بررسی تحلیلی حجاب ازدیدگاه ادیان سامی (اسلام،یهود و مسیحیت)

تولید و تکثیر نسل را نباید کوچک و بى اهمیت شمرد؛ زیرا هدف آفرینش جهان وجود انسان و پرورش و تکامل او است. از دیدگاه اسلام، وجود فرزند صالح براى پدر و مادر یک عمل صالح شمرده مى شود و در سعادت دنیا و آخرت آن ها مؤثر است به همین جهت، معصومان تولید و تکثیر نسل را از اهداف ازدواج خوانده اند. بقاء نسل: یکی از اهداف ازدواج، وجود فرزند و بقای نسل انسان است.

یکى از ثمرات بزرگ ازدواج وجود فرزند و بقاى نسل آدمى است. فلسفه ازدواج از منظر اسلام تکامل، آرامش و بقاء نسل شمرده شده است. بقاء نسل مهم شمرده شده؛ با این استدلال که هدف آفرینش جهان، وجود انسان و پرورش و تکامل او است. ویا این که قرن ها مردم فکر می کردند که زمین ثابت است و همه کرات آسمانی به دور آن می گردند. ازجمله قیودی که ممکن است بهعنوان موضوع افزوده شود، «قید اطلاق» است و معنایش این است که در آن علم از احکامی گفتوگو میشود که برای ذات موضوع مطلق و بدون در نظر گرفتن تشخصاتش ثابت، و در نتیجه، شامل همه افراد موضوع خواهد بود؛ مثلاً اگر احکام و خواصی برای مطلق اجسام ثابت بود، خواه جسم معدنی باشد یا آلی، و خواه گیاه باشد یا حیوان یا انسان، در این صورت میتوان موضوع آنها را «جسم مطلق» قرار داد و اینگونه مسائل را بهعنوان علم خاصی مشخص نمود.

از دیدگاه مسیحیت، ارتباطی که دو زوج در ازدواج با یکدیگر برقرار میکنند، عمیقترین رابطهای است که دو انسان میتوانند با همدیگر برقرار کنند. هر کدام از دو جنس از نظر روحى و جسمى به هم وابسته اند و با قرار گرفتن در کنار هم یکدیگر را تکمیل مى کنند. این مرد شنیده بود که بزرگان ، دنیا را مذمت می کنند ، خیال کرده بود مقصود از مذمت دنیا مذمت واقعیت این جهان است ، مقصود این است که جهان فی حد ذاته بد است ، نمی دانست که آنچه بد است دنیا پرستی است ، آنچه بد است دید کوتاه و خواست محدود است که با انسان و سعادت انسان ناسازگار است .

این دو مفهوم کاملاً از هم متفاوتند؛ ممکن است قوانینی وجود داشته باشد که چیزی که نادرست نیست را ممنوع سازد یا امری نادرست را الزام کند. تحلیل همین رویداد ساده نشان می دهد که کار شما بدون فرض و قبول تعدادی گزاره فلسفی امکان پذیر نیست و توجیهی هم ندارد. مهم ترین نیازى که بر اثر ازدواج تأمین مى شود، نیاز به آرامش و احساس امنیت و آسودگى است این نیاز که در سرشت آدمى ریشه دارد.

ازدواج باعث میشود این احساس از بین رفته و شخص به ثبات فکری و روحی رسیده و احساس ارزشمندی کند. این نظام اخلاقی با این اصل آغاز میشود که اگر آدمی بداند راه زندگانی نیک چیست بر همین مبنا نیز عمل خواهد کرد. در بسیاری از روابط پستی ها و بلندی هایی وجود دارد آیا این واقعیت شامل شما نیز شده است ؟ آیا عروسی خود را به یاد دارید ؟ شما به چند ساعت زمان بدون وقفه برای انجام این تمرین نیاز دارید و می توانید از یک دوست در نقش مصاحبه گر استفاده کنید یا اینکه با همسر خود درباره آن مذاکره کنید .

