بهترین و زیباترین اشعار عارفانه مولانا

در این نوشته مجموعه شعرهای زیبا که خطاب به زنان و در وصف زن سروده شده را خواهید دید. با تمام زن ها فرق داری! بيجه منجمه كه با جامي مطايبه و مناظره داشته است و جميله اصفهاني كه در زمان شاه عباس شعرهايش را در قهوه خانه ها مي خوانده اند. گفته اند جهان ملك خاتون با حافظ مشاعره و مناظره مي كرده و غزلياتش را جواب مي داده است. مهتاج رخشان با ميرزاده عشقي مشاعره و مناظره داشته و عالمتاج قائم مقامي( ژاله) اولين زني است كه با زبان زنانه سخن گفته و از اشيا در اشعارش نام آورده است.

با آنکه حافظ غزل عارفانه ی مولانا و غزل عاشقانه ی سعدی را پیوند زده، نوآوری اصلی او در تک بیتهای درخشان، مستقل، و خوش مضمون فراوانی است که سرودهاست. اگر چه معنی بین آدم و حوا تقسیم شده است اما باز حوا قافیهی غزل است. وی در طول زندگی خود بیش از ۶۰۰ غزل را در ۲۰ کتاب چاپ کرده است. زن سی وچند ساله را باید توی یک مهمانی با لباس شب مشکی و موهایی که از پشت سر جمع کرده دید…

زیر سر چشمان یک زن باشد؟ در ادامه شعر ایرج میرزا در مورد زن را بخوانید . به ویژه دو چیز شعر ایرج را متمایز می کند. از بهترین آثار می توان شعر ایرج میرزا در مورد زن . زن ها، گاهی اوقات حرفی نمی زنند چون به نظرشان لازم نیست که چیزی گفته شود! نگاه مولوی در مثنوی اینگونه است: در بینش او زن طفیل مرد نیست، زن موهبتی نیست که فقط برای عیش و نوش مرد به وجود آمده باشد.

زن سی و چند ساله تازه اول پختگی ست… زن سی و چند ساله مخدری ست که زندگی را سرحال می آورد… زن سی وچند ساله یک نقاشی بی نقص است از مجموعه ی هرآنچه میتوان در یک قاب جمع کرد. این خطاطی زیبا با خط نستعلیق بر زیبایی اشعاری که در وصف معشوق هستند افزوده است. تو یک نقاشی یا تابلویی بر دیوار نیستی. سی وچند سالگی یک زن را هرکسی نمیفهمد… زن ها عامل تمام جنگ های جهانند… مجموعه ای از بهترین اشعار مولانا و غزلیات، رباعیات، دوبیتی های کوتاه عاشقانه و شعر عاشقانه مولانا در مورد عشق و عاشقی و یار و معشوق را در تاپ ناز بخوانید.

تخلص مولانا خاموش یا خموش است. توصیف او به عنوان طنزپرداز به معنای دقیق این اصطلاح دشوار است . یک شعر زیبا در وصف زن از مجموعه زیر انتخاب کنید و آن را به زن زندگیان تقدیم کنید و به مناسبت روز زن، سالگرد ازدواج و تبریک تولد همسر از او تشکر کنید. در همين قرن در دربار قاجار بيشتر زن ها، همسر ها، مادرها و دختر هاي فتحعلي شاه و نا صر الدين شاه شاعر بوده اند كه معروفترين آنها گوهر قاجار( نوه فتحعلي شاه) و شاه بيگم( دختر فتحعلي شاه) هستند.

آتوسا همسر داريوش و مادر خشايار شاه هخامنشي است. در زمان مشروطه، فخر اعظمي ارغون از شاعران زن مطرح بوده است ، فخر اعظمي ارغون، مادر سيمين بهبهاني ، شاعر معاصر است. بله، درست شنیدین من میگم مامان، شما چی میگین مادر؟ شما از شکست های خود در زندگی چیزهای بیشتری یاد می گیرید تا از موفقیت های خود ، اجازه ندهید شکست ها مانع شما شوند، شکست ها باید شخصیت شما را بسازند. با آرزوی عشقی سرشار از آرامش و حال خوش ، مجموعه ای از زیباترین اشعار و شعر عاشقانه کوتاه و ناب را برای شما عزیزان در این مطلب از همدوره قرار داده ایم.

در این مطلب از مجله صورتیها، با سری جدیدی از اشعار عاشقانه دخترانه به نام اشعار کوتاه زیبا در خدمتتان هستم. خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه زیر از آثار خوشنویسی سلطان محمد خندان می باشد که شامل دو رباعی است. از جمله شعرهای معروف او می توان به صدای پای آب، مسافر و شرق اندوه اشاره کرد. مسلمانان در این حالت سفر کردن توان؟ در این مقاله قصد داریم برخی از آثار مولانا را ذکر کنیم؛ بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در بینش مولانا زن ومرد صاحب روح خدایی وعشق الهیاند وهیچ تفاوتی بین آنها در نزد ذات اقدس الهی نیست و زن در این میان جز محبت ومودت چیزی نیست.

