اهمیت غرب آسیا در سیاست خارجی و استراتژی نظامی چین

وی افزود:«پایبندی به اصل چین واحد پایه سیاسی گسترش روابط چین و آمریکا و سنگ بنای صلح و ثبات در تنگه تایوان است. تماس تلفنی رئیس دولت تایوان با ترامپ، نخستین تماس از این دست است که میان رئیس دولت تایوان و نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر رخ می دهد. لازم به ذکر است دولت آمریکا از سال ۱۹۷۹ به این سو پایبندی خود به سیاست چین واحد و عدم استقلال تایوان از این کشور را اعلام کرده و از آن زمان تا پیش از مکالمه تلفنی «ترامپ» با رئیس تایوان، سران این کشور هیچگونه تماسی با مقام های تایوانی نداشته اند. ایسنا- به نظر می رسد دولت جدید آمریکا سیاستهایی متفاوت از ترامپ دارد، آیا سیاست واستراتژی آنان با چین تغییر کرده است؟ ایسنا- آیا مواضع آمریکاییها در مذاکرات هم موثر است ؟ در حال حاضر، مذاکرات به مرحله حساس پایانی وارد شده و از سوی دیگر نیز هر چه مذاکرات به مراحل نهایی خود نزدیکتر میشود، تمام طرفها نیز باید ضمن جزم کردن عزم خویش، تمرکز بر حل و فصل مسائل باقی مانده را حفظ نموده و با نمایش متقابل انعطاف، به دنبال دستیابی به راه حلهای معقول باشند؛ در این فضا تمامی طرفها باید ضمن اتخاذ تصمیمهای سیاسی، سیر دستیابی مذاکرات به نتایج مورد نظر را تسهیل نمایند.

چین در همین چارچوب و از منظر حراست از برجام، حفاظت از چندجانبه گرایی و همچنین سیستم عدم اشاعه همراه دیگر کشورها، نسبت به ترغیب برای تسریع دستیابی مذاکرات به تفاهم اقدام خواهد کرد. وانگ کوان نماینده چین در سازمانهای بینالمللی مستقر در وین و نماینده چین در مذاکرات هستهای ایران پیش از این گفته بود که ما در چین ضربالمثلی داریم که میگوید «کسی که گره میزند باید کسی باشد که بتواند آن را باز کند.» لذا برای شکستن بنبست کنونی مسأله هستهای ایران، ضروری است که ایالات متحده ابتدا با لغو تمامی تحریمهای غیرقانونی و یکجانبه به برجام بازگردد. بنابراین، روابط چین و ایالات متحده از دهه 1980 به بعد چنان توسعه و تعمیق یافته است که امکان گسستن آن به سادگی وجود ندارد. در واقع سوال اصلی شناسایی و بررسی متغیرهای اصلی روابط ایران و چین در ایجاد روابط راهبردی دوجانبه برای کسب منافع بیشتر است. برای تصمیمگیریها از اندیشمندان و محققان کمک میگرفت. لو کانگ گفت باید خاطر نشان شود که فقط یک چین در جهان است و تایوان بخشی جدانشدنی از چین است.

از اینکه نفوذ پاکستان و قطر در حکومت آینده طالبان تا چه حد و میزان است بستگی به این دارد که از دو جناح داخل طالبان که بخشی تمایل بیشتر به پاکستان و بخشی دیگر گرایش زیادتری به قطر دارند کدامیک، دست بالاتر را در حکومت آینده خواهند داشت و رقابتی بین اسلامآباد و دوحه وجود دارد. کارتر در سال 1979، تایوان را به عنوان بخشی از “چین واحد” به رسمیت شناخت. تصمیم ترامپ مبنی بر پذیرفتن تماس تلفنی تبریک از سوی «تسای اینگ – ون» رئیس دولت تایوان در تاریخ دوم دسامبر، باعث اعتراض دیپلماتیک پکن شد. ترامپ در سخنان خود، از سیاست های ارزی چین، فعالیت های این کشور در دریای چین جنوبی و همچنین موضع آن در قبال کره شمالی انتقاد کرد و افزود این پکن نیست که تصمیم گیری می کند وی، تماس تلفنی رئیس تایوان را بپذیرد یا نه. در پی تماس تلفنی ترامپ با رئیس تایوان، دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در این باره اعلام کرد مقامات ارشد کاخ سفید با مقامات چین گفتگو و بر ادامه سیاست چین واحد توسط واشنگتن تاکید کرده اند. این اصول جدید در نهایت منجر به این شد که ادارهی کشور چین و تصمیمات مسئولان ارشد دولت در هماهنگی و مشاورت با مسئولان آمریکایی میبایست رقم میخورد.

مقامات چین نیز معمولا هرگونه تماس دولت های خارجی با مقامات ارشد تایوان را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند. تایوان یکی از حساس ترین مسائل سیاسی چین شمرده می شود. یکی از مناطقی که در سالهای گذشته در سیاست خارجی چین اهمیت زیادی یافته است، منطقه غرب آسیا است. پکن، تایوان را به عنوان یکی از استان های جدا شده از چین تلقی می کند. ­لو کانگ از آمریکا خواست به طور مناسبی با مسئله تایوان برخورد کند تا از تضعیف گسترش سالم و باثبات روابط و همکاری های دو جانبه در زمینه های مهم اجتناب شود. چین به شدت نسبت به حزب حاکم دموکراتیک پیشرو تایوان و رهبر آن مظنون است و فکر می کند این حزب به دنبال استقلال رسمی این جزیره است. رایزن نمایندگی چین در سازمانهای بینالمللی در وین در جلسه شورای حکام با استقبال از تعامل «سازنده» ایران با آژانس بینالمللی انرژی اتمی، از آمریکا خواست برای رسیدن به توافق در مذاکرات وین، سیاست اشتباهش را اصلاح کند. به گزارش خبرگزاری شینهوا از پکن، شرکت با مسئولیت محدود سرمایه ای بین المللی چین که در زمینه مدیریت سرمایه گذای های بانکی، اوراق قرضه و بهادار دولتی و دیگر خدمات مالی فعال است در گزارشی اعلام کرد بانک مرکزی چین باید سیاست گشایش پولی (تزریق نقدینگی بیشتر به بازار مالی از طریق بازخرید اوراق قرضه و سهام در دست مردم و کاهش نرخ سود بانکی و غیره ) خود را تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید