آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟

در همین روز، قایقهای تندروی سپاه پاسداران با ناوگان امریکایی درگیر شدند و به یک فروند کشتی تدارکاتی امریکایی ، یک فروند نفتکش انگلیسی و یک فروند کشتی قبرس آسیب شدیدی وارد کردند. اگر به نیروی دریایی ایالات متحده درباره درگیری دستور آشکار داده شود و اگر نیروی دریایی ایران قدم های قابل توجهی برای آسیب رساندن به دارایی ها و نیروهای آمریکایی در دریا بردارد، آنگاه دارایی های هوایی نیروی دریایی می توانند به سادگی کشتی های ایرانی و سیستم های رادار مربوطه را هدف بگیرند. در همین روز، قایقهای تندروی سپاه پاسداران با ناوگان امریکایی درگیر شدند و به یک فروند کشتی تدارکاتی امریکایی، یک فروند نفتکش انگلیسی و یک فروند کشتی قبرس آسیب شدیدی وارد کردند. با آغاز شب ، نیروهای عراقی از محور طلائیه به سمت مرز عقب نشینی ، و در حوالی نوار مرزی مواضع خود را تثبیت کردند (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۱۰۰ـ ۱۰۱؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی .

با انتشار پیام امام ، خطوط دفاعی جدید تشکیل گردید و از پیشروی نیروهای عراق جلوگیری شد و در بعد از ظهر همان روز، با توقف نیروهای عراقی ، پادگان حمید از اشغال خارج شد (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۱۷۸). دبیرکل سازمان ملل بهاستناد قطعنامه 598، از طرفین درگیر خواست تا با قطع جنگ وارد روند مذاکره و عمل شوند. عراقیها از فرصت درگیری امریکا با ایران در خلیج فارس استفاده کردند و با تشدید بمباران شهرها و نفتکشها، کوشیدند با تغییر موازنه جنگ بر روی زمین و تغییر راهبرد دفاعی به حمله ، ابتکار عمل را در جنگ در دست بگیرند و با بازپس گیری مناطق تحت تصرف ایران شرایط لازم را برای پایان جنگ فراهم کنند (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۵۸). سقوط فاو نشان دهنده برتری کمّی عراق از نظر نیرو و تجهیزات و نیز تغییر استراتژی آن از پدافند به آفند در پایان جنگ بود (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۷۲). حملات الکترونیکی و شلیک موشک علیه سامانههای انرژی و آب و سوخت و حملونقل زمینی و دریایی و هوایی و انبارهای مواد غذایی و سیلوهای حبوبات در بنادر دریایی و باندهای مسلح عرب در داخل شکل میگیرد و با حضور گروههایی از تظاهرکنندگان در جادههای منتهی به جبههها همراه خواهد شد.

موریه در نامة دیگری مدعی بود خواست اصلی ایرانیها و اوزلی را مبنی بر استرداد «دربند، باکو و سراسر ساحل جنوبی به همراه قبه، شکی، شماخی، شیروان و قراباغ» به ایران را به رتیشچف فهمانده است ( FO. این آغازی است برای حوادثی که بی شک عواقب تلخ آن به خلیج فارس منحصر نخواهد ماند و مسئولیت همه پیشامدهای بعدی به عهده شروع کننده یعنی آمریکاست. اما نبرد مین آمریکاییها را بیش از همه وحشت زده میکرد. از 10 آبان 1367/ اول نوامبر 1988 ادامه مذاکرات در ژنو پیگیری و در مجموع، هفت دور مذاکره فشرده با حضور دبیر کل و نماینده او انجام شد. اما دولت وقت در ۱۹۷۱ میتواند جزایر سهگانه را پس بگیرد و تقریبا همه معتقدند که سه سال مذاکرات سخت انجام شده و کار سختی بوده است. هنوز مشخص نیست که توییت ۲۲ آوریل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر اینکه به نیروی دریایی این کشور دستور داده قایق های تندروی مسلح ایرانی را هدف بگیرند و نابود کنند، به معنای تغییر در قوانین کنونی درگیری نیروهای ایالات متحد در خلیج فارس است یا خیر. موضعگیری ایران در جنگ اوکراین اولین نمونه آشکار از کاربرد «سیاست خارجی متوازن» در عرصه دیپلماسی کشور که بارها از سوی وزیر امور خارجه کشورمان دکتر حسین امیرعبداللهیان بر آن تاکید شده، است.

در اواخر ۱۳۶۵ ش ، کویت از پنج عضو دائم شورای امنیت برای همرُوی نفتکشهای این کشور دعوت کرد (کردزمن ، ۱۹۸۸، ص ۳۰۹ـ۳۶۰؛ درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۱۷۹). ارتش عراق در محورهای طلائیه و کوشک ، با پیشروی در خاک ایران ، حملات فرعی خود را آغاز کرد و با تصرف جاده اهواز به خرمشهر و بستن این جاده ، چندین پل و قسمتی از ریلهای راه آهن را تخریب کرد. سه روز پس از پذیرش رسمی قطعنامه ، ارتش عراق در ۳۱ تیر ۱۳۶۷ از دو محور شلمچه و کوشک وارد خاک ایران شد و حدود سی کیلومتر از جاده اهواز ـ خرمشهر را تصرف کرد و با استفاده از نیروهای کماندویی و زرهی از دو محور شلمچه و جاده اهواز ـ خرمشهر، خرمشهر را محاصره نمود و تا پنج کیلومتری قرارگاه کربلا پیشروی کرد. مرحله دوم درگیری از ۲۵ فروردین ۱۳۶۷ آغاز شد. در حالی که آخرین نیروهای عراقی از منطقه خارج می شدند، سازمان مجاهدین خلق (منافقین )، به قصد رسیدن به تهران در ۳۳ ساعت و سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران ، در ۳ مرداد ۱۳۶۷، با ۲۵ تیپ ، حمله به شهرهای کرند و اسلام آباد را آغاز کردند. زمانی که عراقیها خود را برای حمله همه جانبه به شبه جزیره فاو آماده می کردند، یک فروند کشتی جنگی امریکایی ، هنگام برگشت از همرُوی کشتیهای کویتی در مرکز خلیج فارس ، به مین برخورد کرد و سه تن از سرنشینان آن مجروح شدند (اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۳۹۰).

دیدگاهتان را بنویسید