زیبایی یک زن در چشمانش است. بلکه به ماهیت زنانگی که در مثل به افسون وسحر نفس مربوط است حجوم می آورد ونفس پاک آدمی را اعم از مرد وزن نهیب می زند که از نفس مکاره در امان نیستید . درواقع زن در بینش مولوی تعاریف گوناگونی دارد که هیچ کدام شان مستقیماً مربوط به شخص زن نیست . برای یک زن عزت نفس غوغا میکند! و یا یک ارتش را همراهِ موهایشان به باد دهند… قهرمانان را بیدار کند. هیچ زنی را افسون نمی کند!

اما نگران نباشید هنوز وقت هست.به قول معروف” ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است” پس تا دیرتر از این نشده اقدام کنید و نگران هیچ چیزی نباشید. هر حرکتی را به سکون وا میداری؟ حافظ در خارج از این محدوده هر چه بگوید محکوم فرهنگ و تاریخ خویش است ، مرد در ذهن او جنس غالب است ، تاریخ را مردان ساخته اند و زن طفیل هستی اوست . چیزی که قابل ستایش است این است که مولانا در مثالهای مثنوی ودر هزلهایش هرگز به زن ومقام زن توهین نمی کند . مجموعه تجربیات و رمزهای زندگی که مولانا به آن دست پیدا کرده است، در قالب دیوان اشعار او به همه مردم ارائه شد.

مولانا جلالالدین محمد بلخی مشهور به مولوی رومی یکی از مشهورترین شعرای ایرانی است که در قرن هفتم هجری می زیست. گرایش حافظ به شیوهٔ سخنپردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است. خدا توفیقی بدهد که بتونیم اندکی از آن چیزی که در سر جناب حافظ بوده سر در بیاوریم! بی تردید حافظ شیفته شیوایی زبان قرآن بوده و از صنایع و بدایع آن در شعر خود بهره بردهاست.

تـــــا ســـــر. در آن ســـــرا. در قرن پنجم مهستي (بخوانيد مه ستي) گنجويي، بانوي رباعي سراي دربار سلطان سنجر سلجوقي است. او موسيقي مي دانسته و چنگ مي نواخته و شعر مي گفته و صداي خوشي داشته است. کجا او لایق آنست؟ او شاعر و خوش نويس بوده و در زمان حكومتش، شاعران مقرري ماهانه داشته اند. بسیار شاعران درجه یک معاصر قطعا جایشان در این لیست خالی است و این افراد در تاریخ ادبیات ایران جایگاهی ویژه دارند. وی افزود: در پیوند با شعر انقلاب اسلامی در استان فارس و بررسی وضعیت آن از معماران این ادبیات میشود به چهرهای بنام نصرالله مردانی اشاره کرد که بیشترین تاثیر را در سطح کشور در دهه 60 و ادامه آن در دهه 70 داشت.

اگر در جستجوی شعر در وصف زن ها هستید تا عشق و علاقه خود به همسرتان را به شکل زیباتری نشان دهید اینجا می توانید بهترین شعرهای عاشقانه در وصف زن که مخاطب آن زنان هستند را پیدا کنید. در مثنوی معنوی بیشتر از مقام دنیوی زن سخن گفته می شود ولی در دیوان شمس سراسر از عشق الهی که نماد حقیقی آن جلوه زیبایی زن است بیان می شود . شاید زمان آن کمی به طول بیانجامد ولی یقین داشته باشید که خدا هرگز برای بنده اش کم کاری نخواهد کرد.

اما مساله مهم اینجاست که بعضی وقتها واقعا آدم تو شرایطی قرار میگیره که باید برای داشتن شرایط بهتر تلاش کنه و کمی به خودش سختی بده. اجازه بده بی وقفه بغلش کنی و فشارش بدی . دلم یک کوچه میخواهد بی بن بست… نیما خود نام «نو» را بر سبک شعرهایش نهاد و بی شک بهترین شاعر معاصر ایران در این سبک است. ولیکن خانه بر سر کوفتن داند گدایان را… داغ بر داغ میافزاید؟ اگر اقدامی با شکست و دلسردی روبرو شد نباید دست از تلاش و کوشش برداشت و امید پیروزی را از دست داد. اگر نمیتوانید دیگران را یاری کنید، حداقل آزارشان ندهید.

باور کنید زندگی ارزش زیستن و ادامهدادن را دارد. هرگاه میخواهید دست به کاری بزنید و دل آسوده نیستید که چرا میخواهید چنین کاری بکنید، دوباره آن را با چَم و هدف زندگانی خود بسنجید و با آن مشورت کنید. شعر زن معروف قرن دهم دختر شاعر معروف آن زمان، هلالي استر آبادي است. زن ها کشف کردند . زنها اختراع کردند … نان را زنها در سفره ی مردها گذاشتند .

دیدگاهتان را بنویسید