات موجود در لبههای ابرها بخار شده و با جریان هوا جابجا میشوند، سپس در منطقهای دیگر به شکلی جدید ابر تشکیل میشود. و آیات 29 سوره بقره و 30 سوره نازعات با آنچه گفته شد با آیات دیگر درباره خلقت آسمان و زمین هیچ گونه تناقضی با هم ندارند. برای مثال در قرآن میخوانیم:(وَلَوْ أَنَّمَا فِی الْأَرْضِ مِن شَجَرَةٍ أَقْلاَمٌ وَالْبَحْرُ یمُدُّهُ مِن به عده سَبْعَةُ أَبْحُرٍ مَّانَفِذَتْ کَلِمَاتُاللَّهِ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ) «و اگر هر درخت روی زمین قلم شود و آب دریا به اضافه هفت دریای دیگر مداد گردد باز نگارش کلمات خدا ناتمام بماند همانا خدا را اقتدار و حکمت (بیپایان) است». آنلی بیتون گويد: اگر خورشید را از لابلای ابرها به خواب ببینید، نشانه آن است که مشکلات و سختیها کمرنگ میشوند و خوشبختی و سعادت آغوش خود را به روی شما خواهد گشود .

اما گاهی این پدیده به علت عبور تودههای سرد بر روی زمین گرم یا دریای گرمتر نیز بوجود میآید. مدلهای رایانهای سه بعدی از تشکیل ستارگان پیشبینی میکنند که ابرهای چرخان حاصل از فروپاشی گاز و گرد و غبار ممکن است به دو یا سه قطعه شکسته شوند. با فروپاشی ابر گرد و غبار، مواد در مرکز ابر شروع به گرم شدن میکنند. یک نمونه آشنا از تشکیل ستارگان در ابر گرد و غبار «سحابی شکارچی» (سحابی یک ابر ستارهای حاوی گرد و غبار، هیدروژن، هلیوم و سایر گازهای یونیزه شده است) (Orion Nebula) است. مشاهدات توسط رصدخانه اشعهایکس Chandra در ناسا انجام شد و در نهایت یک توضیح احتمالی برای این پدیده ارائه شد، برهمکنش بین میدان مغناطیسی ستارههای جوان و گازهای اطراف باعث میشود روشنایی به صورت تصادفی افزایش یابد. ستارگان از گازهای بسیار داغ ساخته شدهاند. هسته داغ در مرکز ابر گرد و غبار در حال فروپاشی به عنوان یک پیشستاره شناخته میشود که یک روز به یک ستاره تبدیل میشود. پیشستارگان در مرکز ابر گرد و غبار با فروپاشی گرانشی همه هیدروژن و هلیوم ابر گازی و گذشت زمانی در حدود 100,000 سال گرم و داغ شده و به ستاره «تی ثوری» (T Tauri) تبدیل میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید