آمریکا: ایران عامل طولانی شدن جنگ یمن است!

این کشور در آغاز دهه ۱۳۶۰ ش /۱۹۸۰ با چهارده میلیون تن جمعیت ، پرجمعیت ترین کشور عربی منطقه بود که امکان بسیج بیش از یک میلیون نیروی نظامی را برای اعزام به جبهه های جنگ در اختیار داشت . پیشروی نیروهای طالبان در هرات باعث شد امروز صدها نیروی ویژه ارتش به این ولایت اعزام شوند. تهران از تلاش عراق برای تهدید صادرات نفت ایران چشم پوشی نکرد، بلکه صدچاه نفتی را در حوزه های نوروز و اردشیر در ساحل دریا بست و ضمن حفاظت از آنها، نیروهای خود را که بیش از پانصدهزار نفر بودند، برای آغاز حمله نهایی به جنوب اعزام کرد و دوره جنگ فرسایشی را کنار گذاشت؛ زیرا بیش از عراق توان تحمل تلفات و جایگزینی آنها را داشت. حملات موشکی عراق به تهران در تاریخ بی سابقه است. تهدید سیاسی به شکلهای گوناگونی نمود پیدا می کند؛ به شکل یک ایدئولوژی سیاسی توسعه طلب که درصدد است ارزشهای خود را بر جوامع دیگر تحمیل کند، در قالب حمایت یک طرف درگیر از اقلیت های قومی طرف دیگر، به شکل گروههای قومی یک طرف در مجاورت مرزهای سرزمینی طرف مقابل و سرانجام به شکل اقدامات مستقیم خارجی یک طرف برای بی ثبات کردن طرف دیگر.

با این که طالبان توانسته اند بخشهای زیادی از افغانستان را به دست بگیرند، اما بیشتر مراکز استانها در اختیار دولت است و بعضی از استانها دست به دست می شود و این مسئله نشان می دهد که هنوز طالبان قدرت حفظ استانهایی که اشغال کرده اند، ندارد. البته هر دو طرف یکدیگر را به کارشکنی و این مسئله که به صلح و توافق اعتقادی ندارند نیز متهم کرده اند. در اخرین تحولات روز گذشته شهرستان های کرخ و گذره در نزدیکی شهر هرات یکبار دیگر بین طالبها و نیروی امنیتی افغانستان دست بدست شده و طالبان به حومه شهر هرات نیز رسیدند. با این حال، هم دولت مرکزی و هم طالبان چاره ای جز دستیابی به یک توافق ندارند چرا که نه طالبان دارای توانمندی است که تمام کشور را اداره کرده و زمام امور را به دست گیرد و نه دولت اشرف غنی این توانایی را دارد که کشور را به درستی مدیریت و رهبری نماید. حضور طالبان در افغانستان یک واقعیت مسلم است و مخالفین آنها نیز یک حقیقت. البته خبرهای دروغینی مبنی بر اینکه طالبان ۹۰ درصد خاک افغانستان را اشغال کرده و در کنترل خود گرفته اند، منتشر شده که هیچ کدام صحیح نیست و یک تبلیغات وسیعی است که عمدا امریکاییها برای تحریک مردم افغانستان و گسترش جنگ داخلی منتشر کرده اند.

هم زمان طارق عزیز، وزیر خارجه عراق ، در مصاحبه ای ، بدون اشاره به ادامه تجاوز و پیشروی قوای عراقی در خاک ایران ، بر مذاکرات مستقیم ، به عنوان پیش شرط عراق برای دستیابی به هرگونه توافقی برای اجرای آتش بس ، تأکید کرد؛ ازاین رو، وزیر خارجه ایران در نخستین ملاقات با دبیرکل سازمان ملل ، باتوجه به کارشکنی عراق در روند صلح ، اعلام کرد که تا زمانی که نیروهای عراقی در خاک ایران باشند، با آتش بس موافقت نخواهد شد (رجوع کنید به ولایتی ، ۱۳۸۰ ش ، ص ۲۹۰ـ۲۹۷). عراق نیز همانند دیگر مهاجمان خارجی در طول تاریخ، با ارتش بیداری روبرو شد که برای دفاع از سرزمین و انقلاب خود تا سرحد جان آماده نبرد بود. در قرن بیستم، این برای نخستین بار بود که نیروهای شش کشور مزبور برای دفاع از قلمروی خود در فعالیت های همکاری نظامی شرکت کردند. به گفته وزارت دفاع به زودی وضعیت این ولایت بهبود خواهد یافت.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات هم گفته است که عملیات پاکسازی در ورودیهای شهر هرات ادامه دارد. به گفته او، در ۷۲ ساعت گذشته ۳۰۰ عضو گروه طالبان در درگیریها کشته و زخمی شدهاند. مذاکراتی که در دوحه پایتخت قطر میان طالبان و دولت افغانستان در جریان بود، نتایج ملموسی را به دنبال نداشت، ولی از طرفی طرفین بر این موضوع که مجددا این مذاکرات از سر گرفته شود تاکید کرده اند. پس از سقوط شاه، سران کشورهای عربی از انقلاب ایران احساس نگرانی می کردند، اما به دنبال نخست وزیری مهدی بازرگان که از شخصیت های میانه رو ایران بود، – و تأکید نظام جدید این کشور بر برادری اسلامی، دخالت نکردن در امور داخلی همسایگان، احترام متقابل به یک پارچگی ارضی کشورهای منطقه، به رسمیت نشناختن حکومت اشغال گر اسرائیل و تمایل نداشتن به ایفای نقش ژاندارمی منطقه ی خلیج فارس، تا حدودی از هراس اعراب کاسته شد. مشرق طی یک مجموعه گزارش به طور مفصل به دنبال پاسخ این سؤال و سؤالات دیگری از این قبیل خواهد رفت: آیا مقدمات لازم و کافی برای جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟ سؤال من این است که چگونه در ماجرای بحرین، عقبنشینی میکند یا آنقدر از خودش قدرت نشان نمیدهد اما درمورد جزایر خیلی قدرتمند عمل میکند؟

دیدگاهتان را بنویسید