اين مشاور مركز مشاوره حوزه علميه قم يادآور شد: قرار است زن و شوهر در كنار هم با ويژگیهای متفاوت مكمل هم باشند و زنان بايد از ويژگی جزئینگری كه دارند برای پيشرفت و بهبود روابط استفاده كنند. استاد مسائل خانواده و ازدواج، گشادهرويی و ابراز مهربانی و عطوفت را از ديگر رموز موفقيت در زندگی مشترك دانست و تأكيد كرد: در روايت آمده است كه وقتی زن و مرد نگاه محبتآميز به هم ديگر داشته باشند، نگاه بعدی نگاه محبت و لطف خداوند تبارك و تعالی خواهد بود.

اين مشاور مركز مشاوره حوزه علميه قم با اشاره به آيه «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً» اظهار كرد: خداوند در اين آيه فرموده است كه انسان بايد با ازدواج به سه چيز يعنی آرامش، مودت و محبت برسد؛ آرامش در محيط خانواده بسيار ضروری و يكی از عمدهترين دلايلی كه مايه ناآرامی زندگی مشترك جامعه شده، اين است كه زوجين نمیدانند چگونه بايد به همديگر آرامش بدهند. حجتالاسلام تراشيون با تأكيد بر اينكه ارتباط كلامی ابزار دوم برای رسيدن به آرامش است، اظهار كرد: بيش از 70 درصد ارتباطهای امروز با كلام شكل میگيرد؛ لذا همسران بايد به نوع گفتار خود دقت زيادی كنند و از گفتار نيك و عدم انتقادهای صريح استفاده كنند كارشناسان بيش از 30 روش برای انتقاد كردن بيان كردهاند.

دانشمندان علوم تجربى و انسانى نیز ارضاى صحیح و به موقع غریزه جنسى و ترشح معتدل غدد جنسى را براى سلامت جسم و روان آدمى لازم دانسته، عدم آن را سبب پاره اى از بیمارى هاى روانى و گاه جسمانى شمرده اند. وی با بيان اينكه 30 درصد طلاقها در سال نخست ازدواج اتفاق میافتد، يادآور شد: اين موضوع ناشی از عدم مشاورههای لازم درخصوص مسائل زندگی مشترك است و عدم يادگيری مهارتهای زندگی است كه بايد بهصورت جدی به آن توجه كرد.

این امر از اهداف اساسى ازدواج است؛ وجود فرزندان به گرمى، پویایى و صفاى کانون خانواده مى انجامد و انگیزه ادامه زندگى را در انسان تقویت مى کند. هدف این سوالات راهنمایی شما برای یادآوری انگیزه و منظور اولیه شما از پیوند زناشویی مشترک است . خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) چندین عنوان کتاب را برای خرید از دومین نمایشگاه مجازی کتاب پیشنهاد داد و افزود: من کتابهایی معرفی میکنم که از لحاظ اینکه در حوزه فلسفه زندگی هستند کاربردی بوده و چون با مسایلی که این روزها با آن مسایل درگیر هستیم مرتبط هستند از دید من حائز اهمیت هستند.

بنابراین، به آن ها چنین وانمود مى کند که حقیقتاً آنان زاده زمین هستند. ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و جامعه و اجتماع است و میزان اندیشه و تدبر در آن در میزان پیشرفت یا انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیر دارد. در روايتى پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند: «من ترك التزويج مخافة العيلة فقد ساء ظنه بالله عزوجل ان الله يقول: ان يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله»; (12) هر كس ازدواج را از ترس فقر و تنگدستىترك كندبه خدا سوء ظن برده است، زيرا خداوندمىفرمايد:اگر (زنوشوهر) فقير باشندخدا هر كدام را از كرم خود بىنياز مىكند.

