به زبان ساده – فرادرس – مجله

ستاره | سرویس علوم – حتما شما هم تا به حال انواع ابرها را در آسمان مشاهده کردهاید. دیدن خورشید منور به نیکبختی در برنامههایی که برای خود ریختهاید و افزون کردن مال و منال تعبیر میشود. انرژی خورشید از انرژی تولید شده در هسته خورشید تأمین میشود. واژه ی sol که در لاتین به معنای خورشید است ، واژه ای شناخته شده است اما در زبان انگلیسی بیشتر از فرم صفت آن ، solar (خورشیدی) استفاده می شود.sol همچنین توسط سیاره شناسان برای نامیدن طول یک روز خورشیدی بر روی سیاره ای دیگر مانند مریخ استفاده می شود. حدود 30 درصد از ابرهای موجوود از نوع ابر سیروس می باشند . این ابرها از قطرات آب یا برف تشکیل میشوند. ابر تودهای متراکم از قطرات ریز آب و یخ است که در لایه های زیرین و میانی اتمسفر ( هوا کره ) تشکیل میشود ، در صورتی که صعود بخار آب به آرامی صورت بگیرد ، ابر های نازک بوجود می آیند و اگر صعود بخار به سرعت انجام شود ، ابر های توده ای تشکیل می شوند . تأثیر و اهمیت خورشید بر زمین حتی از زمان های بسیار دور ، در دوران ماقبل تاریخ نیز شناخته شده بود و در بعضی از فرهنگ ها احترام به خورشید تا حدی زیاد بود که آن را به عنوان الهه ای می پرستیده اند.

ابررایانه ها قادر به انجام کارهایی در چند ثانیهاند که یک رایانه معمولی برای انجام آن به چند هفته و یا شاید چند ماه زمان نیاز دارد. یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۱ نشان داد که هواپیما ممکن است به وسیله انجماد قطرات ابری که سرد شده اند و در اطراف پروانهها، بالها یا روی موتور هواپیما قرار دارند، ذرات یخ تولید کند که نوع بارور شدن ابر کاملا ناگهانی و اتفاقی است. این توده از قطرات ریز آب تشکیل شده است. ابر رایانهها از تعداد بسیار زیادی ریز پردازنده تشکیل شدهاند که توان بسیار بالایی از انرژی را برای پردازش اطلاعات در کمترین زمان ممکن مصرف میکنند، به همین دلیل نگهداری این ماشینهای قدرتمند بسیار مشکل و پرهزینه است. وقتی سحابی خورشیدی به دلیل گرانش بسیار زیاد فرو ریخت چرخش آن سریعتر شد و به سمت داخل دیسک به صورت مسطح در آمد. ابزارهای ژیرو قطبنماهای غیرمغناطیسی هستند که براساس چرخش زمین و دیسک کار میکنند.

محققان سعی کرده اند به طور قطعی تصمیم بگیرند که آیا این روش تا کنون هم کار میکند یا خیر. آیا بارور کردن ابرها کارایی دارد؟ بارور کردن ابرها اولین بار در سال ۱۹۴۷ در استرالیا آزمایش شد، زمانی که سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی استرالیا، با یک هواپیمای سبک، یخ خشک خرد شده را به ابرهایی که به نظر برای بارور شدن مناسب بودند منتقل کرد. 7) شکل و حرکات : تا آن جا که میدانیم، کلف خورشیدی به گردابی میماند که حرکت آن در نیمکرهی شمالی خورشید در خلاف جهت عقربههای ساعت و در نیمکرهی جنوبی در جهت عقربههای ساعت است. قطبیت جفتی که در 35 درجه جنوبی است عکس قطبیت این جفت خواهد بود. اما اگه ابری در آسمان مشاهده میکنید با توجه به نکات گفته شده آن را شناسایی کنید. یک خوشه ی آن می تواند به طور متوسط 10 دقیقه طول بکشد تا عبور کند، اما کل خوشه ی ماما می تواند از 15 دقیقه تا چند ساعت متغییر باشد.

ابر نیلوفری قبل از طوفان به صورت یک رول در پایین لایه ی جو تشکیل می شود و در شمال استرالیا قابل مشاهده است. ادعا میشود که فناوری و تحقیقات جدید، نتایج قابل اعتمادی را به دست آورده است که باعث میشود بارور کردن ابرها راهی قابل اعتماد و در دسترس برای تهیه آب در بیشتر نواحی باشد. مقدار یدید نقرهای که استفاده میشود به قدری کوچک است که باعث آلودگی محیطی نمیشود. این ابرها اغلب ساختمان گلکلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبهای است. در واقع تکامل رایانه به ما نشان میدهد که چگونه امکان دارد یک ماشین بزرگ و پیچیده در راه تکامل به ماشینی کوچک بر روی میز کار دفتر و یا خانههای ما تبدیل شود . یونانیها که پیشروان علم بودند، در قرن ششم قبل از میلاد ، زمین را کروی و ثابت فرض میکردند و اکثر تمدنها معتقد بودند که جهان ، زمین مرکز است. هدف از بارور کردن ابر به روش پویا، افزایش جریانهای عمودی هوا است که باعث میشود آب بیشتری از ابرها عبور کرده و باران بیشتری تولید شود. باروری ابرها به کمک هواپیما یا ژنراتورهای زمینی انجام میشود. 2 بیان کرده است، که در آن E مقدار انرژی (برحسب ژول یا ارگ)، m جرم تبدیل شده (برحسب گرم)، و ز سرعت سیر نور(برحسب سانتی متر بر ثانیه) است.

دیدگاهتان را بنویسید