7- نشانه پيروى از سنت پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله: حضرت على عليه السلام فرمودند: «تزوجوا فان التزويجسنة رسول الله فانه كان يقول: من كان يحب ان يتبع بسنتى فان من سنتي التزويج»; (13) ازدواج كنيد، ازدواج سنت پيامبر صلى الله عليه و آله است. تفاوت این ازدواج ها چیست ؟ با تأمین این نیاز جسمانى، فرد از نظر روانى، ذهنى و اخلاقى به آرامش مى رسد و مسیر بسیارى از انحرافات جنسى و اخلاقى و اجتماعى بسته مى شود.

جوان در پى رسیدن به استقلال فکرى است؛ براى جبران نواقص و تأمین نیازهاى بى شمار خود به سوى ازدواج سوق داده مى شود و با گزینش همسرى مناسب و شایسته موجبات رشد و تکامل خویش را فراهم مى کند. فردی که در گزینش نوع و رنگ پوشش و لباس و آرایش ونحوه حضور در اجتماع به نگاه دیگران و و داوری آنان توجه دارد، در حس هويّت يابي خود دچار شكست شده است(5) تا چه رسد به آن كه بتواند هويّتش را به” كمال” رساند. معنای زندگی یکی از جدیترین مسائلی است که ذهن انسان را به خود معطوف داشته است.

اين مدرس حوزه و دانشگاه مقدمه يك ازدواج موفق را يادگيری مهارتهای ازدواج دانست و گفت: مهارت زندگی يك فرمول بسيار ساده دارد و آن هم استفاده از دانش، تجربه و تمرين است؛ اين مهارت بايد از دوران تحصيل آموزش داده شود و بارها از آموزش عالی اين درخواست صورت گرفته است امات هنوز يك دانشجو كه به سن ازدواج رسيده است هيچ مهارتی از زندگی كردن اسلامی را ياد نگرفته است.

قبل ازدواج چه مدت با هم آشنا بودید ؟ در جاى ديگر، فرمودند: «ما من شاب تزوج في حداثة سنه الا عجشيطانه يا ويله عصم مني ثلثي دينه»; (7) هر كس در ابتداى جوانى ازدواج كند شيطان فرياد مىكند: اى واى، دو سوم دين خود را از شر من حفظ كرد. قبل از هر سخنی لازم است که نیاز به فلسفه را در دو مقام فهم دین و تبلیغ دین تفکیک نماییم چرا که به تناسب هر دو مقام بحث قدری متفاوت است، مثلاً در مقام تبلیغ دین از تفاهم با کفار سخن گفته میشود در حالیکه در مقام فهم دین، نیازی به تفاهم با کفار نداریم و باید از استناد به دین سخن بگوییم.

در این مورد که چرا برخی ازدواج ها موفق و برخی بی نتیجه اند گفت و گو کنید و به مثال هایی از آشنایانتان اشاره کنید . به همین علت، مسیحیان ازدواج را التزام و تعهد در طول زندگی میشمارند و با طلاق و تجدید فراش در زمان حیات همسر مخالفند. حجتالاسلام تراشيون با تأكيد بر اينكه مردان نبايد احساسات همسرانشان را سركوب و لگدمال كنند، ابراز کرد: خستگی و اشتغالات نبايد سبب شود كه مردان نسبت به همسرانشان بیتوجه و بیتفاوت شوند بلكه همواره در زندگی مشترك بصيرت لازم را داشته باشند. به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم، حجتالاسلام والمسلمين عليرضا تراشيون، مشاور مركز مشاوره حوزه علميه قم شب گذشته، 14 شهريورماه در جمع دانشجويان طرح ضيافت دانشگاه قم در مورد مهارتهای زندگی تصريح كرد: يكی از مسائلی كه امروز به آن مبتلا هستيم اين است كه مشكلات خانوادگی زياد شده بهگونهای كه كانون خانوادهها در معرض خطر جدی قرار گرفته است و بايد در اين خصوص هوشيار بود.

دیدگاهتان را بنویسید